Atrakcje dla prawdziwych poszukiwaczy przygód, czyli co to jest survival?

Ostanie niespokojne czasy na świecie, toczące się konflikty zbrojne, zagadnienia związane z pandemią, niepokój o dostawy podstawowych, codziennych produktów żywnościowych, groźby blackoutów energetycznych – to wszystko spowodowało wzrost zainteresowania tematyką survivalową. Bo survival to szeroko pojęta sztuka przetrwania, nie tylko na wojnie, w lesie, w trudnych warunkach terenowych, ale także w warunkach miejskich, kryzysowych czy w trudnych relacjach interpersonalnych.

Jeśli więc chcielibyście zgłębić zagadnienia związane z tematyką przetrwania, poznać niektóre z technik przetrwania, dowiedzieć się jak uprawiać survival, lub też może jak zorganizować wyprawę survivalową połączoną z doskonałym spędzeniem wolnego czasu na łonie natury, na świeżym powietrzu – zapraszamy do zapoznania się z tematyką poniższego artykułu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co to jest survival,
  • jak się do niego przygotować,
  • poznasz 5 produktów, które są Ci potrzebne, aby zacząć swoją przygodę z survivalem.

survival

Co to jest survival?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, szeroko pojęty survival oznacza nic innego, jak po prostu sztukę przetrwania w trudnych warunkach. Survival uczy nas pewnych właściwych nawyków, które umożliwią przetrwanie w sytuacji kryzysowej. Nabieramy umiejętności, które pozwalają nam przetrwać nawet z dala od cywilizacji. Survival to nie tylko sytuacje ekstremalne. To również możliwość wyjścia z codziennej strefy komfortu, cieszenia się świeżym powietrzem, możliwość spędzenia czasu na łonie natury, obserwacji zwierząt – po prostu kontakt z przyrodą. Survival to również zdolności społeczne, umiejętności komunikacji niewerbalnej i werbalnej, opanowanie własnego lęku, strachu czy emocji.

Jakie gatunki survivalu możemy wyróżnić?

Survival zielony

Skupia się przede wszystkim na przetrwaniu w dziczy. Ten rodzaj survivalu w dużym stopniu pokrywa się z harcerstwem czy skautingiem, lecz nie jest jego odpowiednikiem. W survivalu zielonym nabywamy wiedzy o podstawowych technikach przetrwania w dzikiej przyrodzie, bez dostępu do dobrodziejstw współczesnej cywilizacji.

Nabywamy takich umiejętności jak rozpalenie ogniska, rozbicie obozowiska. Jeśli nasze działania mają charakter rekreacyjny – wybieramy namiot i śpiwór. Jeśli natomiast czeka nas prawdziwa wyprawa survivalowa, w grę wchodzi samodzielna budowa schronienia jedynie z pomocą tego, co dostarczy nam dzika przyroda. Survival ten to poniekąd mocno zaawansowana turystyka. Wyposażenie jest często tożsame dla obu tych gatunków rekreacji. Uczymy się także technik nawigacji, umiemy wykorzystywać mapę, kompas, a także naturalne elementy przyrody, pomagające w orientacji w terenie.

Survival zielony to także nabywanie umiejętności o gatunkach roślin, uzdatniania wody, a w skrajnych przypadkach nawet pozyskiwania pożywienia.

Survival wojenny

To nauka technik przetrwania częściowo zbliżona do survivalu zielonego. Tu w dalszym ciągu musimy skupić się na przetrwaniu w dziczy, zbudować schronienie czy posiąść podstawową umiejętność, jaką jest rozpalenie ognia. Jednakże, jeśli chcemy zacząć przygodę z survivalem wojennym, szczególną uwagę musimy zwrócić na fakt, że umiejętności, które nabywamy, mają być kluczowe do przetrwania w strefie objętej działaniami wojennymi.

