Jak dobrać narty?

Zbliża się Twój upragniony wyjazd na narty. Odpoczynek w aktywnej formie pośród fantastycznych widoków i świeżego, górskiego powietrza. Sprawdzasz, czy masz wszystkie elementy niezbędnego ekwipunku i uświadamiasz sobie, że Twoje narty wymagają wymiany, albo poprawiły się Twoje umiejętności i czujesz, że obecne narty nie pozwalają Ci na dalsze szlifowanie techniki jazdy. Może masz już dosyć wypożyczania sprzętu i przyzwyczajania się za każdym razem do innej charakterystyki nart? Rozpoczynasz swoją przygodę z tym fantastycznym sportem i nie wiesz, od czego zacząć? Jeśli tak, to czas wybrać odpowiedni model.


Jak dobrać narty zjazdowe dla siebie spośród tylu dostępnych modeli? Każdy rodzaj nart ma przecież inną konstrukcję, twardość wzdłużną i poprzeczną, taliowanie, sprężystość, promień skrętu, rocker, rdzeń, wiązania i płytę, do której je montujemy oraz wiele innych niuansów. Do tego każdy producent wyróżnia się technologiami stosowanymi w nartach. Już czujesz się trochę zagubiony? Pomocna może być wizyta w jednym z salonów naszej sieci u dobrze zorientowanego w konstrukcji nart Ski Experta. Podczas rozmowy wspólnie dobierzecie sprzęt dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb, stylu jazdy, stopnia zaawansowania oraz rodzajów stoków, na których najczęściej zjeżdżasz. Gdzie będziesz jeździć? Na jakim poziomie są Twoje umiejętności? Czego oczkujesz od jazdy? Ile masz wzrostu? Ile ważysz? Są to podstawowe pytania pozwalające wybrać model idealny właśnie dla Ciebie.

Podział nart

Większość producentów stosuje rozgraniczenie na narty zjazdowe (alpine) i narty biegowe (nordic). Jak zaznaczyłem we wstępie, w tym tekście skupimy się na nartach zjazdowych, które obecnie są dostępne w budowie carvingowej (taliowane). Są to narty szersze w dziobie i piętce a węższe pod butem. Taka konstrukcja znacząco ułatwia skręcanie. Informacja o wymiarach znajduje się najczęściej na samej narcie (w formie: szerokość w dziobie — szerokość pod butem — szerokość w piętce np. 120-70-105). Co więcej, producenci zapisują też jaki promień skrętu uzyskali w swoim produkcie (np. r = 14). Im mniejsza jego wartość, tym narta będzie bardziej skrętna. W zależności od parametrów danej narty, zastosowanych materiałów i sztywności, jaką producent osiągnął dzięki konstrukcji, dzielimy je na kilka kategorii. Ich stworzenie pozwala zawęzić wybór do grup, spośród których wybierzemy te odpowiednie. Poniżej przybliżę najbardziej popularne, dostępne w naszej sieci.

Race (sportowa)

Narty z tej kategorii charakteryzują się dużą sztywnością, więc pozwalają osiągać wysoką prędkość. Przeważnie bardzo wąskie pod butem, są przeznaczone na dobrze przygotowane stoki. Poleca się je osobom zaawansowanym, posiadającym bardzo dobre umiejętności techniczne, które pozwalają na dynamiczne przejście z krawędzi na krawędź. Wysoka sztywność umożliwia jazdę z dużą prędkością, ale trzeba pamiętać, że ten rodzaj nart „nie wybacza” błędów. Wymagają od narciarza włożenia sporego wysiłku w ich prowadzenie. Do wyboru mamy: narty slalomowe o małym promieniu skrętu (r = około 12m) – do bardzo krótkich skrętów — oraz odpowiedniki nart z pucharowego giganta, o większym promieniu skrętu (r = około 17m) - do długich zakrętów. Zazwyczaj każdy producent w tej kategorii ma zarówno narty zbliżone do modeli zawodniczych, z większą sztywnością, jak i te bardziej rekreacyjne, na których łatwiej wytrzymać kilka godzin jazdy dziennie.

All Mountain

Jest to najbardziej uniwersalna grupa nart. Narty w tej kategorii z założenia są projektowane tak, aby radziły sobie w zróżnicowanych warunkach. Zarówno jeśli chodzi o stopień przygotowania stoku, jak i zmienne warunki atmosferyczne. Znajdziemy w niej miękkie narty dla początkujących, te o umiarkowanej twardości dla średnio zaawansowanych, jak również twarde dla zaawansowanych i jeszcze sztywniejsze dla ekspertów. Węższe narty sprawdzą się dobrze na przygotowanych trasach i zazwyczaj są łatwiejsze w opanowaniu. Im więcej świeżego śniegu, tym lepiej sprawdzi się szersza narta, często wymagająca trochę lepszych umiejętności. Warto wyposażyć się w narty all mountain, jeżeli wybierasz się np. na polskie stoki, które są dosyć zatłoczone, bo w takich warunkach, nawet dobrze przygotowana trasa po kilku godzinach jest już zazwyczaj rozjeżdżona.

