• Darmowa przesyłka od 100 zł
  • Darmowy odbiór i zwrot w salonie
  • Możliwość zapłaty w ratach

Jak Dobrać Deskę Snowboardową - Przeczytaj Poradnik INTERSPORT

........Jak dobrać deskę snowboardową biorąc pod uwagę naszą sylwetkę i umiejętności?

Jedno z najczęstszych pytań początkujących pasjonatów snowboardingu brzmi: Jak dobrać deskę snowboardową? Deska snowboardowa jest przecież bardzo ważnym elementem wyposażenia służącego do uprawiania tego sportu.

Deskę dobieramy między innymi, w zależności od posiadanych umiejętności i stosowanego stylu jazdy. Jest tak zaprojektowana, aby można ją było przytroczyć do stóp i pokonywać śnieżne stoki. Większość desek jest wytwarzana z drewna laminowanego włóknem szklanym. Od frontu jest lekko zadarta ku górze po to aby nie miała tendencji do zakopywania się w miękkim śniegu. Tył w zależności od konstrukcji i przeznaczenia bywa czasami zadarty (do ewolucji, w tym jazdy tyłem) choć wiele z nich ma tył zupełnie płaski.

Jak dobrać deskę snowoardowąTradycyjny Camber (Traditional camber)- najbardziej uniwersalna deska, duża stabilność przy wysokich prędkościach.
Odwrócony camber (Reverse Camber & Rocker) – deska o dużej czułości na skręty, sprawdza się przy różnego rodzaju trikach.
Płaski Camber (Flat Camber) – połączenie cambera i odwróconego cambera, deska bardzo płaska i uniwersalna o krawędzi przylegającej do śniegu niezależnie od sytuacji.


Hybryda (Camber Combination) – łączy w sobie wszystkie możliwości i idealnie nadaje się do skoków. Dzięki swojej budowie, podczas skoku powierzchnia deski ulega wypłaszczeniu a następnie w momencie wybicia oddaje energię powodując większe wybicie.

Teraz zachodzi podstawowe pytanie: Jak dobrać deskę snowboardową do wzrostu?

Ważnym parametrem przy wyborze deski jest przedział wagowy, wzrost i płeć przyszłego użytkownika. Powinna sięgać wysokością w okolice brody. Jeśli posiadamy umiejętność szybkiej jazdy, lub jeździmy po puszystym śniegu, wybieramy deskę nieco dłuższą. Kiedy chcemy czas spędzać na skokach trenują triki czy bawiąc się w snowparkach to możemy wybrać deskę nieco krótszą, sięgającą w okolice naszego mostka. Snowboarding dla amatorów jest wyzwaniem ale wartym osiągnięcia przyjemności z jazdy. Często jest też uważany za styl życia i element subkultury. Charakteryzuje się własną muzyką, zwyczajami i przede wszystkim modą.

Poniżej w tabelach przedstawiono, szczegółowy dobór deski według wagi i wzrostu. Podane wartości w tabelach są wymiarami uśrednionymi z wymiarów podawanych od różnych producentów. Tabela stanowi jedynie orientacyjną wskazówkę, a nie ścisłe wytyczne.

Dobór deski snowboardowejPonadto przeszkoleni w tym zakresie doradcy INTERSPORTU podpowiedzą jak wybrać deskę snowboardową a także na które elementy zwrócić szczególną uwagę. Przy wyborze deski należy zastanowić się nad jej przeznaczeniem i jakością. Pierwszej deski nie wybieramy zbyt drogiej, gdyż z rosnącymi umiejętnościami, przestanie nam służyć. Czyli na podstawie stylu jazdy i zaawansowania również dobieramy rodzaj deski. Doświadczeni snowboardziści oraz profesjonaliści wybiorą droższy sprzęt ze średniej i wyższej półki.


Dobór deski snowboardowej nie musi być czarną magią!

Dobór deski snowboardowej nie jest bardzo trudną sprawą. Kierujemy się głównie informacją, w jakim terenie będziemy na niej jeździć: stok, świeży puch, rurki na snowparku albo kickery. Istnieje również określenie - deska uniwersalna. Jednak warto ukierunkować swoje oczekiwania i wybrać miejsce, gdzie najczęściej będziemy jeździć. Eksperci w INTERSPORCIE podpowiedzą szczegółowo jaką deskę snowboardową wybrać. Na jakie konkretne elementy przy zakupie należy zwrócić uwagę.

