Strój w góry latem, czyli o czym musisz pamiętać podczas letnich wędrówek

Za oknem w końcu słońce i wysokie temperatury. Niebawem lato i wakacje - czas upragnionych wędrówek górskich. Chcesz wybrać się ze znajomymi w góry latem - odpocząć i pochodzić po szlakach, a może planujesz rodzinny wyjazd z dziećmi? Marzysz, by ambitniej podejść do zagadnienia i stawiasz sobie za cel przejść latem długi szlak górski, śpiąc w schroniskach lub namiocie, nosząc na plecach cały swój turystyczny dobytek? Ten artykuł pozwoli Ci dowiedzieć się co nieco o odzieży, która idealnie sprawdzi się w warunkach górskich w cieplejszej porze roku.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego warto zadbać o odpowiedni strój i wyposażenie do letnich warunków w górach,
  • co ubrać w góry latem, aby zachować odpowiedni komfort,
  • poznasz nasze typy odzieży trekkingowej i sprzętu.

co ubrać w góry

Strój w góry latem - dlaczego musisz o niego zadbać?

Wydawać by się mogło, że temat nie jest skomplikowany. Lato, wysokie temperatury, pogodne niebo - przecież teoretycznie odzież i sprzęt nie są tu aż tak ważne. To zdecydowanie błędne podejście - nie idźmy tą drogą! Odpowiednio dobrana odzież trekkingowa zapewni nam właściwy komfort niezależnie od warunków zewnętrznych, a w skrajnych warunkach może nawet uratować nas przed wychłodzeniem czy przemoczeniem, co zdecydowanie poprawi również nasze bezpieczeństwo! Nowoczesna odzież trekkingowa jest również lekka, dzięki temu nie nosimy w plecaku zbędnych kilogramów, poruszamy się wygodniej i szybciej.

Co ubrać w góry latem? Po pierwsze - bielizna termoaktywna

Zacznijmy od tego, co najbliżej ciała - czyli od bielizny termoaktywnej. Wybierzmy odzież, która wykonana będzie z tzw. "oddychających" włókien. Materiały tego typu odprowadzają wilgoć z naszej skóry, dzięki czemu zapewniają właściwą termoregulację. Pozbywamy się tzw. efektu mokrych pleców. Koszulka termoaktywna schnie na naszym ciele, nie mamy tego nieprzyjemnego wrażenia chłodu, gdy zakładamy na wilgotne od potu plecy równie przepocony plecak... Pamiętajmy o właściwym doborze materiałów. Nie używajmy do mocnego wysiłku odzieży wykonanej z bawełny. Kumuluje ona wilgoć w strukturze włókien, przepocona klei się do ciała w trakcie wędrówki i bardzo wolno schnie. Na postoju wilgotny t-shirt bawełniany będzie nas po prostu wychładzać. Najlepiej odprowadzają wilgoć włókna syntetyczne, są też najlżejsze i szybko wyschną.

Aby włókna syntetyczne nie łapały przykrych zapachów warto, by posiadały technologie, które zapobiegają zbytniemu namnażaniu się bakterii. Najczęściej są to technologie oparte na jonach srebra. Choć pojawiają się też rozwiązania bazujące na naturalnych środkach - np. ekstraktach z kawy!

Bielizna termoaktywna jest zazwyczaj wykonana z przewiewnego materiału, lecz jeśli masz tendencję do mocnego pocenia się, poruszasz się bardzo aktywnie - warto zwracać uwagę, czy koszulka wykonana jest w technologii body mapping. To nic innego jak konstrukcja strefowa, która pokrywa się z miejscami na naszym ciele, w których najbardziej się pocimy. Dobrym rozwiązaniem jest cieńszy, lepiej oddychający materiał np. pod pachami, na plecach - dzięki temu transport wilgoci będzie jeszcze bardziej efektywny.

W zależności od warunków i indywidualnej termiki ciała - wybierz koszulkę z krótkim lub z długim rękawem. Jeżeli wybierasz się w wyższe góry należy pamiętać o termoaktywnych kalesonach, podobnych do tych używanych na nartach zimą.

Niestety nie każdy lubi syntetyki. Co więc ubrać, gdy nie lubimy koszulki z włókien syntetycznych, a chcemy w pełni korzystać z odzieży termoaktywnej? Doskonale sprawdzają się tu koszulki wykonane z wełny merino. Wełna z merynosów ma naturalne właściwości termoaktywne, nieźle odprowadza pot. Zapewnia komfort nie tylko zimą. Wbrew pozorom nie przegrzewamy się. Merino daje nam naturalną termoregulację i co ciekawe koszulki z wełny merino praktycznie nie łapią brzydkich zapachów. Na kilkudniowy wyjazd możemy zabrać 1-2 sztuki, dzięki czemu ograniczymy wagę i objętość naszego bagażu.

