Jakie sporty wodne wyróżniamy? Zainspiruj się i zacznij trening

Wakacje to czas, który nieodłącznie kojarzy nam się ze sportami wodnymi. Pobyt nad wodą (czy to na nadmorskiej plaży, czy nad rzeką lub jeziorem) może być spędzony bardzo aktywnie. Dziś mamy do wyboru wiele aktywności wodnych. Zapraszamy do lektury poniższego artykułu. Postaramy się przybliżyć ideę różnorodnych sportów wodnych lub związanych z wodą.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co musisz wiedzieć o sportach wodnych,
  • jakie sporty wodne wyróżniamy,
  • jakiego sprzętu potrzebujesz i jak możesz zainspirować się z INTERSPORT.

jakie są sporty wodne

Sporty wodne - co musisz o nich wiedzieć

Aktywność nad wodą, jak każda aktywność sportowa, jest bardzo cenna dla Twojego treningu i rozwoju psychomotorycznego Twojego organizmu.

Pamiętaj jednak o rzeczy najważniejszej, jaką jest Twoje bezpieczeństwo! Niezależnie od tego, jaki sport wodny chcesz uprawiać - wiedz, że nadrzędną kwestią jest zawsze bezpieczeństwo Twoje i Twoich sportowych współtowarzyszy. Niezależnie od rodzaju sportu - realnie oceń swoje umiejętności pływackie. I nawet jeśli wydają Ci się doskonałe - przy pewnych rodzajach rekreacji nigdy nie rezygnuj z kamizelki ratunkowej!

Wybieraj akweny bezpieczne, sprawdzone. Nigdy nie wskakuj "na główkę" do nieznanego akwenu. A co chyba najważniejsze - nigdy nie łącz sportów wodnych z alkoholem! Taka mieszanka to niemal gwarantowany, tragiczny wypadek!

Jakie sporty wodne wyróżniamy?

Sporty wodne kojarzą się najczęściej po prostu z pływaniem, ale czy na pewno to tylko pływanie? Otóż nie - sporty uprawiane w wodzie to całe spektrum aktywności, które możemy spróbować podzielić w poniższy sposób.

Sporty wodne uprawiane w wodzie - pływanie

Może brzmi to banalnie, ale chodzi tu po prostu o najpopularniejszy sport wodny, czyli... pływanie. Ten jeden z najbardziej ogólnorozwojowych sportów wodnych zapewnia równomierną rozbudowę tkanki mięśniowej, poprawia wydolność bez nadmiernego obciążania stawów i układu kostno-szkieletowego. Poprawia koordynację i równowagę. Pływanie to nie tylko jeden rodzaj aktywności. Możemy pływać przecież przez cały rok - w otwartych akwenach, basenach krytych lub odkrytych, trenować pływanie synchroniczne. Pływanie to również sport, do którego nie jest nam niezbędny sprzęt - wystarczą umiejętności pływackie, kąpielówki, czasem czepek i okularki.

Sporty wodne uprawiane w wodzie - snorkeling

Do tego gatunku sportów wodnych zaliczyć możemy również snorkeling, czyli pływanie ze sprzętem ABC, jakim jest maska, rurka i płetwy. Spędzając czas w ten sposób w wodzie, na jej powierzchni, możemy świetnie obserwować to, co dzieje się pod wodą. Na pewno ten rodzaj aktywności docenią dzieci, zwłaszcza podczas pobytu nad ciepłymi akwenami, gdzie podwodna flora i fauna są bujnie rozwinięte.

sporty wodne nurkowanie

Pozostałe sporty wodne uprawiane w wodzie

W tej kategorii możemy wyróżnić też takie sporty wodne jak skoki do wody, czy nawet piłka wodna. Ciekawą aktywnością jest aqua aerobic - bardzo często polecany dla osób, które mają problemy z układem ruchu. Dzięki uprawianiu tego sportu w wodzie nasz układ kostno-stawowy jest zdecydowanie mniej obciążany.

Sporty wodne powierzchniowe

To po prostu, jak sama nazwa wskazuje, sporty uprawiane na powierzchni wody. Do tej grupy zaliczyć możemy wiele ekstremalnych, dostarczających adrenaliny dyscyplin wodnych. Aby uprawiać większość sportów wodnych, gdzie do dyspozycji mamy powierzchnię wody, potrzebujemy przynajmniej podstawowego sprzętu. Do niektórych dyscyplin niezbędny jest profesjonalny sprzęt.

Istotną częścią sportów wodnych powierzchniowych stanowią sporty wodne na desce, takie jak surfing i windsurfing, a także kitesurfing oraz wakeboarding i narciarstwo wodne. W tej grupie znajduje się także wiele sportów, których uprawianie kojarzy się wakacyjnie: paralotniarstwo z napędem motorówki, narty wodne, skimboarding, flyboarding. Wielbiciele windsurfingu i dyscyplin pokrewnych trenują zimą flowboarding, czyli halowy surfing na sztucznych falach, by nie wypaść z formy. Solidną dawkę adrenaliny zapewniają również sporty wymagające użycia łodzi, kajaków czy pontonów (kajakarstwo, wioślarstwo, żeglarstwo, a także sporty motorowodne, czy nawet tak egzotyczne sporty jak kajak polo).

