• Darmowa przesyłka od 100 zł
 • Darmowy odbiór i zwrot w salonie
 • Możliwość zapłaty w ratach

Jak dobrać i dopasować buty narciarskie?Dopasowanie butów narciarskich

Co oznacza ‘bootfitting’? W seryjnej produkcji butów narciarskich, but z każdego rozmiaru jest taki sam, natomiast każdy z nas ma inną budowę stopy. Mamy stopy szerokie, wąskie, z wysokim czy z niskim podbiciem, z wystającymi kostkami czy haluksami. Występują      również różnice w budowie między prawą a lewą stopą. Bootfitting to nic innego jak najdokładniejsze i najlepsze dopasowanie butów narciarskich indywidualnie do każdej stopy. Producenci butów narciarskich prześcigają się w tworzeniu specjalnych technologii umożliwiających precyzyjne dopasowanie buta. Różnorodność oferty poszczególnych producentów jest ogromna. Obecnie buty produkowane są w różnych rodzajach, szerokościach i o różnym stopniu twardości, tak by jak najlepiej dopasować je do zróżnicowanych form naszych stóp i stylu jazdy. Buty wewnętrzne czyli botki skonstruowane są w taki  sposób, aby zapewniły maksymalny komfort podczas użytkowania, zarówno w jeździe na nartach, jak podczas  chodzenia. Materiały użyte do produkcji butów wewnętrznych gwarantują dobre trzymanie stopy przy jednoczesnym komforcie, często od wewnątrz wyściełane miękkim materiałem z ociepliną zapewniają odpowiedni komfort termiczny.

Pierwszy krok w doborze buta to prawidłowy pomiar stopy. Często się zdarza, że jeździmy w butach o wiele za dużych. Przy obecnych technologiach dobieramy buty dopasowane, by przekaz sił z butów na narty był jak najbardziej precyzyjny. Buty mierzymy dopinając wszystkie klamry i stając w pozycji z lekko ugiętymi kolanami, tak jak jeździmy na nartach.

W nowych butach mogą występować uciski po wewnętrznej stronie czy w okolicach kostki. Podczas zakupu butów powinniśmy w nich spędzić jakiś czas, by stopa przyzwyczaiła się do buta, a wkładka ułożyła do kształtu stopy. Jeśli po pewnym czasie dalej będzie występowało uczucie ucisku, takie buty możemy wygrzać w specjalistycznym urządzeniu zwanym piekarnikiem, a następnie powtórnie je przymierzyć. Specjalne materiały termoformowalne użyte do konstrukcji butów ułożą się do stopy, powodując „oblanie” stopy zgodnie z jej kształtem niwelując ucisk.

Współczesne technologie stosowane w konstrukcji butów narciarskich stwarzają możliwość indywidualnego uformowania termoplastycznej skorupy i buta wewnętrznego bezpośrednio na stopie narciarza.

Dobrze dopasowany but narciarski to komfort, a zarazem precyzja i przyjemność jazdy na nartach!

W sieci sklepów INTERSPORT oferujemy szeroki wybór butów narciarskich zarówno dla osób zaczynających przygodę na nartach, jak i doświadczonych narciarzy. Dobierzemy
i dopasujemy buty narciarskie dla każdego narciarza!

Dopasowanie butów narciarskich to temat bardzo szeroki, dla wszystkich, którzy uprawiają narciarstwo. Wśród narciarzy wybierających sprzęt, obecnie prawidłowe dopasowanie butów - ‘bootfitting’ - ma podstawowe znaczenie w jeździe na nartach...  Buty Atomic Hawx Prime 100X TECHNOLOGIA  MEMORY FIT


  MEMORY FIT - wszystkie trzy elementy konstrukcyjne butów – skorupa, cholewka i but wewnętrzny – przystosowują się do kształtu stopy i łydki, pod wpływem termicznego wygrzewania w specjalistycznych urządzeniach, a ponadto „zapamiętują” to zindywidualizowane odkształcenie. Buty można rozszerzyć aż o 6 mm w części przedniej  i aż o 10 mm w okolicy kostek. Przekłada się to na trwałe i całkowicie zindywidualizowane dopasowanie butów.

  MEMOLINK  substancja zapamiętuje indywidualne odkształcenia, poprawia formowalność i rozciągliwość używanych  materiałów oraz gwarantuje idealne przyleganie poszczególnych elementów konstrukcyjnych butów podczas procesu dopasowania i po jego zakończeniu.

  Niezwykle lekkie dzięki rewolucyjnej konstrukcji  PROLITE.

  Buty wewnętrzne MEMORY FIT 3D SILVER posiadają wstępnie uformowaną strefę kostek, co pozwala lepiej je dopasować już od pierwszego założenia na nogi.

  Ocieplina 3M™ THINSULATE zapewnia komfort termiczny  w każdych warunkach.

  ​​​​​​​

  Wybrane produkty

  Buty Head Nexo LYT 110X SMU TECHNOLOGIA LIQUID FIT

  ​​​​Buty narciarskie wyposażone w nowoczesne rozwiązania techniczne :

  LIQUID FIT to najbardziej precyzyjna i najszybsza metoda dopasowywania butów narciarskich. Odpowiednia gęstość materiału wstrzyknięta do buta wewnętrznego zapewnia idealne odwzorowanie kształtu stopy i jednoczesne idealne dopasowanie buta do stopy.

