• Darmowa przesyłka od 100 zł
 • Darmowy odbiór w salonie
 • Możliwość zapłaty w ratach

Jak Dobrać Buty Narciarskie - Poradnik - INTERSPORT

Jak dobrać buty narciarskie, czyli rozmiary butów narciarskich i inne tajniki.

Zakup nowych butów narciarskich jest często sporym wyzwaniem dla narciarza. Pojawia się zasadnicze pytanie jak dobrać buty narciarskie? Oprócz doboru twardości buta należy pamiętać o ukształtowaniu skorupy. Należy zatem znać ogólną konstrukcję buta aby prawidłowo dobrać rozmiary butów narciarskich.

But taki składa się z dwóch komponentów:

 • odlewanej dolnej części skorupy, która ustala stopę względem narty,
 • górnej części, która odpowiada za stabilizację podudzia.
rozmiary butów narciarskich

Wystarczająco sztywne połączenie tych elementów ogranicza ruchomość stawu skokowego w płaszczyźnie kości strzałkowej oraz uniemożliwia wykonywanie ruchu w płaszczyźnie czołowej.

Buty narciarskie jak dobrać, wybrać z szerokiego asortymentu doradzą szczegółowo pracownicy INTERSPORTU!

Buty dobrane nieprawidłowo już pierwszego dnia na stoku uciskają i gniotą. Jazda sprawia ból zamiast cieszyć. Często zaczynamy robić przerwy i odpinamy, luzujemy klamry, aby stopa odpoczęła przed następnym zjazdem.

Podstawowa zasada doboru rozmiaru to dobrze dopasowany but. Unikamy mierzenia na dwie skarpety. Wystarczy nałożyć jedną narciarską skarpetę. Buty różnych producentów różnią się od siebie kształtem wnętrza - szerokością, wysokością podbicia itp. Dlatego warto przymierzyć buty różnych marek. Pozwoli nam to na dobranie najwygodniejszych dla siebie.

Buty narciarskie rozmiary odpowiednio dopasowane do potrzeb!

jak dobrać buty narciarskie

But narciarski rozmiar, oznaczony w skali MONDO zwykle opisywany jest na skorupie buta, w części grzbietowej oraz przedniej. Jeśli chodzi o długość skorupy buta narciarskiego a rozmiar - to jeden z najważniejszych parametrów potrzebnych do prawidłowego wyregulowania wiązań narciarskich. Mówiąc w skrócie jest to całkowita długość podeszwy buta narciarskiego.

Rozmiar skorupy buta narciarskiego znajduje się zazwyczaj na pięcie buta narciarskiego od strony wewnętrznej. Rozmiar podawany jest w milimetrach i składa się z trzech cyfr. Liczba na spodzie buta nie jest długością skorupy buta narciarskiego. Jest to rozmiar buta.

Długość skorupy buta narciarskiego tabela DIN jest potrzebna do prawidłowego wyregulowania wiązania narciarskiego. W takiej tabeli znajduje się wzrost, waga oraz stosowny kod, który określa zaawansowanie narciarza. Każdy producent posiada własne tabele, na podstawie których dokonujemy ustawień wiązań narciarskich. Jest to czynność ważna dla naszego bezpieczeństwa na stoku. Dlatego warto ją zlecić ekspertom sklepu INTERSPORT.

Buty narciarskie rozmiary - w sklepie INTERSPORT są praktycznie dla każdego i na każdą stopę. O rozmiar buta narciarskiego wystarczy zapytać sprzedawcę bądź sprawdzić w sklepie internetowym.

Jak dobrać rozmiar buta narciarskiego?

Jak dobrać rozmiar buta narciarskiego? Buty zjazdowe mają analogiczne rozmiary butów noszonych na co dzień. Zaleca się kupno buta o pół numeru mniejszego. Narciarz w bucie narciarskim powinien czuć, że nie dotyka palcem przedniej części. But pasuje wówczas, jeśli przy silnym nachyleniu do przodu pięta nie podnosi się wyżej niż o pół centymetra. Prawidłowe dopasowanie butów narciarskich poprawi znacząco nasz komfort jazdy.

Można wyjaśnić szczegółowo pytanie jak dobrać rozmiar butów narciarskich?

