• Darmowa przesyłka od 100 zł
  • Darmowy odbiór i zwrot w salonie
  • Możliwość zapłaty w ratach

Właściwy śpiwór – jaki wybrać?

Spędzenie nocy na łonie natury to zawsze niezwykłe przeżycie, pod warunkiem, że masz dobry śpiwór.  Jeśli śpiwór ma spełnić oczekiwania użytkownika należy zapoznać się z najważniejszymi  kryteriami dokonywania wyboru. Nie istnieje śpiwór bezwzględnie uniwersalny, dlatego przy wyborze należy kierować się indywidualnymi potrzebami.

FUNKCJE I CECHY

Podstawowym zadaniem śpiwora jest ochrona przed utratą ciepła w trakcie snu, a wiec jego termika.  Powinniśmy się zastanowić w jakich warunkach pogodowych i temperaturowych będzie on używany.

Aby osiągnąć optymalną termikę i wybrać model najbardziej odpowiadający potrzebom użytkownika, należy zwrócić uwagąę na następujące funkcje i cechy śpiwora.

  • KAPTUR – jego zadaniem jest zabezpieczenie termiczne głowy, przez którą ucieka najwięcej ciepła. Kaptur powinien być wyposażony w ściągacz naokoło twarzy, by móc pozostawić wokół niej tylko niewielki otwór. W uzyskaniu optymalnego komfortu pomaga zgrubienie kaptura wokół czoła, które chroni czoło i policzki.
  • KOŁNIERZ TERMICZNY  -  pas ocieplenia na wysokości barków, który uszczelnia termicznie śpiwór. Przy niskich temperaturach gwarantuje zachowanie optymalnej termiki.
  • SUWAK – to obszar przez który najłatwiej przenika zimne powietrze do śpiwora. Przestrzeń wokół zamka  uszczelniona jest dodatkową listwą termiczną. Im listwa jest szersza i grubsza, tym cieplej jest w śpiworze.
  • OBSZAR STOP – należy zwrócić uwagę, by stopy w śpiworze miały dostateczną ilość miejsca


​​​​​​​​​​​​​​


KSZTAŁTY ŚPIWORÓW

Wśród modeli jakie dostępne są na rynku wyróżnić można śpiwory o kształtach:

KOPERTA – śpiwór w kształcie prostokąta,  zapewnia komfort przestrzenny, zamki obszyte są dookoła śpiwora . Po całkowitym rozpięciu śpiwór może być używany jako kołdra. Ten rodzaj śpiwora nadaje się idealnie do spania na kempingach oraz do wyjazdów, na których sprzęt przewozimy samochodem.

MUMIA   śpiwór zwęża się ku dołowi, co nadaje mu bardziej anatomiczny kształt, i w miarę ściśle przylega do naszego ciała. Ograniczenie przestrzeni wewnątrz śpiwora powoduje, że szybciej się ona ogrzewa, dzięki czemu temperatura wewnątrz jest wyższa. Jego waga i objętość są znacząco mniejsze w porównaniu ze śpiworami o kroju koperty. Taki śpiwór to właściwy wybór, kiedy planujemy długie wędrówki i nocowanie w niskich temperaturach.


ŚPIWÓR PUCHOWY CZY SYNTETYCZNY?

To jedno z pierwszych pytań, na które musimy sobie odpowiedzieć przystępując do zakupu śpiwora.

Śpiwór zbudowany jest z materiału zewnętrznego i wewnętrznego. Pomiędzy  nimi znajduje się ocieplina. Ocieplina ( wypełnienie śpiwora) może być puchowe lub syntetyczne.

Śpiwory puchowe polecane są,  gdy zależy  nam na minimalnej objętości, niskiej wadze i doskonałym komforcie cieplnym. Śpiwory syntetyczne polecane są natomiast ze względu na swoją zwiększoną odporność na wilgotność.