  Możliwość dopasowania buta zewnętrznego FORM FIT.

  But wewnętrzny PERFECT FIT 3D CUSTOM.

  Ocieplina PRIMALOF, GRIP WALK zaokrąglona podeszwa ułatwiająca chodzenie.

  System cantingu HEAD.

  ​​​​​​​

  Wybrane produkty

  Buty  Fischer The Curv 110 VFF TECHNOLOGIA  VACUUM FULL FIT 

  ​​​​​​​

  VACUUM FULL FIT − możliwość formowania całej skorupy w zakresie 10 mm (+/-5mm) pod wpływem termicznego wygrzewania butów narciarskich w specjalistycznych urządzeniach.

  Technologia Vacuum pozwala na pełne indywidualne dopasowanie kształtu skorupy. Tworzywo  VACU- PLAST, z którego zbudowane są buty to nowa jakość w zakresie odkształcalności w zmiennych temperaturach – but zachowuje swoje właściwości nawet w bardzo niskich temperaturach, nie tracąc swojego flex-u.

  Technologia PRECISION  STEERING  czyli możliwość manualnego operowania cholewką buta w dwóch płaszczyznach, poza cantingiem, cholewkę można przestawić również wokół jej osi pionowej.

  ACTIVE FIT ZONE − innowacyjny botek wewnętrzny AFZ (Active Fit Zone) uwzględniający budowę stopy. Botek podzielony jest na elastyczne strefy, które aktywnie (przy każdym ruchu) dopasowują się do anatomii każdej stopy.

  Wybrane produkty

  Buty Rossignol Alltrack Pro 100X TECHNOLOGIA  SENSOR GRID 

  ​​​​​​​

  W konstrukcji butów zastosowano technologie:

  SENSOR GRID  - widoczna kratownica na zewnątrz i wewnątrz buta, która poprawia trzymanie stopy dzięki skośnej ramie, wzmacnia skorupę, a dokładnie jej skrętność  i odporność  na zgięcia . But jest lżejszy o 10%.

  But wewnętrzny  OPTISENSOR 3D  został zaprojektowany, aby połączyć wsparcie stopy z komfortem w poszczególnych strefach.  

  Ocieplina THINSULATE ™ PLATINUM , dzięki której buty  są ciepłe i wygodne. 

  Model ten dobrze spisuje się w trakcie chodzenia;  kompatybilne z podeszwami GRIP WALK.

  Wybrane produkty

  Buty Dalbello DS 120 TECHNOLOGIA  MY FIT

  ​​​​​​​

  Technologia MY FIT gwarantuje 100% personalizacji, anatomiczny kształt skorupy, termoformowalny liner i skorupę po wygrzaniu butów  w specjalistycznych urządzeniach.

  Rewolucyjna  technologia POWERCARGE  to precyzyjny przekaz sił, łatwe zakładanie i wyjątkowy komfort. Usztywnienie dolnej części buta, zapewnia lepsze przekazanie mocy z buta na nartę.

  Termoformowalny but wewnętrzny INSTANT FIT Performance Plus , to 100% personalizacji.

  Struktura GRIP WALK profilowana podeszwa z bieżnikiem, ułatwia chodzenie w butach narciarskich.

  Wybrane produkty

  Buty Salomon X Pro X100 CS TECHNOLOGIA  CUSTOM SHELL  360° / TWINFRAME


  CUSTOM SHELL  360° - pozwala w pełni dopasować skorupę do stopy, dla dużo większej wygody i jeszcze lepszej kontroli w skręcie pod wpływem termicznego wygrzewania butów narciarskich w specjalistycznych urządzeniach

  technologia  TWINFRAME - odpowiednia sztywność tam gdzie to potrzebne dla lepszej kontroli jazdy na nartach.

  MY CUSTOMFIT 3D PERFORMANCE - wkładka wewnętrzna w ofercie Salomona, zapewniająca perfekcyjne dopasowanie i doskonały przekaz sił z buta na nartę.


  Wybrane produkty

  Buty Nordica  Pro Machine 110  TECHNOLOGIA TRI – FIT /  INFRARED 


  Konstrukcja TRI FORCE to mocna rama buta z precyzyjną dystrybucją sił. Zapewnia  niską wagę , łatwe zakładanie i zdejmowanie, ciepło i wydajność.

  Technologia INFRARED  – możliwość modyfikacji skorupy buta, poprzez punktowe jej nagrzewanie specjalnym urządzeniem, lampą na podczerwień. Skorupa dokładnie w tym miejscu robi się plastyczna i następuje możliwość jej modyfikacji. Tri-Fit − stworzona w oparciu o ścisłe współdziałanie różnych elementów, pozwala na idealne dostosowanie butów do indywidualnych potrzeb użytkownika.

  Termo formowalny botek LINER CORK FIT  wraz z ociepliną PRIMALOFT pozwala na zachowanie komfortu termicznego w czasie całego dnia jazdy na nartach.

  Podeszwy o wysokiej przyczepności  GRIP WALK.


  Wybrane produkty

  Udostępnij:

   Facebook

  Komentarze

  Dodaj komentarz

  * wymagane pola