Buty zjazdowe różnią się od siebie szerokością, która odpowiada szerokości stopy w jej najszerszym miejscu, mierząc na wysokości kości śródstopia. Szerokość ta wynosi od 90 do 106 mm. Praktycznie buty o szerokości ponad 100 mm przeznaczone są do jazdy rekreacyjnej, a poniżej 96-98 mm do jazdy sportowej. Im ambitniejsza jazda tym węższy but.Buty narciarskie jaki flex, czyli jak dobrać twardość butów narciarskich?

buty narciarskie jak dobrać

Czy istotnym jest jaki flex jest w butach, bądź czy twardość butów narciarskich wpływa na jakość jazdy? Podczas wyboru butów narciarskich należy zdecydowanie kierować się flexem, czyli sztywnością buta. Ważną czynnością jest dobór butów do umiejętności, dynamiki i stylu jazdy narciarza.

Sztywność, twardość butów narciarskich tabela, została opracowana w celu ułatwienia odpowiedzi jak dobrać twardość buta narciarskiego.

Z tabel takich wynika, że wybór właściwego flexu jest zależny od następujących czynników: posiadanych umiejętności, predyspozycji fizycznych i wagi. Buty sztywniejsze powinny wybrać osoby bardziej zaawansowane w jeździe oraz mające większą wagę.

Ze względu na posiadane umiejętności zaleca się następujące buty narciarskie twardość:

 • początkujący 40-70,
 • średniozaawansowany 60-90,
 • zaawansowany i ekspert od 90 wzwyż.

Twardość buta narciarskiego skala dla kobiet określa następujące przedziały:

 • flex do 60 dla początkujących,
 • flex od 70 do 80 poziom średniozaawansowany,
 • flex powyżej 90 poziom zaawansowany oraz ekspert.

W przypadku osób wysokich oraz o masywniejszej sylwetce należy wybrać nieco wyższy poziom flexu.

Jak wybrać buty narciarskie w zależności od umiejętności ridera?

Niektórzy adepci narciarstwa zjazdowego zastanawiają się jak wybrać buty narciarskie? Trzeba pamiętać, że przede wszystkim jeździmy w butach, a nie jak się większości wydaje na nartach. Dlatego dobór butów jest bardzo ważnym elementem każdego narciarza!

Pytanie jakie buty narciarskie kupić, wybrać często zaprząta głowy narciarzy - zwłaszcza początkujących. Nowe buty wyposażone są w termoplastyczny botek, który pod wpływem używania idealnie dopasowuje się do stopy.

buty narciarskie rozmiary

Buty narciarskie jakie wybrać?

Najlepiej udać się do sklepu i wraz z ekspertem wybrać odpowiednie, nowe buty narciarskie. To one przenoszą stabilizację naszego ciała na narty. Jeśli są dobrze dopasowane to nie ma luzów, a co za tym idzie zakłóceń w sterowaniu. Dobre buty to komfort naszych stóp, dotykowy i cieplny.

Jakie buty narciarskie dla początkujących będa najlepsze?

Buty narciarskie dla początkujących muszą być przede wszystkim wygodne!

W katalogach są one określane mianem butów allroundowych czyli do wszystkiego. Producenci w tym segmencie kierują się przede wszystkim komfortem i wygodą. Skorupa buta jest relatywnie miękka - indeks twardości od 60 do 80. To przedkłada się na łatwość zakładania i zdejmowania oraz pozwala na zachowanie neutralnej, wyprostowanej pozycji na nartach.

Jakie buty narciarskie dla średnio zaawansowanych powinno się brać pod uwagę?

Osoba, która poznała już podstawowe techniki zjazdów na nartach, dokonała pierwszego zakupu sprzętu narciarskiego - wchodzi na kolejny poziom zaawansowania i zastanawia się: jakie buty narciarskie dla średnio zaawansowanych?

Jeżeli jesteś już na tym poziomie, a pierwsze buty kupiłeś bez specjalnego przemyślenia należy teraz zwrócić uwagę na cechy charakterystyczne dotyczące omawianych butów. Indeks twardości buta powinien wynosić od 60 do 90. Średnio zaawansowany narciarz powinien wybrać flex zbliżony do 100.

Jakie buty narciarskie dla zaawansowanych sprawdzą się najlepiej?

jakie buty narciarskie

Nie wiesz jakie buty narciarskie dla zaawansowanych narciarzy będa najlepsze? Wybierz z grupy butów zwanych zazwyczaj ALL Mountain. Butom tym stawia się najwyższe wymagania. Ich indeks twardości to od 90 do nawet 120. Muszą być zarówno wygodne jak i idealnie trzymać stopę, a co za tym idzie, dają niewiarygodną kontrolę nad nartami.

