Sporty dla dzieci – aktywność dla maluchów w każdym wieku

Może zabrzmi to banalnie, ale ruch dla naszych dzieci jest po prostu niezbędny. Zapewnia on właściwy rozwój psychomotoryczny, pozwala na budowanie prawidłowej postawy ciała, rozwija kondycję i pozwala spożytkować nadmiar energii, jakim charakteryzuje się większość naszych dzieci. Wybranie odpowiedniego sportu w dzieciństwie może zapewnić naszym pociechom nie tylko doskonałą zabawę na świeżym powietrzu. Poprzez dobór właściwych dyscyplin sportowych aktywność fizyczna może stać się pasją na całe życie!

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jakie sporty są odpowiednie dla dzieci w zależności od wieku,
 • na co zwrócić uwagę przy wyborze dyscypliny sportowej,
 • w jakie przydatne akcesoria warto się zaopatrzyć, aby sport dla dziecka był bezpieczny i przyjemny.

jakie sporty uprawiać z dzieckiem

Sporty dla dzieci w wieku 2-4 lata

Na początek postawmy sprawę jasno. Sport dla dziecka ma być przyjemnością, zapewniać rozwój. Nasz maluch nie może czuć presji, treningi nie mogą być spełnianiem ambicji rodzica. Łatwo naszą pociechę zniechęcić do sportu, zepsuć panujące relacje, a w skrajnych przypadkach – gdy dziecko trenuje na wysokim poziomie – nawet doprowadzić do konieczności spotkań z psychologiem sportu...

Przygodę ze sportem i rekreacją możemy rozpocząć już od najmłodszych lat. Na początek najważniejsze jest wspólne spędzanie czasu i zabawy ruchowe. To rozwija więź z dzieckiem, które przy rodzicach czuje się po prostu bezpiecznie.

W najmłodszych latach aktywność fizyczna powinna być traktowana jak doskonała zabawa. Zapewniajmy naszym dzieciom ćwiczenia ogólnorozwojowe. Świetnie sprawdzą się zajęcia w wodzie. Na basenie maluch będzie doskonalić swoją koordynację ruchową, a może nawet nauczy się pływać!

Odpowiedni sport dla małych dzieci to również wszelkiego typu ćwiczenia ogólnorozwojowe związane z tańcem, czy rytmiką. Zabawy w rytm muzyki pokochają chyba wszystkie maluchy, a ćwiczenie koordynacji ruchów, budowanie poprzez zabawy mięśni rdzenia, zabezpieczy młody organizm przed powstawaniem wad postawy.

Sporty dla dzieci w wieku 5-8 lat

Gdy nasze dzieci są w tym przedziale wiekowym, otwiera się przed nami dużo większe spektrum sportów i aktywności, które nasze dzieci mogą uprawiać.

Warto zastanowić się co nasza pociecha lubi, w czym czuje się dobrze i co sprawia jej przyjemność. Według tych kryteriów możesz wybrać, na jakie zajęcia sportowe zapisać dziecko. Dzieci w tym wieku często już samodzielnie uczęszczają na zajęcia sportowe. Przed wyborem zapoznajmy się z tym, co oferują lokalne szkółki oraz czy trenerzy mają odpowiednie kwalifikacje i ewentualnie wymagane uprawnienia.

sport dla dziecka

Sporty walki i gry zespołowe

Jeśli masz trudności w podjęciu decyzji, jaki sport dla dziecka wybrać, weź pod uwagę takie dyscypliny sportowe jak sporty walki czy gry zespołowe.

Sporty walki to kuźnia charakterów. Uczą nie tylko odporności fizycznej, ale również doskonale rozwijają psychikę dziecka. Rodzice nie muszą się obawiać – sporty walki wbrew pozorom nie uczą brutalności i bicia się. To doskonała szkoła zwinności, systematyczności, pewności siebie i koordynacji ruchowej. Świetnym przykładem mogą tu być np. treningi judo.

Każde dziecko uwielbia piłkę nożną. Pamiętajmy jednak, że sporty zespołowe to nie tylko piłka nożna. Dziecko trenując w zespole, uczy się kooperacji z innymi. To doskonały sposób na rozwój fizyczny połączony z rozwojem relacji interpersonalnych. Siatkówka, koszykówka, piłka ręczna – wszelkie sporty drużynowe będą idealne pod warunkiem, że trening będzie dopasowany do wieku i możliwości dziecka.

Pływanie

Pływanie to także świetny trening, jeżeli chcemy zapewnić dodatkowe zajęcia sportowe naszemu dziecku. Starsze dziecko nie musi już przebywać w wodzie pod nadzorem rodziców – doświadczony trener zapewni bezpieczeństwo i pływanie będzie przyjemnym, ogólnorozwojowym treningiem.

Jazda konna

Dziewczynki w tym przedziale wiekowym często uwielbiają uczestniczyć w zajęciach jazdy konnej – co oczywiście nie oznacza, że ta forma rekreacji nie może być uprawiana przez chłopców. Dzieciaki kochają kontakt z naturą, a jeździectwo dodatkowo uczy ich szacunku do zwierząt i rozwija nawyk prawidłowej postawy.

jaki sport dla dziecka

Sporty dla dzieci w wieku 9-12 lat

Ten przedział wiekowy to czas, w którym na poważnie można podejść do treningów i również na poważnie zastanowić się, jaki sport wybrać. Jeśli nasze dziecko jest zafascynowane konkretną dyscypliną, interesuje go konkretna, specyficzna aktywność – samo podpowie nam, jaki chce wybrać sport.

