Jak nauczyć dziecko pływać w kilku krokach?

Nie ma nic lepszego niż świetna zabawa w wodzie z naszymi pociechami! Radość jest przeogromna, jest to frajda dla całej rodziny! Twoje dzieci uwielbiają zabawę w wodzie? Chcesz, aby rozpoczęły naukę pływania? Zapraszamy do lektury!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak nauczyć dziecko pływać, jak zacząć naukę pływania, od czego zacząć przygodę z wodą,
  • jak nauczyć dziecko pływać - poznasz 5 kroków, które warto zastosować,
  • jak dobrać odpowiedni sprzęt i akcesoria, aby nauka pływania była przyjemnością.

​​​​​​​akcesoria do pływania

Jak nauczyć dziecko pływać - czyli od czego zacząć naukę pływania?

Pamiętajmy o tym, że środowisko wodne jest dla niemowlaka czymś niemal naturalnym - w końcu przez 9 miesięcy ciąży przebywał zanurzony w wodach płodowych. Oswajanie z wodą warto zacząć więc już od najmłodszych lat.

Oswajanie z wodą

Pływanie i zabawy w wodzie przynoszą młodemu organizmowi wiele korzyści: wzmacniają mięśnie i ścięgna, pozwalając na zachowanie prawidłowej postawy ciała na etapie dynamicznego rozwoju dziecka. Trening w wodzie to również świetny sposób na ogólny rozwój - regularne pływanie to trening całego ciała bez nadmiernego obciążania kręgosłupa i stawów.

Oswajanie dziecka z wodą warto więc zacząć już od najmłodszych lat. Oczywiście rozpoczynamy w formie zabawy. Pływanie powinno być dla niemowlaka czy małego dziecka przyjemnością, powinien mieć poczucie bezpieczeństwa. Trzymiesięczne niemowlę można już z powodzeniem zabierać na odpowiednio przygotowany basen. Kluczową kwestią jest tu właściwa temperatura wody, abyśmy nie narażali naszej pociechy na dodatkowy stres. Wybieraj baseny z ciepłą wodą. Pamiętajmy oczywiście o odpowiednich pieluszkach, przystosowanych do używania w basenie.

Oswajanie z wodą to ważny etap w przypadku najmłodszych dzieci. Zapewnijmy im więc komfort, niech dziecko ma poczucie bezpieczeństwa. Rodzic, który chce uczyć pływać swoje pociechy, powinien być zawsze w pobliżu. Niech ten etap przebiega w atmosferze zabawy. Aby zminimalizować ewentualny stres, możesz wykorzystać zabawki do nauki pływania - dmuchane koła z siedziskiem, deski, piankowe makarony itp.

Jeśli maluch oswoi się z wodą, zauważy, że swobodnie unosi się w dmuchanym kole czy w rękawkach, to chętniej przejdzie się do dalszych ćwiczeń. Świetnie sprawdzają się też dmuchane czy piankowe zabawki np. piłki. Dziecko zaaferowane zabawą zdecydowanie szybciej nabierze wprawy w poruszaniu się w wodzie.

jak nauczyć dziecko pływać

Kiedy zacząć naukę pływania?

Przyjmuje się, że dziecko w wieku 5 lat jest gotowe do nauki pływania. Pamiętajmy, że kluczową zasadą jest tu brak jakiegokolwiek przymusu! Dziecko musi samo chcieć uczyć się pływać, musi czuć się bezpiecznie, zwłaszcza gdy wchodzi na głęboką wodę. Jeżeli dziecko czuje lęk przed wodą - nie warto naciskać, może zniechęcić się do wodnego środowiska.

Samemu, czy z pomocą instruktora?

Jeżeli samemu nie czujesz się pewnie w wodzie, nie chcesz uczyć dziecka na własną rękę, czy po prostu nie masz umiejętności, aby skutecznie nauczyć dziecko pływać - zdecydowanie skorzystaj z pomocy instruktora. Doświadczeni instruktorzy w szkole pływania pomogą dziecku opanować umiejętność pływania, a jednocześnie możemy być pewni, że pod okiem trenera maluch nie nabierze złych nawyków! Poza tym doświadczenie pokazuje, że przy trenerze maluchy są zdecydowanie bardziej zdyscyplinowane. Obecność dorosłego-profesjonalisty sprawia, że dzieci są bardziej skoncentrowane i zmotywowane do treningu.

Dzięki obecności trenera mamy również pewność, że ewentualne błędy w trakcie pływania będą korygowane na zajęciach na bieżąco, dziecko szybciej opanuje samodzielne pływanie i nie nabierze złych nawyków, które później jest naprawdę ciężko zniwelować.

nauka pływania

Jak nauczyć dziecko pływać - 3 kroki, które musisz zastosować

Kluczowym momentem przy nauce pływania jest zanurzenie twarzy i głowy dziecka w wodzie. Nie rób nigdy tego na siłę - możesz zniechęcić swoją pociechę. Przejdź do tego etapu, gdy zobaczysz, że dziecko czuje się w wodzie nieco pewniej. Pozycja z zanurzeniem głowy zapewnia naturalny układ ciała przy pływaniu, co sprawia, że dziecko mniej się męczy.

Dla niektórych dzieci zanurzenie głowy nie stanowi najmniejszego problemu, lecz są takie, dla których jest to problematyczne, czują duży opór. To rodzic lub opiekun musi znaleźć właściwy sposób, aby dziecko dobrowolnie zanurzyło twarz i głowę...