Narty dla dzieci

Jakie narty dobrać dla dzieci? Oczywiście należy wybrać model z grupy dla nich dedykowanej. Znajdziemy w niej modele do jazdy rekreacyjnej (miękkie i „wybaczające błędy”), narty twardsze i szybsze dla doświadczonego juniora oraz bardzo twarde, nadające się dla przyszłych zawodników. Więcej na temat doboru sprzętu dla juniora przeczytać można w artykule "Sprzęt narciarski dla dziecka".

Jak dobrać długość nart?

Kiedy zdecydujesz się na konkretny model, pozostało wybrać odpowiedni rozmiar. Obecnie nie ma tabel, które pozwolą na uniwersalny dobór nart do wzrostu. Ze względu na swoją różnorodną konstrukcję, dobiera się je indywidualnie pod narciarza. Na ogół, krótsze narty są łatwiejsze w prowadzeniu, ale zbyt niskie nie pozwolą na wykorzystanie ich pełnego potencjału. Zbyt długie narty prowadzi się trudniej i będą wymagać od nas więcej energii. Przy doborze rozmiaru narty, nie możemy pominąć wagi narciarza. Lżejszej osobie dobieramy trochę krótsze, żeby łatwiej było je opanować. Cięższy narciarz powinien wybrać narty dłuższe, aby zbyt mocno się pod nim nie uginały. Będą miały one większą wyporność i nie będą go hamować, a dzięki większej masie ciała użytkownika nadal łatwo będzie mu je kontrolować.


Na rynku są także dostępne specjalnie projektowane narty dla kobiet: ich konstrukcja jest przystosowana do anatomicznej budowy ciała pań. Dodatkowo modele te są najczęściej dużo lżejsze niż tradycyjne. Więcej na temat sprzętu dla Pań przeczytać można w artykule "Sprzęt narciarski dla kobiet". Jeśli chodzi o długość nart dla dziecka, to nie kupujmy zbyt długich — z nadzieją, że starczą dzięki temu na kilka sezonów. Za długie narty będą dla naszej pociechy trudniejsze w opanowaniu, przez co dziecko będzie się bardziej męczyło, a postępy w szlifowaniu umiejętności będą mozolniejsze. Dla 3-5 latków najlepsze będą narty o długości 70-80cm. Dla starszych dzieci — w zależności od umiejętności — dobieramy narty niższe od nich o około 20 cm.

Po zakupie pamiętaj, aby oddać swój sprzęt do wyspecjalizowanego serwisu, w celu dopasowania wiązań narciarskich do naszych butów i wagi. Przy okazji wizyty, dobrym pomysłem będzie nasmarowanie ślizgów, aby nasze narty były już w pełni gotowe do wyjazdu. Co ważne, narty należy smarować zazwyczaj co kilka dni jazdy. Pozwoli to utrzymać ich właściwości jezdne i przedłuży żywotność. Żeby uchronić sprzęt przed uszkodzeniami, do przewożenia w transporcie, warto używać odpowiedniego pokrowca. Po powrocie do domu narty trzeba dokładnie wysuszyć i chronić przed wilgocią, aby krawędzie nie zardzewiały do kolejnego wyjazdu.

Kamil Witek

Expert INTERSPORT


Z firmą INTERSPORT jestem związany ponad 10 lat. Na co dzień możecie mnie spotkać w naszym salonie w łódzkiej Manufakturze. Zamiłowanie do sportu odziedziczyłem po rodzicach i towarzyszy mi od dziecka. W czasach szkolnych trenowałem tenis ziemny, ale obecnie częściej odwiedzam korty do badmintona. W wolnym czasie jeżdżę na rowerze, a swoje akumulatory ładuję spędzając aktywnie czas w polskich górach. Podczas waszych odwiedzin w sklepie mam możliwość dzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą zdobytą podczas wielu godzin szkoleń. Sam podczas różnych aktywności nabawiłem się kilku kontuzji, więc nie zdziwcie się, gdy przy doborze sprzętu poruszę temat bezpieczeństwa. 

​​​​​​​

Udostępnij:

 Facebook

Komentarze

Dodaj komentarz

* wymagane pola