Warto śledzić ofertę firm outdoorowych - natura wraca do łask. Oprócz wełny pojawiają się również naturalne, termoaktywne włókna roślinne, takie jak len, konopie czy bambus.

Bielizna "oddychająca" to jednak nie tylko koszulki. To również bielizna osobista - bokserki, majtki i topy czy staniki sportowe. Przed dłuższą, ambitniejszą wędrówką warto przetestować w miejskich warunkach taką odzież, czy nas nie obciera, nie uwiera, odparza itp. Zwróćmy uwagę na konstrukcje - dobrze wykonana bielizna będzie miała płaskie szwy lub wręcz będzie uszyta w technologii bezszwowej.

odzież turystyczna

Druga warstwa - "warstwa termiczna"

A co, jeżeli latem, wysoko na grani dopadnie nas niższa temperatura? Pamiętajmy, że w górach latem pogoda może zmienić się bardzo szybko! Nawet latem temperatura może spaść poniżej zera. Z pomocą przychodzi nam tu odzież termoaktywna drugiej warstwy, czyli tzw. warstwa termiczna. Możemy mówić tu o ciepłej bluzie typu polar lub o cienkiej, pikowanej kurtce np. z wypełnieniem syntetycznym typu Primaloft. Tu również unikaj bawełny - syntetyczne materiały izolują nas od zimna nawet po całkowitym przemoczeniu lub przepoceniu. Nie da nam tego nigdy bawełniana bluza. Dobieraj warstwę termiczną w zależności od rejonu, w który się wybierasz oraz od indywidualnej termiki Twojego ciała. Pamiętaj, że dwie cienkie bluzy będą izolować lepiej, niż jedna bardzo gruba (zmagazynują więcej powietrza pomiędzy warstwami). Latem dobrze sprawdza się cienka, lekka bluza typu stretch.

Idealna kurtka w góry

Góry latem to nie tylko piękna, słoneczna pogoda. To również gwałtowne deszcze i burze. Wybierając odzież trekkingową, nie możemy zapomnieć o takim komponencie naszego wyposażenia, jak kurtka przeciwdeszczowa z wodoodporną membraną. Materiały membranowe zapewniają wodoodporność i ochronę przed przemoczeniem przy jednoczesnym zachowaniu paroprzepuszczalności - transportują na zewnątrz wilgoć pochodzącą z naszego potu.

Pamiętajmy - aby membranowa kurtka przeciwdeszczowa działała odpowiednio, musimy zachować inne ogniwa termoaktywnego systemu ubioru. Nawet kurtki z membraną o najwyższych parametrach nie odprowadzą wilgoci, jeśli założymy pod nie najzwyklejszy, bawełniany t-shirt.

Wybierając kurtkę, zwróć uwagę na jej krój - nie powinna być za bardzo opięta - w razie niskiej temperatury musimy przecież zmieścić pod nią warstwę termiczną. Zobacz, jak skrojony jest kaptur, czy ma możliwość regulacji we wszystkich płaszczyznach, czy nie krępuje ruchów głowy i, co istotne zwłaszcza dla osób noszących okulary, czy posiada daszek.

Jeżeli nie planujesz wielogodzinnej wędrówki w deszczu, a chcesz mieć przynajmniej podstawową ochronę przed opadami - wybierz kurtki typu softshell, które są niejako połączeniem warstwy termicznej z warstwą ochronną. Większość kurtek softshell chroni głównie przed wiatrem i lekkim deszczem, lecz są na rynku również modele wyposażone w typową membranę wodoodporną. Jeżeli masz tendencję do marznięcia, wybierz grubszy softshell, podbity materiałem typu polar.

jak się ubrać w góry

Jakie spodnie w góry?

Nie zaniedbujmy również dolnych partii naszego ciała. Niestety na szlakach często zobaczyć można turystów w dobrych kurtkach, lecz jako spodni turystycznych używają dżinsów czy bawełnianych dresów. To kardynalny błąd, gdyż można nabawić się mocnych otarć lub wychłodzić się w razie niepogody. Jeżeli zastanawiasz się, jakie spodnie ubrać w góry latem, wybierz spodnie wykonane z termoaktywnych, syntetycznych i szybkoschnących materiałów. W ofercie firm turystycznych znajdziesz zarówno długie spodnie, krótkie spodenki, jak i spodnie z odpinanymi nogawkami. Najlepiej sprawdzają się spodnie o kroju bojówek, z kilkoma zapinanymi kieszeniami. Dobre spodnie turystyczne będą wykonane z elastycznego, streczowego materiału, dzięki czemu nie będą krępować ruchów nawet w trudnym, skalnym terenie. Jeżeli wybierasz się w chłodniejsze, wysokogórskie rejony - zastanów się nad spodniami typu softshell. W skalnym terenie sprawdzą się spodnie ze wzmocnieniami na kolanach, które będą chronić przed rozdarciami.

