Trampolina ogrodowa – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Piękna pogoda za oknem zaczyna sprzyjać aktywnościom na świeżym powietrzu. Słońce jest nieodzownym partnerem w budowaniu naszej odporności! Jedną z form rekreacji na zewnątrz jest skakanie na trampolinach. To doskonała zabawa, którą uwielbiają dzieci w każdym wieku. No i – nie ukrywajmy – wielu dorosłych również! Skakanie na trampolinie angażuje między innymi mięśnie głębokie naszego ciała, tzw. mięśnie rdzenia, które odpowiadają za prawidłową postawę. Także – oprócz dobrej zabawy – mamy tu, niejako przy okazji świetny trening! Na co zwrócić uwagę przy wyborze trampoliny? Jaka trampolina najlepsza dla naszej aktywności? Tu standardowo musimy odpowiedzieć sobie na pytania – co chcemy robić. Czy będzie to zabawa i rekreacja, czy chcemy skupić się na treningu?

Na rynku znajdziemy kilka rodzajów trampolin. Niektóre przeznaczone są wyłącznie dla dzieci, inne dla dorosłych, a jeszcze inne są stricte przeznaczone do konkretnych ćwiczeń fitness. Wyróżnić więc możemy:

trampoliny domowe – do użytku wewnątrz, zdecydowanie mniejszych rozmiarów niż trampoliny ogrodowe, przeznaczone głównie do zabawy z dziećmi i do ćwiczeń;

trampoliny ogrodowe – zdecydowanie większych rozmiarów, w zależności od wielkości i dedykowanego obciążenia – może skakać na nich nawet kilka osób – rozwiązanie idealne do wspólnej zabawy rodziców z dziećmi;

trampoliny fitness, trampoliny typu fit and jump – dedykowane nie do zabawy, a do konkretnych ćwiczeń, zazwyczaj wyposażone w drążek lub poręcz do trzymania.

Wybierzmy więc rodzaj, który najbardziej będzie odpowiadać naszym potrzebom. Najpopularniejsze są rekreacyjne trampoliny ogrodowe, na nich skupimy się więc najbardziej.

Jaką średnicę trampoliny wybrać?

Tu oczywiście najważniejszym kryterium będzie ilość posiadanego miejsca. Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem dużego ogrodu – trampolina o większej średnicy będzie idealnym, wygodnym wyborem. Kluczową kwestią jest też ilość osób, która chce naraz korzystać z trampoliny. Im więcej osób – tym większa średnica jest konieczna! Zapewni to większą i wygodniejszą przestrzeń dla osób skaczących.

Jak zmierzyć rozmiar trampoliny?

Zazwyczaj podawana jest tu średnica siatki/batutu trampoliny. Pojawiają się nieco „niepełne” jednostki miary: 244, 305 cm. Skąd akurat takie wartości? Wynikają z przeliczenia jednostek – średnica podawana jest w anglosaskiej jednostce długości FT (feet – stopy). Jakie są najpopularniejsze rozmiary trampolin i jaki rozmiar wybrać, w zależności od ilości skaczących osób: - 8 FT – 244 cm – idealna trampolina dla jednej – dwóch osób; - 10 FT – 304 cm – to rozmiar, który bez problemu pomieści troje skaczących osób; - 12 FT – 366 cm – na tej powierzchni mamy wystarczająco miejsca dla czwórki skaczących; - 16 FT – 487 cm – ten rozmiar pomieści bez problemu 5-6 osób skaczących;

Trampolina ogrodowa – z siatką czy bez?

To kolejne kryterium wyboru odpowiedniej trampoliny. Obecność siatki zwiększa bezpieczeństwo. To idealne rozwiązanie dla dzieciaków i dla osób początkujących. Siatka chroni nas przed spadnięciem z trampoliny, a w niektórych modelach także zabezpiecza nas przed otarciem się o wystające, twarde elementy konstrukcji. Trampoliny bez siatki przeznaczone są dla zdecydowanie bardziej doświadczonych użytkowników – umożliwiają wykonywanie akrobacji i dają możliwość swobodnego wskakiwania i zeskakiwania z trampoliny. Jeżeli zatem chcesz używać trampoliny rekreacyjnie, do zabawy dla dzieci – siatka ochronna do trampoliny jest niezbędnym elementem. Siatka do trampoliny musi mieć też odpowiednią wysokość, aby przy mocnym wybiciu się nadal spełniała swoje zadanie. Przykładowo – przy średnicy 244 cm siatka powinna mieć minimum 180 cm wysokości. Siatka ochronna w trampolinie może być zamocowana na dwa sposoby – może być wewnętrzna i zewnętrzna. W przypadku trampoliny z siatką wewnętrzną – mamy zabezpieczony stelaż i osłonięte sprężyny, natomiast nieco mniejszą powierzchnię wewnątrz. Przy siatce zamocowanej zewnętrznie – mamy większą powierzchnię, lecz aby zapewnić skaczącym wygodę i bezpieczeństwo – musimy pamiętać o dodatkowym elemencie, jakim jest osłona sprężyn do trampoliny! Zwróćmy uwagę też na jakość elementów służących do otwarcia siatki przy wejściu – dobre modele oprócz wysokiej jakości suwaka mają również dodatkowe klamry zabezpieczające na zewnętrznej części siatki.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze trampoliny?