Warto mieć więc wiedzę z zakresu pierwszej pomocy, opatrywania ran, wynajdywania właściwych miejsc na schronienie. Przyda się również wiedza z zakresu taktyki i strategii działań, umiejętność poruszania się w terenie objętym działaniami wojennymi, a nawet umiejętności wykorzystania elementów otoczenia do maskowania.

Survival miejski

To nauka przetrwania w terenie zurbanizowanym. Umiejętność wykorzystania terenu miejskiego do przeczekania sytuacji kryzysowej lub też odpowiedniej ewakuacji z zagrożonego terenu. Survival miejski ukierunkowany jest często na zdolności społeczne, umiejętne radzenie sobie z innymi w sytuacji kryzysowej. Posiada też elementy tzw. preppingu, czyli przygotowaniu do przeżycia określonego czasu jedynie z pomocą zgromadzonych zapasów wody i jedzenia, a także wiedza na temat właściwej ewakuacji z miejsca zagrożenia.

co to jest survival

Survival – jak się do niego przygotować?

Sztuka przetrwania przyda nam się nawet w codziennym życiu, a kontakt z naturą zawsze jest dobrym pomysłem. Co zatem zabrać do plecaka, jak przygotować się do survivalu? W jaki sprzęt się zaopatrzyć?

Przede wszystkim zadbaj o kondycję fizyczną. To istotne niezależnie od rodzaju aktywności, jaki chcemy uprawiać. Chodź na długie spacery, zacznij biegać, zacznij trening na siłowni, dotleniaj się, hartuj i poprawiaj wydolność swojego organizmu. Siła i tężyzna fizyczna to kluczowe czynniki w sztuce przetrwania.

Po drugie – stale ucz się i poszerzaj swoją wiedzę. Sięgaj do podręczników przetrwania, oglądaj materiały filmowe – w sieci znajdziesz wiele cennych porad survivalowych. Do tego nieustannie ćwicz nabyte umiejętności. Może okazać się, że Twoja wiedza może przydać się w najmniej oczekiwanym momencie, pozwoli przetrwać tobie i twoim współtowarzyszom.

Jaki dobrać sprzęt?

Zadbaj również o właściwe akcesoria i wyposażenie. Co warto zabrać, jeśli chcesz obcować z naturą, z dala od cywilizacji, rozbić namiot w lesie, rozpalić ognisko za pomocą krzesiwa?

Warto mieć solidny plecak, do którego spakujemy nasze wyposażenie. Plecaki survivalowe mają zdecydowanie mocniejszy materiał niż ich ultralekkie, turystyczne odpowiedniki. Muszą w końcu wytrzymać zdecydowanie więcej, muszą być również przystosowane do przenoszenia większych ciężarów. Często wyposażone są w zewnętrzne taśmy systemu Molle, pozwalające na bezproblemowe troczenie większej ilości sprzętu na zewnątrz.

Co powinno jeszcze znaleźć się w survivalowym plecaku? Jakie akcesoria i wyposażenie warto spakować? Na pewno nóż – kluczowy element w wielu technikach przetrwania. Rodzaj noża dobieraj w zależności od Twojej aktywności. Jeśli jest to tzw. nóż EDC (every day carry – do codziennego użytku) – postaw na dobry nóż składany. Ważne, aby był wykonany z dobrej stali, którą łatwo się ostrzy. Klinga powinna być odpowiednio blokowana, aby nie pracowała na boki. Powinno móc otworzyć się go jedną ręką. Jeśli jednak więcej czasu spędzasz w lesie, interesuje Cię bardziej zielona turystyka w lesie, z rozpaleniem ogniska – wybierz nóż o stałym ostrzu, z dłuższą klingą, najlepiej w wytrzymałej konstrukcji full tang. Nóż tego typu zdecydowanie bardziej nadaje się do wszelkich prac obozowych. Jeśli czeka Cię dużo pracy przy budowie obozowego wyposażenia, szykujesz sporą ilość drewna na opał – wybierz maczetę lub lekką, turystyczną siekierę.