Dobierając spodnie z odpinanymi nogawkami, sprawdź, czy zamki nie uwierają Cię w okolicach kolan, czy suwaki są odpowiednio zabezpieczone.

W przypadku złej pogody warto mieć w plecaku lekkie, wodoodporne spodnie membranowe. Ważne, aby zajmowały mało miejsca i aby łatwo było je ubrać przy załamaniu pogody, nawet bez zdejmowania butów.

Jakie obuwie nosić w górach?

Zadbajmy również o nasze stopy - jakie buty ubrać w góry latem? Właściwe obuwie to przecież podstawa udanej wycieczki.

Zależy to od wielu czynników. Jeśli wybierasz się latem w wyższe góry - bądź przygotowany na zróżnicowany teren i warunki pogodowe. Warto wybrać buty wysokie, takie, które odpowiednio ustabilizują naszą kostkę, zwłaszcza w trudnym terenie. Buty wysokie  czy średnie są też niezbędne, gdy planujesz wędrówki z dużym, ciężkim plecakiem. Dobrze, aby wyposażone były w membranę wodoodporną o wysokich parametrach. Buty za kostkę przydadzą Ci się również w sezonie zimowym.

Na wycieczkach w niższych górach z powodzeniem sprawdzą się niskie buty turystyczne. Jeżeli nie planujesz chodzenia w deszczu, a jedynie krótkie wycieczki przy dobrej pogodzie - możesz ubrać w góry lekkie modele wykonane z przewiewnych materiałów, z dużą ilością siatki lub sandały trekkingowe. Będą doskonale odprowadzać pot, zapewnią komfort naszym stopom, a nawet jeśli zmokną, to bardzo szybko wyschną.

strój w góry latem

Co jeszcze warto zabrać?

Nie myśl tylko o butach - równie ważne są odpowiednie skarpety. Powinny być wykonane podobnie jak bielizna - z materiałów termoaktywnych. Takie skarpetki doskonale odprowadzą pot, a bezszwowa konstrukcja zapewni komfort i ochroni przed otarciami i pęcherzami.

Ważne, aby wybierając się w góry latem pamiętać też o niezbędnych akcesoriach:

  • okulary przeciwsłoneczne - absolutna konieczność! Chroń oczy przed promieniowaniem UV, które w górach jest jeszcze bardziej intensywne,
  • nie zapomnij także o filtrze przeciwsłonecznym - najlepiej SPF50, a jego reaplikację na twarz, uszy i inne odsłonięte części ciała powtarzaj co 2 godziny,
  • nakrycie głowy - również niezbędne w słoneczne dni, aby chronić nas przed oparzeniami słonecznymi, a nawet i udarem. Doskonale sprawdzają się sportowe, termoaktywne czapki z daszkiem, a także kapelusze, często wyposażone również w filtr UV,
  • na pewno przyda się też para rękawiczek. Cienkie, streczowe czy polarowe rękawiczki nie zajmują dużo miejsca, a gdy zastaną nas inne warunki niż letnie - będziemy przygotowani na niższe temperatury.

Ubiór w góry latem z INTERSPORT

Poniżej przedstawiamy Wam nasze propozycje ciekawych produktów na letnie warunki górskie.

Koszulka Viking Lenta - wykonana jest z mieszanki włókien bambusa i materiałów syntetycznych. Świetnie odprowadza wilgoć, a jednocześnie jest miła i naturalna w dotyku.

Bluza McKinley Nessa zapewnia dobry komfort termiczny oraz świetnie odprowadza wilgoć przy wysiłku.

Kurtka Viking Trek Pro zapewni ochronę przed deszczem, przy jednoczesnym wysokim poziomie oddychalności i niewielkiej wadze.

McKinley Beyla to lekkie, oddychające spodnie ze wzmocnieniami - idealne w skałę.

Salewa MTN Trainer Mid - to już but-legenda. Świetnie sprawdza się w skalnym terenie, ale też przy długich wędrówkach po leśnych szlakach.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że ten artykuł rozwiał nieco Twoich wątpliwości na temat doboru odzieży do letnich wędrówek górskich. Jeżeli masz pytania, problem z wyborem - zapraszamy do naszych salonów, gdzie doświadczeni doradcy dobiorą sprzęt idealny do Twoich potrzeb i aktywności.

Udostępnij:

 Facebook

Komentarze

Dodaj komentarz

* wymagane pola