Deska snowboardowa, jak dobrać do niej pozostały sprzęt?

Posiadając taką doprecyzowana wiedzę, w dalszej kolejności można brać pod uwagę kolorowe wzornictwo desek i ich unikatowy design. Warto pamiętać, że kształt deski odpowiada za jej “zachowanie” w różnych warunkach terenowych. Kolejnym krokiem jest wybranie butów i wiązań. Nie zapomnij poradzić się specjalisty w sklepie oraz obejrzeć nasz poradnik dotyczący doboru butów.

Długość deski snowboardowej zawsze wybieraj indywidualnie.

Tak naprawdę długość deski snowboardowej to indywidualna kwestia każdego ridera. Wszystko zależy od stylu jazdy oraz własnych preferencji a także wcześniej wspomnianej budowy ciała (wzrost, waga). Jednak są pewne wskazówki, którymi powinniśmy się kierować. Nie należy ich jednak traktować jak sztywnej zasady.

Dobór długości deski, orientacyjnie przedstawiono na poniższym schemacie.

Długość deski snowboardowej

Deska krótka (od ramienia do podbródka) sprawdzi się dla początkujących oraz dla osób lubiących na przykład skoki.

Deska średnia (od podbródka do czoła) jest przeznaczona dla osób średniozaawansowanych i wprawionych. Tego typu deska sprawdza się w różnego rodzaju skokach oraz szybkiej jeździe na krawędzi.

Deska długa (od czoła do kilku cm nad głowę) wybierana jest przez zaawansowanych i wprawionych riderów. Jest również idealna do jazdy w głębokim śniegu oraz do szybkiej jazdy na krawędziach.

Coraz częściej producenci na deskach zamieszczają tabele z danymi jaką długość, wagę powinna mieć osoba dobierająca deseczkę. W innym przypadku kierujemy się, że schodzimy z długością kilka centymetrów poniżej wysokości brody. Celem tego jest ułatwienie manewrowania deską. Deskę kilka centymetrów dłuższą wybieramy, gdy chcemy szybciej jeździć np: po snowparku.

Próbując ustalić optymalną długość deski snowboardowej, kalkulator a raczej specjalny konfigurator może okazać się bardzo pomocny. W zależności od rodzaju takiego konfiguratora jest wiele parametrów które on może uwzględniać. Wprowadzając nasze dane takie jak: waga, wzrost, rozmiar buta, płeć, styl jazdy czy doświadczenie wówczas będziemy mieć możliwość dobrania deski idealnie dopasowanej do potrzeb. Korzystając z takiego narzędzia wybór idealnej deski to tylko formalność, nawet dla riderów stawiających pierwsze kroki w snowboardowym świecie. Dzięki takiemu narzędziu, wszelkie wątpliwości dotyczące tego jak dobrać długość deski snowboardowej zostaną rozwiane, a dopasowanie deski przestanie być problemem.


Rozmiar deski snowboardowej- jak czytać oznaczenia i czym różni się deska twarda od miękkiej?

Pogoda zachęca do białego szaleństwa, więc zastanówmy się jaki rozmiar deski snowboardowej będzie optymalnym rozwiązaniem i czy tylko prawidłowy wybór deski snowboardowej będzie wystarczający aby bezpiecznie poruszać się po stoku? Istotna również jest wiedza o tym jak dobrać deskę snowboardową dla dziecka.Wybór odpowiedniej deski jest bardzo ważny zwłaszcza dla dzieci początkujących i mniej doświadczonych.

Długość deski mierzona jest w centymetrach, często podawany jest skrót np 56 co oznacza, że ma długość 156. Najkrótsze deski dla dzieci mają długość 95 cm. Szerokość deski jest dopasowywana do wymiaru stopy. Do małych niezbędna jest wąska deska, do większych stóp ta szersza. Najlepszym rozwiązaniem w celu dobrania optymalnej deski jest zajrzenie do tabel czy konfiguratorów. Da to nam pewność, że dokonamy idealnego wyboru.

