Rower składany - składak to rower, z którym łatwo będzie Ci podróżować i który łatwo będzie przechować. Sprawdź ofertę rowerów składanych INTERSPORT i wybierz rower dla siebie!

Rower składany do rozmiarów nawet małej walizki

Rower składany to model roweru, który jest szybko składany do niewielkich rozmiarów. Pozwala na to wielkość jego kół, która z reguły wynosi od 16 do 20 cali. Wielkość złożonego roweru wyznacza, oprócz kół, również długość jego ramy. Krótsze rowery złożą się w mniejsze walizeczki. Taki mniejszy składany rower jest jednak mniej wygodny do jazdy. Łatwiej jest go jednak przechowywać. Szczególnie sprawdzi się jeśli nie macie dostępu do piwnicy lub macie bardzo mało miejsca do przechowywania.

Rowery składany

Rower składany lekki będzie świetnym rozwiązaniem jeśli dojeżdżacie komunikacją miejską. Macie do pokonania spory odcinek od domu do przystanku i od przystanku do pracy lub szkoły? Prostym rozwiązaniem będzie wtedy taki rower, który łatwo złożycie i będziecie mogli z nim przemieszczać się komunikacją miejską. Rower składany aluminiowy będzie dużo lżejszy. Możecie więc go też spokojnie spakować do bagażnika i wyruszyć na wakacje. Warto jednak pamiętać, że jego małe koła nie będą tak komfortowe do jazdy jak koła o standardowych rozmiarach. Sprawdzi się więc raczej jakorower miejski składany. Jest to świetne rozwiązanie na trasy o krótkim dystansie, czyli idealnie do miasta.

 

Potoczna nazwa roweru składanego - składak

Składak to potoczna nazwa roweru składane. Nie wiadomo dokładnie na kiedy przypisać jego wynalezienie. Jednak według holenderskich notatek można przyjąć początki dwudziestego wieku. Był to rower podobny do roweru miejskiego, wynaleziony na potrzeby armii holenderskiej. Składak rower miał łatwe do demontażu koła, kierownicę i siodełko. Zawias na ramie głównej umożliwiał zmniejszenie jego rozmiarów nawet o połowę. Na podobnych rowerach podczas I wojny światowej jeździły też oddziały szwajcarskie, niemieckie, francuskie czy nawet brytyjskie.

 

W Polsce również pojawiły się rowery składane w latach 60-tych

Rower składak

Rowery składane pojawiły się w Polsce pod koniec lat 60-tych dwudziestego wieku. Wyprodukowała je Polska firma kopiując z brytyjskich modeli rowerów składanych Bickertona. Miały one nawet tą samą wadę - ciężko się składały i wymagały do tego użycia specjalnego klucza. Pierwsze składane rowery firmy ZZR “Romet” nazywały się “Karat”. Miały one 20-calowe koła i były dość toporne w swojej budowie. Nie należały też do rowerów lekkich. W późniejszym czasie, w latach 70-tych wypuszczone nowe serie rowerów składanych, które różniły się wielkością kół i rozmiarem ram.

W dzisiejszych czasach znajdziemy rowery składane tanie. Nie jest to jednak regułą, dlatego, że porządny i wytrzymały rower składany musi być drogi. Taki rower będzie Wam dłużej służył i będzie miał pożądane przez Was cechy.

 

Rower składak - wygodniejsza pozycja w jeździe miejskiej

Rower składak ma jedną dużą zaletę. Pozycja rowerzysty podczas jazdy miejskiej jest na nim dużo bardziej wygodna niż na rowerze górskich. Nie musicie być, aż tak mocno pochyleni jak na tym drugim. Jest to jednak wygodne głównie podczas krótkich dystansów.

Naszą rodzimą marką rowerów składanych jest składak Romet. Są to rowery produkowane w Bydgoszczy. Największą popularnością rowery te cieszyły się w latach 70-tych. Pierwsze rowery Romet składane były jedynie na pół. Jednak już i to dawało dużo większe możliwości transportu roweru czy jego przechowywania. Rowery składane Romet produkowano aż do upadku firmy w 1998 roku. Do tej pory znajdziecie rower składak allegro. Szukając głębiej znajdziecie tam najlepsze perełki, ale też możecie przejrzeć ofertę rowerów składanych INTERSPORT.

Rowery składaki - nie tylko małe gabaryty

Na ten moment produkowane są również rowery składaki na kołach nawet 24 czy 26 cali. Są one bardziej komfortowe, jazda na nich jest dużo przyjemniejsza, ale mają oczywiście dużo większe gabaryty. Przez to, że mają też dłuższą ramę, są większe po złożeniu. Są więc cięższe i trudniejsze w przechowywaniu. Rowery składaki aluminiowe będą lepszym wyborem, przez to, że są lżejsze. Warto kupić taki rower do przemieszczania się po miejskim gąszczu.