Pamiętajmy o bezpieczeństwie! Zwracajmy uwagę nie tylko na jakość wykonania i użytych materiałów, ale też na fakt, czy nasza wymarzona trampolina posiada odpowiednie atesty i certyfikaty. Wyróżnić możemy tu atesty CE (oznacza zgodność ze standardami Unii Europejskiej) oraz certyfikaty TÜV i GS (niemieckie atesty mówiące o podwyższonym poziomie bezpieczeństwa, wydawane przez specjalistyczne, akredytowane laboratoria). Mając na uwadze bezpieczeństwo naszych pociech – czasem warto zapłacić nieco więcej, ale mieć produkt w 100% bezpieczny, potwierdzony odpowiednimi badaniami i certyfikacjami.

Zwróćmy również uwagę na to, do jakiej wagi certyfikowana jest nasza trampolina! Za wybicie się nie odpowiada jedynie batut do trampoliny, a przede wszystkim sprężyny do trampoliny. To właśnie zestaw batut (mata) plus sprężyny sprawia, że skakanie daje nam taką radość! Mata powinna być wykonana z mocnego, sprężystego materiału o odpowiedniej wytrzymałości i atestach. Jej brzegi powinny być obszyte specjalną taśmą, do której mocujemy sprężyny.

Co do sprężyn – zasada jest prosta. Im więcej zwojów, tym sprężyny mocniejsze i zapewniające lepsze odbicie. Pamiętajmy – jeżeli nasza trampolina ma siatkę zewnętrzną – koniecznie powinna posiadać osłonę na sprężyny z grubego, piankowego materiału. Bez niej zabawa może być niebezpieczna, może grozić kontuzjami!

Stelaż do trampoliny – powinien być wykonany z solidnych materiałów. Nogi i stelaż muszą być wykonane z odpowiednio mocnych, grubych profili, które wytrzymają siły działające podczas skakania! Polecane są nogi w kształcie litery U lub nogi z dodatkowymi wzmocnieniami. Dobrze jest, gdy metalowe elementy stelaża zabezpieczone są pianką – chroni nas to dodatkowo przed uderzeniami i kontuzjami. Część, która będzie trzymać siatkę, powinna mieć kształt rozchylonego kielicha. Pamiętajmy o atestach – w końcu od solidności konstrukcji zależy nasze bezpieczeństwo!

Biorąc pod uwagę wygodę i bezpieczeństwo użytkowania trampoliny – pamiętajmy też o akcesoriach. Drabinka do trampoliny jest nieodzownym elementem, zwłaszcza gdy z trampoliny korzystają głównie nasi milusińscy. Drabinka ułatwi dzieciom wchodzenie i schodzenie, ale także zapewni bezpieczeństwo – gdy rodzice nie chcą, aby małe dzieciaki samodzielnie korzystały z trampoliny – mogą po prostu drabinkę zdemontować i schować…

Czy trampolina jest bezpieczna dla dzieci?

To pytanie, które najczęściej zadają rodzice w trosce o bezpieczeństwo swoich pociech. Pamiętajmy – aby sprzęt był bezpieczny – musi być wykonany solidnie, poprawnie zmontowany i posiadać wymagane atesty! Najmłodsi powinni korzystać z trampoliny jedynie pod nadzorem dorosłych. Rozsądna zabawa na atestowanym sprzęcie, pod okiem rodziców – na pewno będzie bezpieczna i zapewni nam wiele radości!

Korzystajmy więc z ruchu i słońca, jak tylko pogoda pozwoli! Trampoliny są idealnym rozwiązaniem na zabawę, rozrywkę i trening dla całej rodziny. Życzymy Wam wysokich skoków i miękkich lądowań!

 
 


Udostępnij:

 Facebook

Komentarze

Dodaj komentarz

* wymagane pola