• Darmowa przesyłka od 100 zł
  • Darmowy odbiór w salonie
  • Możliwość zapłaty w ratach

Jakie buty i dla kogo

DOBIERZ BUTY NARCIARSKIE STWORZONE DLA CIEBIE

Klikając na nazwę butów zostaniesz przeniesiony do karty wybranego buta z sezonu 2017/2018.

    NARTY MĘSKIE        NARTY DAMSKIE        NARTY JUNIOR    

PRECYZJA / DOPASOWANIE ↔ KOMFORT WYGODAszerokość skorupy98-100mm101-103mm104-106mm
POCZĄTKUJĄCY ↔ EKSPERCI
twardość buta
105 - 130
MF
MF
VFF
V
TF
FF/PF
INF
TF
CS
MyF
MyF
CAS
CAS
CAS


90 - 100
MF
MF
MF
MF
MF
TF
TF
TF
CF
MyF
CAS
Tecnica Mach 1 95W MV
CAS
VC
VC
PF
TF
TF
TF
MyF

70 - 85
TF
TF
CS
CAS
CAS
TF
TF
TF
TF
AF
PF
TF
AF
TF
TF
TF
TF
TF
TF
TF
TF
TF
CH
TF
45 - 65


AF
AF
AF
TF

BUTY JUNIOR
Sport
Flex 60 i wyżej
Średniozaawansowany
flex 50 i niżej
Początkujący
TF
Thermo Fit - uformowanie buta wewnętrznego w różnych strefach, poprawia komfort i dopasowanie
VFF
Vacuum Full Fit - możliwość formowania całej skorupy w zakresie 10mm (+/-5mm)
VC
Vacuum Comfort Fit - możliwość formowanie tylko dolnej części skorupy w zakresie 5mm (+/-2,5mm)
CS
Custom Shell - umożliwia spersonalizowanie buta narciarskiego, formowanie skorupy w zakresie 6mm
PF
Perfect Fit - mozliwośc termicznego dopasowania buta wewnętrznego, do stopy i skorupy buta
MF
Memory Fit - system termicznego dopasowania skorupy, buty formują się w zakresie 6mm i w okolicach pięty do 10mm
CAS
Custom Adaptive Shape - możliwość idealnego dopasowania buta wewnętrznego do stopy i skorupy - maksymalny komfort
CH
Custom Heat - but wewnętrzny z zintegrowanym systemem grzania
CF
Comfort Fit/Auto Fit - buty wewnętrzne, pod wpływem ciepłoty ciała formują się do stopy i zapamiętują kształt
MyF
My Fit - system pełnego dopasowania buta narciarskiego, skorupy i buta wewnętrznego
FF/PF
Form Fit / Perfect Fit - system dopasowania zapewniający maksymalny comfort, poziom precyzji oraz trwałość
INF
Infrared - system dopasowania skorupy poprzez podgrzanie lampą podczerwoną


Buty narciarskie mają stosunkowo największy wpływ na jakość i komfort jazdy na nartach, tak więc są istotnym element przy doborze sprzętu narciarskiego. W systemie „narta – but” dzięki właściwie dopasowanym butom następuje idealne przekazanie impulsu na nartę.

BUTY 3-4-KLAMROWE - to najczęściej spotykany typ buta. Charakteryzuje się tym, że przy podbiciu nachodzą na siebie części skorupy buta. Dzięki klamrom, pozwala to na mocne i stabilne zapięcie buta oraz dokładne dopasowanie do stopy. Ogromną zaletą tej technologii jest optymalny podział siły, przez co zagwarantowana jest stabilność stopy.

BUTY FREERIDE - to buty przeważnie 3-klamrowe,posiadają regulowaną cholewkę umożliwiającą podchodzenie, są wyposażone w skorupę która posiada dodatkowe systemy, tłumienia drgań. Ten rodzaj butów jest przystosowany do jazdy poza przygotowanymi trasami. BUTY JUNIORSKIE - wyróżniają się miękką, lekką skorupą oraz niższą cholewką. Wyposażone są w jedną, dwie, trzy lub cztery klamry w zależności od rozmiaru. Buty z tej grupy bardzo łatwo się wkłada i zdejmuje.