Krzesiwo jest kolejnym niezbędnym elementem wyposażenia. Naucz się rozpalać ognisko za pomocą krzesiwa – to pożądana umiejętność. Dobre krzesiwo zadziała niezależnie od temperatury, wilgotności czy warunków atmosferycznych. Często do krzesiwa dołączony jest paracord – cienka, bardzo wytrzymała linka, która może przydać się do wielu rzeczy – przy budowie schronienia, do przenoszenia drzewa itp.

Wyposażenie survivalowe jest mocno zbliżone do turystycznego – mamy tu zastosowane podobne, oddychające, ciepłe i wodoodporne materiały. Zwróć jedynie uwagę na fakt, że jeśli sporo czasu przebywasz przy ognisku, warto wybrać klasyczną kurtkę zbliżoną konstrukcją do wojskowej czy myśliwskiej. Lekkie, turystyczne syntetyki są mocniej narażone na działanie iskier.

Kolejnym istotnym elementem jest źródło światła. Tu idealna jest latarka czołowa – nie musimy trzymać jej w ręku, co zdecydowanie usprawnia marsz i wszelkie prace obozowe. Latarka daje nam również w survivalu komfort psychiczny, zwłaszcza gdy czeka nas przetrwanie trudnej, zimnej nocy w nieprzyjaznym otoczeniu.

jak się przygotować do survivalu

5 produktów, które są Ci potrzebne, aby zacząć swoją przygodę z survivalem

Nóż Gerber Downwind Fixed to doskonały towarzysz Twoich outdoorowych przygód. Ostrze typu drop point pozwoli na sprawne operowanie nożem przy wszelkich pracach. Antypoślizgowa rękojeść pewnie leży w dłoni, nawet gdy jest wilgotna. Do bezpiecznego przenoszenia i przechowywania służy dołączona do zestawu dopasowana pochwa, którą możemy bez problemu doczepić do paska czy taśm w plecaku.

Folia typu NRC to absolutnie obowiązkowe wyposażenie każdego plecaka i apteczki. Srebrna strona doskonale odbija wypromieniowane przez ciało ciepło, pozwala na izolację przed zimnem, a także chroni przed wiatrem i wilgocią. Przyda się również w ekstremalnie wysokich temperaturach, wtedy okrywamy się na odwrót, srebrną stroną do zewnątrz, aby ochronić nasze ciało przed nagrzewaniem się od słońca.

Zestaw naczyń turystycznych McKinley Edelstahl 2 idealnie nadaje się do gotowania na wszelkiego rodzaju kuchenkach turystycznych. Wykonane ze stali nierdzewnej, co zapewnia wytrzymałość i bezpieczeństwo gotowania. Dno pokryte jest miedzią, aby ciepło mogło być lepiej dystrybuowane.

Mocna i funkcjonalna latarka czołowa Black Diamond Cosmo 350. Idealna do nocnego marszu, biwakowania i prac obozowych. Wodoodporność na poziomie IPX8 – niestraszny jej nawet ulewny deszcz. Możliwość zasilania z różnych źródeł – zarówno z dedykowanego akumulatora, jak i tradycyjnych baterii.

Krzesiwo Gerber Fire Starter to niezbędny towarzysz Twoich survivalowych wypraw. Małe, kompaktowe wymiary pozwalają z łatwością przenosić krzesiwo, możesz dopiąć je do kluczy czy do plecaka. Krzesiwo ma zintegrowany, wodoodporny schowek na rozpałkę oraz gwizdek ratunkowy o głośności do 100 dB.

Jak wynika z artykułu – survival w dzisiejszych czasach to świetny sposób na praktyczne nabywanie umiejętności przetrwania, a także na spędzenie wolnego czasu na łonie natury. Jeśli szukasz sprzętu do survivalu i turystyki – zapoznaj się z naszą ofertą. Zapraszamy do salonów i sklepu online.


Udostępnij:

 Facebook

Komentarze

Dodaj komentarz

* wymagane pola