W butach takich świetnie czują się osoby, które opanowały już dobrze technikę jazdy i na stoku chcą spędzać jednorazowo dużo godzin. Botki w takich butach muszą być wykonane z materiałów termoformowalnych. Wówczas but idealnie dopasuje się stopy i będzie posiadał właściwości wentylacyjne i oddychające.
Ponieważ dobrze dopasowany but to komfort, a zarazem precyzja jazdy, wszyscy producenci butów narciarskich prześcigają się w tworzeniu specjalnych technologii umożliwiających precyzyjne dopasowanie buta narciarskiego do stopy narciarza. Nazwy technologii formowania butów takie jak Custom Shell, Memory Fit, Form, Fit itd. nic nam nie mówią, ale sprowadzają się do jednego, poprawienia naszego komfortu i precyzji przekazywania impulsów z butów na narty.

Dopasowanie buta narciarskiego możemy podzielić na 4 segmenty.

 1. Dopasowanie buta narciarskiego po przez dostępne regulacje mechaniczne,
 2. Dopasowanie termiczne skorupy buta narciarskiego,
 3. Dopasowanie termiczne buta wewnętrznego,
 4. Dopasowanie, dobranie odpowiedniej wkładki,

Od czego powinniśmy zacząć?

Dobór buta narciarskiego zaczynamy od pomiaru długości i szerokości stopy oraz jej wysklepienia na specjalnych miarkach. (dostępne tylko w specjalistycznych sklepach). Pomoże nam to wybrać odpowiedni model buta, rozmiar oraz odpowiednią wkładkę pasującą do wysklepienia naszej stopy. Odpowiednio dobrana wkładka wewnętrzna poprawia nam stabilność stopy w bucie narciarskim, wpływa na prawidłowe rozłożenie sił nacisku i mniejsze zmęczenie podczas jazdy na nartach. Buty narciarskie zawsze powinniśmy mierzyć w pełni zapięte, aby pięta idealnie nam się oparła o tył buta, klamry zapinamy z umiarkowaną siłą, powinno być słyszalne delikatne kliknięcie. Na tym etapie możemy wyregulować klamry micro i macro regulacją, jak i inne dostępne regulacje mechaniczne – canting, regulacja podbicia, regulacja twardości, regulacja szerokości łydki, itp.  W bucie powinniśmy postać około 5-10 minut, aby but się ułożył na nodze. Jeżeli odczuwamy delikatny ucisk, możemy to dodatkowo skorygować na kilka sposobów:

 1. Wygrzewanie buta wewnętrznego - wkładamy buta wewnętrznego do specjalnego urządzenia tzw. Piekarnika/nagrzewnicy, nastawiamy na zalecaną przez producenta temperaturę i po około 10-15 minutach zakładamy buta na nogę, musimy oczywiście pamiętać o założeniu odpowiednich skarpet narciarskich. Zapinamy klamry z umiarkowaną siłą, nie za mocno. Stoimy w pozycji narciarskiej z lekko ugiętymi nogami ok. 10-15 minut do czasu ostygnięcia buta wewnętrznego. But w tym czasie dopasuje się do naszej stopy, zniweluje ewentualne uciski i wypełni wolną przestrzeń.


 1. Wygrzewanie skorupy buta - wkładamy skorupę buta do specjalnego urządzenia tzw. piekarnika,  nastawiamy na zalecaną przez producenta temperaturę i czas, zakładamy buta na nogę. Ważne, aby sprzedawca lub serwisant pomógł nam w założeniu buta, (but, a przede wszystkim klamry są gorące), musimy oczywiście pamiętać o założeniu odpowiednich skarpet narciarskich, dopinamy klamry z umiarkowaną siłą. Stoimy w pozycji narciarskiej z lekko ugiętymi nogami ok. 10-15 minut do czasu ostygnięcia buta. W niektórych przypadkach schładzamy buta specjalnymi zimnymi padami, przyspieszając proces. W tym czasie skorupa buta dopasowuje się w odpowiednich miejscach gdzie występował ucisk i zapamiętuje kształt. W przypadku gdy mamy mocniej wystające kostki lub inne zwyrodnienia na stopie, możemy dodatkowo w tych miejscach przed formowaniem nakleić na stopie odpowiednie pady, co jeszcze wydatniej podczas formowania zwiększy nam punktowo przestrzeń w bucie i nie będziemy czuć ucisków.


Planując zakup butów narciarskich musimy pamiętać, że czas spędzony na nartach jest z reguły naszym czasem wolnym. Chcielibyśmy go spędzić przyjemnie, nie myśląc o problemach. Źle dobrane i dopasowane buty mogą nam to zepsuć!!


​​​​​​​