ZEWNĘTRZNA SKORUPA - skorupa zewnętrzna zazwyczaj zbudowana jest z poliuretanu (PU) oraz poliamidu (PA) lub termoplastycznych materiałów. Użyte do budowy skorupy materiały termoplastyczne pozwalają na jej dopasowanie poprzez wygrzanie w specjalnych urządzeniach zwanych piekarnikami.

PODESZWA - zewnętrzna podeszwa łączy but z wiązaniem tak, wiec musi być dobrze dopasowana na płycie wiązania. Wiele modeli butów jest wyposażona w wymienne zelówki antypoślizgowe z trwałego materiału lub ze wstawkami gumowymi, które chronią podeszwę przed ścieraniem.

WEWNĘTRZNA WKŁADKA - wewnętrzna wkładka skorupy buta zewnętrznego ma znaczny wpływ na przekazywanie impulsów na nartę podczas jazdy. Wkładka wewnętrzna wzmacnia stabilność buta i pozwala na zoptymalizowanie przenoszenia impulsów na nartę. BUT WEWNĘTRZNY – LINER - but wewnętrzny powinien wyścielać wnętrze buta, idealnie przylegać do nogi oraz izolować przed zimnem i wilgocią.

FUNKCJE BUTA WEWNĘTRZNEGO (LINER)» Odpowiednie dopasowanie» Izolacja cieplna» Chłonność wilgoci i jej eliminacja. But wewnętrzny wykonany jest obecnie z tworzy w termo formowalnych. Jest on wypełniony specjalnym komponentem PU oraz pianką lub silikonem. Zbudowany jest z części zewnętrznej i podszewki, która dopasowana jest do konturu skorupy buta. Buty wewnętrzne są butami formowanymi termicznie z najwyższej jakości pianki polimerowej. Pianka w odpowiedniej temperaturze rozszerza się i przy ochłodzeniu przyjmuje właściwą formę. Efekt zmiany formy po ochłodzeniu utrzymuje się permanentnie .Taki proces zapewnia indywidualne idealne dopasowanie buta do stopy narciarza. Tworzywa użyte w bucie wewnętrznym odprowadza ją również nadmiar wilgoci. Aby but odpowiednio spełniał swoje funkcje należy używać skarpet strefowych. Dla kobiet but wewnętrzny zaprojektowany jest z dodatkiem ocieplin takich jak polar, kaczy puch czy wełna. W języku buta wewnętrznego zastosowano wkładki z neoprenu oraz elastomeru. Zazwyczaj zaprojektowany jest on w systemie antishock czyli tłumienia drgań.

CANTING - w wielu modelach butów narciarskich istnieje możliwość regulacji bocznego nachylenia buta. Daje to możliwość pochylenia buta bardziej do wewnątrz lub na zewnątrz. KLAMRY - klamry najczęściej zbudowane są z kompozytu, aluminium, carbonu lub tytanu. Odpowiadają za dopasowanie stopy w bucie. Występują z makro i mikro regulacją – precyzyjnie dopasowują but do stopy.

TAŚMA ZABEZPIECZAJĄCA - RZEP - taśma zabezpieczająca– (tak zwana 5 klamra) rzep znajduje się w górnej części cholewki buta i służy jako dodatkowe wzmocnienie oraz dopasowanie buta do goleni.

SPOILER - spoiler w części tylnej cholewki buta wspiera zgięcie w stawie kolanowym, dodatkowo poprawia precyzję dopasowania, często jest z możliwością regulacji

FLEX - INDEKS - twardość skorupy buta jest definiowana poprzez flex indeks. Producenci sami definiują ten wskaźnik. Modele o tym samym flex indeksie rożnych producentów, mogą delikatnie różnić się od siebie. Im wyższy wskaźnik tym skorupa buta jest twardsza, a więc but jest bardziej sportowy i nadaje się dla silniejszych narciarzy, dla początkujących poleca się buty z niskim flex indeksem.

SZEROKOŚĆ BUTA - but narciarski powinien być dopasowany nie tylko na długość, ale także na szerokość stopy. Dlatego producenci podają szerokości buta, im węższy but tym precyzyjniej przekazuje impuls na narty, ale jest mniej komfortowy. Aby znaleźć odpowiedni but narciarski należy wziąć pod uwagę:» Umiejętności narciarza» Styl jazdy» Teren: trasa przygotowana lub jazda poza trasą» Rozmiar i szerokość stopy