Sporty podwodne - uprawiane pod powierzchnią wody

To po prostu duża grupa sportów wodnych związanych ze schodzeniem pod powierzchnię wody. Najczęstszą i najpopularniejszą dyscypliną jest tu nurkowanie ze wszystkimi jego odmianami. Zarówno z użyciem akwalungu, ale też freediving - czyli nurkowanie na wstrzymanym oddechu, bez użycia specjalistycznego sprzętu.

sporty wodne pływanie

Sporty wodne na desce

To coraz bardziej lubiane, widowiskowe i często ekstremalne sporty wodne. Często wymagają wzmożonego treningu i wysiłku, ale efekty za to są doskonałe. Sporty wodne na desce rzeźbią sylwetkę, poprawiają koordynację i równowagę.

Wyróżnić tu możemy między innymi poniższe dyscypliny.

  • Surfing i windsurfing - surfing to po prostu ślizg na desce z wykorzystaniem energii niesionej przez fale. Uprawiany najczęściej na wybrzeżach oceanów, gdzie fale mają odpowiednią wielkość i siłę. Jeżeli natomiast do deski dodamy żagiel, który będzie głównym źródłem napędu, możemy cieszyć się z radości jaką daje nam windsurfing.
  • Kitesurfing to zyskująca na popularności nieco bardziej ekstremalna odmiana windsurfingu. Zamiast żagla źródłem napędu jest tu kite, czyli rodzaj latawca/paralotni, który zapewnia odpowiednią prędkość i dynamikę. Przy uprawianiu kitesurfingu mniej istotna jest wielkość fal - kluczowym czynnikiem jest siła wiatru.
  • Wakeboarding to świetny rodzaj sportu uprawianego na wodzie. W podstawowym wariancie łódź ciągnie linę, której trzyma się osoba na desce. Obecnie wakeboarding można uprawiać także w wakeparkach, gdzie źródłem napędu zamiast motorówki jest specjalnie skonstruowany wyciąg. Zaawansowani fani wakeboardingu mogą wykonywać skomplikowane ewolucje i triki, skoki, ewolucje.
  • Deski typu SUP to z roku na rok coraz bardziej lubiany sport wodny. SUP to skrót od stand up paddleboard. Jest to najczęściej dmuchana deska, zbliżona kształtem i wielkością do deski surfingowej. Aby pływać na SUPie możemy na nim stać lub siedzieć, a za napęd służy nam wiosło. SUP zapewnia doskonały trening koordynacji i równowagi, dzięki czemu świetnie rozwijamy mięśnie rdzenia, rąk oraz nóg.

Co jeszcze?

Wymieniliśmy oczywiście tylko część z możliwych do uprawiania sportów wodnych. Nie zapominajmy o wielu odmianach sportów, takich jak wioślarstwo czy kajakarstwo. Niezależnie od tego, jaki sport zamierzamy uprawiać - pamiętajmy o tym, o czym wspomnieliśmy na początku - bezpieczeństwo nad wodą, czy też w wodzie jest kwestią priorytetową - najważniejszą!

jakie sporty wodne wyróżniamy

Zainspiruj się z INTERSPORT - i znajdź przydatne akcesoria do uprawiania sportów wodnych

Zestaw do snorkelingu Mares Combo jest idealny, by rozpocząć swoją przygodę ze snorkelingiem. Szerokie, silikonowe uszczelki zapewniają doskonałe dopasowanie do kształtu twarzy i zapobiegają dostawaniu się wody, a idealnie przejrzysta szybka pozwala podziwiać podwodne krajobrazy.

Płetwy do snorkelingu Mares to świetny wybór na podróż - dzięki perforacji płetwy są lekkie, a kompaktowy rozmiar sprawia, że bez problemu zmieścimy je do wakacyjnej walizki.

Zintegrowane maski pojawiły się na rynku kilka sezonów temu i od razu znalazły rzeszę zwolenników. Taka konstrukcja zapewnia większe pole widzenia, łatwiejsze zakładanie i użytkowanie - zwłaszcza przez naszych najmłodszych adeptów sportów wodnych. Koniecznie sprawdź zintegrowaną maskę do snorkelingu Cressi Baron.

Deska SUP Spinera to doskonały wybór dla początkujących i średniozaawansowanych wioślarzy. Lekka konstrukcja i możliwość spakowania do kompaktowej torby sprawią, że deskę SUP bez problemu weźmiesz ze sobą do wymarzonej, wakacyjnej destynacji!

Kamizelka ratunkowa Firefly to niezbędny sprzęt do uprawiania sporej części sportów wodnych. Pamiętajmy - bezpieczeństwo przede wszystkim!

Pianka do pływania/nurkowania Cressi zapewnia doskonały komfort w trakcie snorkelingu, nurkowania czy innych sportów wodnych. Wykonana z neoprenu, zapewnia właściwą termikę, ale także chroni naszą skórę przed promieniowaniem UV.

Jak widzicie po lekturze powyższego artykułu - mnogość sportów wodnych sprawi, że każdy z Was na pewno znajdzie coś dla siebie! Ale - tak jak kilkukrotnie już wspomnieliśmy - pamiętajcie o bezpieczeństwie! Życzymy wam udanych, sportowych wakacji nad wodą!

Udostępnij:

 Facebook

Komentarze

Dodaj komentarz

* wymagane pola