Zanim wybierzesz się w góry

Ferie w pełni, w górach dużo świeżego śniegu. Piękna, bajkowa zima, kopny, biały puch pod nogami. Wymarzyliście sobie góry w zimowych warunkach? Dziś kilka praktycznych porad – co musisz wiedzieć, jeżeli chcesz wybrać się na wycieczkę zimą!


• Nie porywaj się „z motyką na słońce”! Pamiętaj, że podawane na mapach czasy przejścia są mocno uśrednione i najczęściej szacowane dla warunków letnich. Zimą, w świeżym, kopnym śniegu czasy przejścia mogą wydłużyć się kilkukrotnie… Planując trasę, weź więc pod uwagę fakt, że lekka, kilkugodzinna letnia wycieczka może zakończyć się kilkunastogodzinnym, żmudnym torowaniem w śniegu po pas… Zawsze miej ze sobą mapę, a jeżeli teren jest skomplikowany orientacyjnie – weź też kompas.

• Pamiętaj o tym, że zimą dzień jest zdecydowanie krótszy. A w nocy jest ciemno i zimno… Planując dłuższą trasę – lepiej wyjść wcześniej, przed świtem, aby mieć przed sobą jeszcze cały dzień. Oczywiście – w takim wariancie pamiętaj o dobrej latarce czołowej!

• Przed wyjściem sprawdź prognozę pogody. W zimowych warunkach gwałtowne załamanie pogody może zmienić przyjemną wycieczkę w walkę o przetrwanie. Nie do końca ufaj prognozom z telewizji lub popularnych portali informacyjnych – często bywają uśrednione dla całego regionu i nie biorą pod uwagę lokalnych uwarunkowań terenowych. Korzystaj z nowoczesnych, numerycznych prognoz pogody. Z mojego doświadczenia mogę polecić portale: mountains-forecast.com, norweski yr.no, oraz polski portal meteo.pl. Warto również zainstalować aplikację Monitor Burz – ostrzega nas przed gwałtownymi załamaniami pogody (zwłaszcza latem) i nadciągającymi wyładowaniami atmosferycznymi.

• Jeżeli nie masz pewności – skontaktuj się z lokalnymi służbami ratowniczymi. Dyżurni ratownicy GOPR/TOPR i punkty informacyjne parków narodowych zawsze służą pomocą i informacjami dotyczącymi aktualnych warunków i pogody.

• Pamiętaj o zagrożeniu lawinowym! Sprawdź aktualne warunki na stronach służb ratowniczych lub parków narodowych. Pamiętaj – w Polsce lawiny to nie tylko Tatry! Zagrożenie lawinowe występuje w Karkonoszach, na Babiej Górze, ale też w Bieszczadach czy w Masywie Śnieżnika! Jeżeli nie masz wiedzy na temat poruszania się w terenie zagrożonym lawinami – wybierz wariant w terenie bezpiecznym.

• Jeżeli masz wiedzę i umiejętności do poruszania się w terenie zagrożonym lawinami – pamiętaj o lawinowym ABC. Detektor, sonda i łopata połączone z umiejętnością ich używania – to rzecz niezbędna w niebezpiecznym terenie. Ćwicz, przechodź szkolenia – wiedzy nigdy dość. Natomiast pamiętaj zawsze o złotej zasadzie – lawina nie wie, że jesteś ekspertem!

• Pamiętaj o odpowiednim ekwipunku. Powinieneś mieć: dobre, sprawdzone (i rozchodzone!) wodoodporne buty, ciepłe, oddychające skarpety. Zaopatrz się w dobrą bieliznę termoaktywną, która zapewni odpowiednią termoregulację organizmu. Ubieraj się warstwowo, w odzież, która da Ci właściwy komfort cieplny i odprowadzi nadmiar potu na zewnątrz. Odpowiednia wierzchnia (membranowa) warstwa odzieży da ci ochronę przed opadami i wiatrem, zapewniając oddychalność. Jeżeli śnieg jest kopny – nie zapomnij o stuptutach, które zapobiegać będą wsypywaniu się śniegu do butów. Zaimpregnuj buty przed wyjazdem! Nawet jeżeli nie planujesz wędrówki po zmroku – wrzuć do plecaka czołówkę. Nigdy nie wiadomo, kiedy się przyda. Nie zapomnij również o apteczce!

• Stwórz sobie dodatkowy „zestaw zima”, który wrzucisz do plecaka. Weź ze sobą zapasowe rękawiczki, czapkę i chustę typu Buff. Nie zaszkodzi wzięcie dodatkowej warstwy termicznej. Jeżeli marzniesz – weź dodatkową kurtkę puchową lub Primaloft. Do apteczki włóż jednorazowe ogrzewacze chemiczne i folię NRC. W awaryjnej sytuacji mogą uratować przed odmrożeniami.

• Pamiętaj, że na mrozie elektroniczne urządzenia działają zdecydowanie krócej! Pamiętaj o powerbanku i dodatkowych bateriach do czołówki.

• Miej ze sobą naładowany telefon – i nie chodzi tu o relację w social media… Naładowany telefon może uratować życie w awaryjnej sytuacji. Zapisz w pamięci telefonu numer alarmowy TOPR/GOPR: 601 100 300. Warto pobrać również aplikację RATUNEK, która w niebezpiecznej sytuacji nie tylko pozwoli na łatwy kontakt z ratownikami, ale jednocześnie wyśle im naszą aktualną pozycję, co przyspieszy potencjalną akcję ratunkową.

• Jeżeli jest ślisko – nie zapomnij raczków lub przynajmniej nakładek antypoślizgowych. Jeżeli wybierasz się wyżej i w trudniejszy teren – niezbędne mogą okazać się kijki, raki i czekan. Oczywiście połączone z umiejętnością ich używania!

• Jeżeli śniegu jest bardzo dużo, a jesteś także narciarzem – wybierz narty skiturowe/backcountry lub rakiety śnieżne, oszczędzisz siły, jeżeli nie będziesz brodzić w śniegu po pas.

• I na koniec – nie zapominaj o najważniejszej rzeczy – zdrowym rozsądku! Jeżeli nie czujesz się na siłach, teren jest trudny, szlak nieprzetarty, pogoda się załamuje – odpuść! Góry jeszcze trochę postoją… Safety first!

Udostępnij:

 Facebook

Komentarze

Dodaj komentarz

* wymagane pola