Co to jest trekking i jakie są jego rodzaje?

Przeglądając oferty sklepów turystycznych, często spotykamy się z określeniem: trekkingowy. Mamy buty trekkingowe, odzież trekkingową, plecak itp. Co to więc tak naprawdę znaczy trekkingowy? Co to takiego ten trekking? Co warto wiedzieć o sprzęcie z nim związanym? Mamy nadzieję, że poniższy artykuł rozwieje Wasze wątpliwości!

Co to jest trekking?

To po prostu nic innego, jak aktywność, którą kiedyś zwykło nazywać się między innymi turystyką kwalifikowaną. To nie tylko turystyka górska, turystyka piesza – lecz każdy rodzaj wędrówki prowadzony w trudnych warunkach klimatycznych i terenowych. Skąd właściwie wzięła się nazwa?

Groot Trek – czyli skąd nazwa?

Musimy cofnąć się w czasie do XIX wieku – słowem trek określało się migracje Burów kolonizujących Afrykę Południową. Aktywność stricte turystyczna zaczęła być określana słowem trekking zdecydowanie później, bo dopiero w latach 50. XX wieku. Za prekursora tego rodzaju sposobu spędzania wolnego czasu uważa się Jimmiego Robertsa, himalaistę i oficera armii brytyjskiej, który jako pierwszy zaczął organizować wycieczki turystyczne w góry najwyższe. Co ważne – były przeznaczone nawet dla początkujących adeptów turystyki!

Jaka jest definicja trekkingu? Co to tak naprawdę jest?

Słowem trekking możemy więc określić każdą bardziej zaawansowaną aktywność turystyczną, nie tylko trekking w górach. Trekkingiem będzie więc włóczęga po bezdrożach połączona z biwakowaniem. Trekkingiem będzie również długa, wielodniowa górska „wyrypa”, podczas której nasz bagaż nosimy na plecach. Natomiast popołudniowy wypad asfaltową drogą do schroniska położonego blisko cywilizacji już raczej trekkingiem nie będzie – choć w dzisiejszych czasach właśnie tak zwykło nazywać się każdą wycieczkę w terenie…

Hiking a trekking

Jak zatem nazwać nieco „lżejszą” aktywność turystyczną? Krótkie, jednodniowe wypady w łatwym terenie możemy określić jako hiking. Jaka zatem jest różnica – hiking vs trekking? Granica jest dość płynna. Według niektórych autorów kluczową kwestią jest tu długość wycieczki, dostępność terenu i trudność klimatu.

Rodzaje trekkingu

Gdyby zastanowić się dogłębniej nad rodzajami poszczególnych aktywności turystycznych od strony teoretycznej – moglibyśmy wyróżnić wiele podziałów. Podstawowy i najważniejszy z nich to podział ze względu na porę roku. Wyróżnić tu możemy przede wszystkim trekking letni i trekking zimowy. Będzie on się różnił zdecydowanie – stopniem trudności i – przede wszystkim zastosowanym wyposażeniem, które będzie odmienne dla skrajnie różnych pór roku. Inne buty trekkingowe wykorzystamy zimą w górach, a inne latem na stepie. Zupełnie inną kurtkę wykorzystamy zimą w Alpach, a inną odzież wybierzemy na wielodniową wędrówkę latem w Mongolii.

Trekking możemy również podzielić na rodzaje ze względu na teren, w jakim się poruszamy. Wyróżnić tu możemy np.: trekking górski, trekking tropikalny, trekking pustynny, trekking lodowcowy, trekking polarny czy trekking rzeczny. Kolejny podział, który możemy znaleźć w materiałach źródłowych – to podział ze względu na „środek lokomocji”. I tak możemy wyróżnić np. trekking rowerowy, kajakowy czy wycieczki na nartach backcountry lub skiturowych.

Co to jest trekking rowerowy?

Trekking można więc uprawiać także na rowerze – istnieje nawet osobna kategoria rowerów trekkingowych. Czym więc będzie trekking rowerowy? Podobnie jak pieszo – tyle tylko, że w tym przypadku zamieniamy dwie nogi na dwa koła! Rower trekkingowy przystosowany będzie do pokonywania sporych odległości, często na wielodniowych wyprawach, w zróżnicowanym terenie. Rower z tej kategorii poradzi sobie dobrze na asfaltowej drodze, na szutrowych ścieżkach, a także w lekkim terenie. Dodatkowo – rower trekkingowy w większości przypadków ma możliwość bezproblemowego montażu sakw rowerowych, które zastąpią nam plecak, niezbędny w turystyce pieszej. Ciężko byłoby nam przecież przemierzać spore odległości z siedemdziesięciolitrowym plecakiem na grzbiecie…


Trekking a nordic walking

Te dyscypliny wbrew pozorom skrajnie się różnią. Co prawda pewne elementy nordic walkingu da się wykorzystać w kwalifikowanej turystyce, jednak sam cel, który przyświeca tym aktywnościom, jest zupełnie inny. Nordic walking to trochę narty biegowe, lecz bez nart. Wykorzystujemy siłę naszej obręczy barkowej, aby wybić się z kijków i wydłużyć nasz krok. To genialna aktywność, wykorzystująca wiele partii mięśni, idealna do budowy kondycji. Sprawdza się doskonale na krótkich i średniej długości odcinkach. Natomiast w trakcie trekkingu, wielodniowych wypraw również możemy użyć kijków, lecz tu zdecydowanie lepiej sprawdzą się kije typowo turystyczne – trekkingowe. Są zdecydowanie mocniejsze, przenoszą większe obciążenia, są także mniej podatne na wygięcia.

Jak zatem widzicie – nomenklatura turystyczna od tej teoretycznej strony wydaje się dość skomplikowana. Aby nie pogubić się w trekkingowym gąszczu – zapraszamy do naszych salonów, gdzie doświadczeni sprzedawcy pomogą dobrać sprzęt idealny do Waszych potrzeb. Do zobaczenia w terenie!

Udostępnij:

 Facebook

Komentarze

Dodaj komentarz

* wymagane pola