Idealne buty do biegania – recenzja adidas Astrarun

Łukasz Różański — jestem pasjonatem biegania specjalizującym się głównie w biegach na dystansie maratonu. Swoją biegową przygodę rozpocząłem dokładnie 1 stycznia 2015 i do dzisiaj ukończyłem 9 maratonów — najszybszy w czasie 2:52:15, kilkanaście półmaratonów (1:21:53) oraz wiele biegów na krótszych dystansach. W swoim CV posiadam jeden bieg górski na dystansie 40 km i na pewno nie jest to ostatni mój udział w tego typu biegach. Poza trenowaniem interesuję się również produktami biegowymi, w szczególności butami. Swoje zainteresowania połączyłem z życiem zawodowym i niemalże od pierwszych treningów pracuję jako ekspert biegowy. Bazując na własnym doświadczeniu biegowym oraz na komentarzach znajomych biegaczy stworzyłem pewnego rodzaju checklistę, która pomaga w doborze odpowiedniego obuwia biegowego. Czy model adidas Astrarun wstrzeli się w idealny klucz? O tym w poniższej recenzji.

Cholewka = dopasowanie

Bez względu, jakim jesteś biegaczem, czy początkującym, czy zaawansowanym, czy biegasz wolno, czy szybko, o poczuciu pewności podczas biegu świadczy poziom dopasowania cholewki do stopy. Każdy uślizg stopy w bucie wpływa na zmniejszenie poziomu stabilności, co z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia kontuzji, w szczególności podczas nagłych zwrotów. W modelu Astrarun zastosowano cholewkę znaną z najwyższych modeli z linii biegowej adidas- Engineered Mesh. Została ona stworzona na podstawie badania ARAMIS. Cechuje się wysoką oddychalnością, elastycznością, przez co idealnie dopasowuje się do stopy, nie tworząc stref ucisku. Charakterystyczne dla adidas „trzy paski” zostały dodatkowo wzmocnione i w połączeniu ze sznurowaniami tworzą pewnego rodzaju klatkę, która dodatkowo trzyma stopę.

Istotną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę (moim zdaniem powinno to być standardem we wszystkich butach treningowych) jest miękki zapiętek. Zastosowanie miękkiego materiału pozwala na swobodną pracę ścięgna Achillesa. Nieskrępowany Achilles wykonuje 100% zakresu ruchu, przez co zmniejsza się ryzyko uszkodzenia ścięgna oraz zostaje uwolniona pełna jego moc. Stabilność stawu skokowego zapewnia Fitcounter, czyli symetryczne wzmocnienie stawu skokowego po zewnętrznej i wewnętrznej stronie buta.

Podeszwa = amortyzacja i dynamika

Pisząc podeszwa, myślimy amortyzacja. Myśląc amortyzacja, mówimy BOOST. Flagowa technologia adidas — pojawiła się na rynku w 2013 roku, zmieniając ówczesne bieganie i sprawiła, że miliony biegaczy nie wyobrażają sobie biegania na czymś innym niż na charakterystycznym „styropianie”. Dlaczego tak się stało? Otóż termoplastyczny poliuretan, bo w zasadzie z niego stworzona jest pianka BOOST, jest najbardziej wytrzymałym polimerem wykorzystywanym w produkcji podeszwy. Cechuje się również odpornością na warunki pogodowe (nie zamarza w niskich temperaturach oraz nie mięknie w wysokich), bardzo wysokim poziomem amortyzacji oraz dzięki swojej elastyczności sprawia, że energia wytworzona podczas lądowania jest zwracana i działa jak sprężyna, wpływając na bardziej dynamiczny bieg.

W modelu Astrarun pianka BOOST została zastosowana pod piętą i stanowi olbrzymie wsparcie amortyzacyjne dla osób, których technika biegu zaczyna się od lądowania na pięcie. Podczas przetaczania stopy, pianka BOOST płynnie zmienia się w piankę BOUNCE, która zapewnia stabilne przejście z pięty na palce, nadając dynamiczność podczas wybicia.

Bieżnik = przyczepność

Dopełnieniem komfortu i bezpieczeństwa w modelu Astrarun jest guma węglowa ADIWEAR. Wysokiej jakości guma zapewnia wysoki poziom przyczepności oraz niski poziom ścieralności. Została rozmieszczona w technologii STRETCHWEB, czyli specyficznej siatkowej strukturze. Siatka ta nadaje dodatkowej elastyczności, przez co w połączeniu z pianką podeszwy wypływa na maksymalnie płynne przetoczenie stopy.!

Podsumowując, model Astrarun jest doskonałym połączeniem wszystkich cech, jakich się oczekuje od buta biegowego. Przez bardzo wysoki poziom amortyzacji sprawdzić się idealnie zarówno na stopach początkujących biegaczy, jak i tych, którzy pokonują liczne kilometry na utwardzonych nawierzchniach. Siateczkowa cholewka pozwoli zachować komfort biegu w wysokich temperaturach. Jest to but z kategorii butów treningowych- neutralnych. Jego drop to 10 mm, a waga 307 gramów (dla rozmiaru 10 US- 44 EUR).

​​​​​​​

​​​​​​​

Udostępnij:

 Facebook

Komentarze

Dodaj komentarz

* wymagane pola