Co może pomóc oswoić malucha z zanurzeniem twarzy i głowy:

  • kąpiel pod prysznicem lub deszczownicą - w zabawie dziecko jest polewane wodą,
  • chlapanie wodą - oprócz tego, że dostarcza mnóstwo frajdy - przyzwyczaja dzieci do tego, że twarz może być mokra, zanim zanurzymy całą głowę,
  • okularki i maska do nurkowania - pozwalają maluchowi czuć się bezpiecznie, podczas gdy jego oczy są chronione,
  • zabawki do nauki pływania - oprócz wspomnianych wcześniej kółek czy desek warto zwrócić uwagę na zabawki, które opadają na dno - dziecko podnosząc je z dna, z coraz głębszej wody stopniowo przyzwyczaja się do zanurzenia,
  • podwodne zdjęcia - wiele smartfonów czy kamer sportowych zapewnia możliwość robienia zdjęć podwodnych - to też może być dobra motywacja, aby nasze dziecko zanurzyło głowę.

​​​​​​​nauka pływania dziecka

Wybierz właściwy sprzęt do nauki pływania

Na rynku sportowym mamy wiele gadżetów, które mogą pomóc zacząć naukę pływania. Warto zadbać o poniższe elementy.

1. Wybierz odpowiedni strój kąpielowy czy kąpielówki, aby dziecko czuło się dobrze i swobodnie. Strój nie powinien krępować ruchów, ale też nie może być zbyt luźny i się zsuwać. Jeżeli dzieci uczęszczają na zajęcia, są często na basenie - wybierz strój, który będzie bardziej odporny na działanie chloru i innych środków chemicznych służących do odkażania.

2. Nie zapominaj o klapkach - higiena i bezpieczeństwo to rzecz kluczowa!

3. Czepek - jest wymagany na niektórych basenach. Wybierz taki, który dziecko będzie mogło samodzielnie, bezproblemowo ubrać. Jeżeli dziecko ma długie włosy, zdecydowanie lepszym wyborem będzie czepek silikonowy - gdy skończymy zajęcia, będziemy mieć znacznie mniej suszenia.

4. Okularki lub maska - dobieraj modele, które pasują do twarzy dziecka. Dobrze dobrane okularki będą przysysać się do oczodołów nawet bez zakładania paska na głowę.

5. Kółko, rękawki - są niezastąpione na początkowym etapie, gdy przyzwyczajamy nasze dzieci do wody.

6. Przy nauce pływania sprawdzą się także piankowe deski, bojki czy makarony - na pewnym etapie nauki pływania są wręcz nieodzownym elementem treningu.

7. Zabawki - tonące, pływające, wszelkiego rodzaju piłki - również niezastąpione na początkowym etapie, jakim jest oswajanie dziecka z wodą.

8. Ręcznik szybkoschnący - sprawdzi się zdecydowanie lepiej niż klasyczny domowy ręcznik frotte. Zajmuje mniej miejsca, szybciej schnie i nie ma tendencji do łapania brzydkich zapachów.

ćwiczenia pływackie

Ćwiczenia przy nauce pływania

Nauczyć pływać możemy się w każdym wieku - rodzic może to robić razem z dzieckiem. Warto wprowadzić odpowiednie ćwiczenia, które przygotują do swobodnego unoszenia się na powierzchni wody i uczą właściwej koordynacji rąk i nóg:

  • nauka oddychania - warto rozpoczynać ją w miejscu bezpiecznym, np. przy krawędzi basenu; uczymy się wypuszczać powietrze nosem pod wodą; gdy opanujemy tę umiejętność, możemy przejść do nauki nurkowania,
  • kopnięcia - opanowując kopnięcia, dzieci uczą się właściwego ruchu nóg w trakcie pływania; ważne: zwracaj uwagę, aby dzieci nie zanurzały nóg zbyt głęboko,
  • ćwiczenia z deską do nauki pływania - na pewnym etapie jest ona wręcz niezbędna - pozwala na ćwiczenie nóg czy naukę oddechu.

Nauka pływania z INTERSPORT

W naszych salonach znajdziesz asortyment, który ułatwi i uprzyjemni Ci naukę pływania.

Okularki Speedo Jet to już legendarny, podstawowy model – odpowiednio dobrany ochroni oczy Twojego dziecka przed zachlapaniem i ułatwi naukę pływania.

Czepek Speedo Silicon ochroni włosy i uszy Twojego dziecka przed zamoczeniem, dostępny w wielu wariantach kolorystycznych. Jeżeli dziecko ma bardzo długie włosy, z powodzeniem możesz wybrać czepek "dorosły".

Rękawki np. Speedo Armbands są niezbędne na początkowym etapie nauki pływania, zapewnią dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Zestaw do nurkowania Mares to świetny towarzysz wszystkich wodnych zabaw, a jednocześnie pozwoli na naukę podstawowych umiejętności przy nurkowaniu.

Klapki dziecięce Nike - niezbędne dla higieny i bezpieczeństwa naszych maluchów.

Pływanie jest jedną z najlepszych, najbardziej ogólnorozwojowych form rekreacji. Warto zadbać, aby nasze dziecko nauczyło się pływać. Zapewnijmy mu bezpieczną atmosferę, aby nie zniechęciło się do wodnego środowiska. Pamiętajmy - im później, tym trudniej będzie się nauczyć pływać!

Udostępnij:

 Facebook

Komentarze

Dodaj komentarz

* wymagane pola