  • PUCH - używany w śpiworach, jest w mieszaniną puchu (odpowiada on za właściwości termiczne) i drobnych piór (zapewniające sprężystość).  Puchu  posiada najlepsze  właściwości  izolacyjne. Obecnie stosowany w śpiworach jest  antyalergiczny i bezzapachowy,  dzięki specjalnym procesom prania i sterylizacji w temp. 120o C.
  • WYPEŁNIENIA SZTUCZNE (syntetyczne)  nie posiadają  tak dobrych właściwości izolacyjnych jak puch, lecz są bardziej odporne na wilgoć i dużo tańsze.  W  tego typu  wypełnieniach  występuję  w większości włókna poliestrowe pokryte silikonem.

PRAWY CZY LEWY? 

lewy – dla osoby praworęcznej; prawy – dla osoby leworęcznej.


Wybrane produktyKLASYFIKACJA TEMPERATUR -
EUROPEJSKIE STANDARDY TEMPERATURY ŚPIWORÓW

Norma EN 13537 jest standardem europejskim mającym na celu ujednolicenie ocen temperatury śpiworów produkowanych i / lub sprzedawanych w Europie. Norma określa również w jaki sposób śpiwory muszą być badane i oceniane. EN13537 dotyczy wszystkich śpiworów, z wyjątkiem śpiworów przeznaczonych do celów wojskowych i śpiworów przeznaczonych w ekstremalnych temperaturach (to jest poniżej -25 ° C).

Norma EN 13537 obowiązuje od 2002 r. - a od 2005 r. wszystkie nowe śpiwory oferowane na rynku muszą zostać poddane badaniom EN.

Jak śpiwory są testowane zgodnie z normą EN 13537

W przypadku testów temperatury EN 13537, używa się manekina (w oparciu o "standardowego mężczyznę" i "standardową kobietę" w przeciętnym wieku, o przeciętnym ciężarze i wysokości), który  wyposażony  jest w grzałki i czujniki temperatury, ubrany w bieliznę - długie spodnie, koszulę z długim rękawem oraz czapkę. Śpiwór położony jest  na izolowanej macie, wewnątrz komory klimatycznej. Manekin podgrzewany jest, tak aby symulować temperaturę ciała, a pomiary wykonywane są w powietrzu w komorze klimatycznej i na powierzchni ( "Skóra") manekina.

Z pomiarów tych określa się wartość izolacyjną śpiwora i podaje się w czterech wskaźnikach:

• Limit górny (Temp. max): temperatura, w jakiej standardowy człowiek może spać bez nadmiernego pocenia. Zakres pomiędzy Temp.max i Temp. comf jest uważany za "zakres komfortowy".

• Komfort (Temp.comf): temperatura, w jakiej standardowa kobieta może spać swobodnie w odprężonej pozycji, bez odczuwania zimna. Zakres pomiędzy Temp. comf i Temp.lim nazywany jest "zakresem przejściowym".

• Dolna granica (Temp. lim): temperatura, w jakiej standardowy człowiek może spać przez osiem godzin w pozycji zwiniętej, nie budząc się. Zakres między Temp.lim a Temp. ekstremalną  jest również znany jako "zakres ryzyka".

• Extreme (Temp. ekstremalna): minimalna temperatura, w jakiej standardowa kobieta może wytrzymać  przez sześć godzin bez ryzyka śmierci z powodu hipotermii (chociaż odmrożenie jest możliwe).

Temperatura standardowa a osobiste odczucie

Wrażliwość na temperaturę jest bardzo subiektywna i zależy od kilku czynników, takich jak płeć, poziom wyczerpania, stan odżywienia, możliwości  snu lub poziom alkoholu we krwi. Ale istnieją również obiektywne czynniki odpowiedzialne za komfort każdego człowieka w śpiworze jak: - narażenie na działanie wiatru; - jakość materaca do spania (warstwa między podłożem a śpiworem); - wilgotność. Przy zakupie śpiwora należy wziąć pod uwagę wszystkie te czynniki pod uwagę , jak i to, że każdy człowiek może  odczuwać  tę samą temperaturę na różne sposoby.