Rozmiar deski snowboardowej

Deski dzielimy jeszcze na miękkie i twarde. Dla początkujących zalecana jest miękka deska snowboardowa. Na twardej desce nasze postępy są wolniejsze. Twarda deska snowboardowa zalecana jest osobom posiadającym już doświadczenie w snowboardingu. Jazda na niej jest zdecydowanie trudniejsza i męcząca, myśląc w kategorii ostrego krawędziowania. Wymaga lepszej techniki. Na miękkiej desce zmęczenie jest mniejsze, rzadziej upadasz. Twarda deska błędów zasadniczo nie wybacza. Kupuj deskę aby nauczyć się dobrej techniki jazdy, co zaowocuje w przyszłości dużym. I kolejna zasada - deska powinna być dłuższa, gdy jest naprawdę miękka, nabywca jest szczupły i wysoki oraz gdy masz silne nogi, dobrą motorykę. Deska powinna być krótsza, gdy jest twardsza, jesteś niższy czy przy kości.

Każda miękka deska snowboardowa dobrze spisuje się na przygotowanym stoku. Natomiast węższa deska to szybsza zmiana krawędzi czyli mniej zaangażowanej siły przy skrętach. Szerokość deski nie ma wpływu na jej stabilność i zachowanie przy większych prędkościach. Dziewczyny nie kupujcie zbyt szerokich desek. Wybierajcie modele damskie, specjalnie konstruowane dla Was. Ta najdroższa deska wcale nie jest najlepsza, ślizg zależy od również od nabytych umiejętności.

Twoje dziecko pragnie nauczyć się na snowboardzie?

Dostępny jest sprzęt dostosowany do jego wzrostu i poziomu umiejętności. krótka deska będzie łatwiejsza w prowadzeniu. Dziecko poczuje się pewniej i szybciej będą zauważalne postępy.

Aby wybór deski dla dziecka był dobrym rozwiązaniem należy rozważyć jej zakup o długości około 18 cm poniżej wzrostu dziecka. Wówczas będzie ona służyć przez kilka sezonów. Kiedy dziecko podrośnie wystarczy wybrać większy rozstaw między wiązaniami. Można zastosować “domowe rozwiązanie” czyli - ustaw deskę obok dziecka, powinna ona sięgać mniej więcej do miejsca między górną częścią szyi,a nosem.

Gdy już wiemy jakie parametry ma mieć deska snowboardowa, to warto poszukać wybrany model w internecie. Pozwoli to zaoszczędzić nam dużo czasu i pieniędzy ;)


Zatem, jaka deska snowboardowa będzie dla mnie najlepsza?

Może nie stare ale pewne powiedzenie mówi: “jaka deska snowboardowa taki poziom śmigania po śniegu”. Dotyczy to również bezpieczeństwa dla nas i pozostałych użytkowników stoków. Snowboardziści jeżdżą dynamicznie i z fantazją ale tak naprawdę indywidualną kwestią jest, jak kto jeździ na snowboardzie. Ważne aby być świadomym swoich umiejętności i nie zagrażać bezpieczeństwu innych. Aby tak było bardzo istotną kwestią jest czy odpowiednio dobraliśmy deskę snowboardową.

Na koniec przedstawimy kilka ważnych zasad mających wpływ na bezpieczeństwo nasze jak i innych osób korzystających ze stoku:

  1. Każdy snowboardzista musi musi zjeżdżać z prędkością i stylem dopasowanym do widoczności, własnych umiejętności, terenu, warunków śniegowych i pogodowych oraz do natężenia ruchu.
  2. Znajdując się powyżej na stoku musi wybrać taki tor jazdy, aby nie zagrażać narciarzom i snowboardzistom znajdującym się przed nim.
  3. Każdy kto wjeżdża na trasę, zamierza ruszyć z miejsca, wykonać skręt pod górę musi upewnić się czy może to zrobić bez zagrożenia dla innych.
  4. Każdy kto wchodzi lub schodzi pieszo musi poruszać się poboczem.
  5. Każdy musi stosować się do znaków i sygnalizacji ustawionych na trasach.
  6. W razie wypadku każdy narciarz i snowboardzista zobowiązany jest do niesienia pomocy poszkodowanemu.Miłego śnieżnego szaleństwa!

Jaka deska snowboardowa