W tym przedziale wiekowym doskonale sprawdzą się takie dyscypliny sportowe jak:

 • rower – zarówno w postaci wycieczek rowerowych, ale również takich aktywności jak np. kolarstwo górskie czy BMX w skateparku,
 • deskorolka i rolki – niezależnie od pokolenia, są bardzo popularne wśród młodzieży,
 • wspinaczka sportowa – niemal we wszystkich większych miastach znajdziecie sztuczne ścianki wspinaczkowe, gdzie młodzi adepci wspinaczki pod okiem doświadczonych trenerów mogą szlifować swoje umiejętności na sekcjach,
 • sporty drużynowe – odpowiednie dla dzieciaków i dorosłych w każdym wieku,
 • pływanie – to chyba jeden z najbardziej ogólnorozwojowych sportów, który dodatkowo sprzyja rozwojowi prawidłowej sylwetki,

​​​​​​​jaki sport dla dziecka wybrać

Sporty dla dzieci, a akcesoria, o które warto zadbać – poznaj opinię eksperta

Niezależnie od dyscypliny sportu, którą nasze dziecko wybierze, pamiętajmy o właściwie dobranym sprzęcie i akcesoriach. Zapewnią one nie tylko komfort i wygodę użytkowania, ale również poprawią bezpieczeństwo, pomogą zapobiegać urazom, otarciom itp. Pamiętajmy, że niezależnie od rodzaju uprawianej od najmłodszych lat aktywności, bezpieczeństwo naszego malucha jest kluczowe.

Jaki kask dla dziecka wybrać?

Jeśli maluchy uprawiają sporty, przy których narażone są na urazy głowy – niezbędną rzeczą jest kask! Zapewnijmy bezpieczeństwo naszemu dziecku! Kask będzie więc konieczny przy jeździe na nartach czy snowboardzie, jeździe na rowerze, rolkach, łyżwach czy deskorolce lub hulajnodze.

Pamiętajmy, że kask powinien być właściwie dobrany.

 • Musi posiadać atesty właściwe do sportu, który uprawiamy: inny atest mają kaski zimowe, narciarskie czy snowboardowe, a zupełnie inny kaski rolkowe czy rowerowe. Niestety nie da się "załatwić" wszystkich sportów jednym kaskiem. Inne siły działają na kask przy upadku na asfalt, a inne przy wypadkach narciarskich. Nie oszczędzajmy na bezpieczeństwie naszego dziecka. W końcu głowę ma tylko jedną w swoim życiu.
 • Kask musi być właściwie dopasowany – nie może być za mały ani tym bardziej zbyt luźny. Kask dopięty pod brodą i dopasowany regulacją przy gwałtownych ruchach nie może poruszać się luźno na głowie.
 • Zakładając kask, pamiętajmy, że nie zakładamy go na grubą czapkę lub czapkę z twardymi, wystającymi elementami. W przypadku dziewczynek – zadbajmy o to, aby na włosach pod kaskiem nie znalazły się twarde spinki.

​​​​​​​sporty dla dzieci

Odpowiednie buty

Stopa dziecka to bardzo skomplikowany, rozwijający się biomechanizm. Nie zaburzajmy więc naturalnych ruchów stopy bardzo twardymi, sztywnymi butami. Wybierzmy obuwie sportowe, które zapewni właściwe trzymanie stawu skokowego, ale jednocześnie pozwoli na prawidłową ruchomość stopy. Zadbajmy, aby buty były przewiewne – świetnie sprawdzają się te wykonane z siatkowych materiałów.

Pamiętajmy o właściwym rozmiarze – buty nie mogą być zbyt duże (nie kupujmy ich bardzo "na wyrost"), ale też zbyt małe. Warto również dobierać obuwie do odpowiednich aktywności. Inne buty wybierzemy na wycieczki górskie, inne do gry w piłkę nożną na hali, a jeszcze inne do jazdy konnej.

Ochraniacze i akcesoria piłkarskie

Jeśli Twoje maluchy są fanami piłki nożnej i młodymi zawodnikami, zaopatrz się we właściwe akcesoria. Ochraniacze na piszczele zapewnią bezpieczeństwo i uchronią przed kontuzjami, a skarpetogetry utrzymają ochraniacze na właściwym miejscu. Rękawice bramkarskie pozwolą młodemu zawodnikowi poprawić swoje wyniki.

Bielizna termoaktywna

Odzież wykonana z termoaktywnych, oddychających materiałów zapewni komfort twojemu dziecku. Nawet po przepoceniu nie klei się do ciała, nie wyziębia pleców. Świetnie sprawdzi się nie tylko w narciarstwie i turystyce, ale też np. w piłce nożnej przy jesiennych treningach na zewnątrz.

Rodzicu! Ty sam najlepiej znasz swoje dziecko i doskonale wiesz, jaki sport będzie dla niego odpowiedni już od najmłodszych lat. Pamiętajmy – nie przetrenowujmy naszych pociech, niech wspólna aktywność będzie zabawą, pamiętajmy też o odpowiednim nawodnieniu. Jeśli zaszczepicie swym pociechom sportowego bakcyla już od dzieciństwa, na pewno w przyszłości będzie to procentować!

Udostępnij:

 Facebook

Komentarze

Dodaj komentarz

* wymagane pola