Lina wspinaczkowa to obowiązkowe wyposażenie każdego fana tej dyscypliny. W sklepie internetowym Intersport znajdziesz liny o najlepszych parametrach, przeznaczone do każdego rodzaju górskiej albo skalnej aktywności.


Lina do wspinaczki dla bezpieczeństwa w górach

Każdy wspinacz wie doskonale, jak ważne są liny do wspinaczki. Ten niepozorny sznurek, wraz z osobą asekurującą, odpowiada bowiem za zdrowie, a nawet życie wspinacza. Dlatego w tej kategorii znajdziesz bogatą gamę profesjonalnych lin, które pozwolą Ci na pewne i bezpieczne uprawianie sportu. Oferowane produkty cechują się najwyższą solidnością i trwałością. Są na tyle wytrzymałe, że bez obaw możesz im zaufać i z przyjemnością poświęcić się wspinaczce w górach czy na skałach. Dostępne linki wspinaczkowe Black Diamond wyróżniają się elastycznością i odpornością na przetarcia.

Nasz asortyment obejmuje akcesoria o różnej długości. Jeśli więc szukasz liny o długości 30,40 lub 50 m, a może interesuje Cię najdłuższa lina wspinaczkowa 60 m lub 70 m, w naszej ofercie znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz.

Liny alpinistyczne – wszechstronne zastosowanie

Wysokiej jakości lina wspinaczkowa 30 m, 60 m lub o innej długości służy przede wszystkim do asekuracji, bo działa jak amortyzator. W przypadku upadku pochłania energię, dzięki czemu nie pozwoli Ci na uderzenie o ziemię. To jej podstawowe zadanie, ale dobra linka może też pełnić funkcję pomocniczą. Nadaje się do zabezpieczania sprzętu, a także sprawdza się przy różnych formach przemieszczania się, np. w trakcie zjazdu na tyrolskich trawersach. Może służyć też do zamocowania woreczka z magnezją.

Lina wspinaczkowa dynamiczna czy statyczna?

Wyróżnia się dwa rodzaje lin: statyczne i dynamiczne. Parametrem, który pozwala przyporządkować produkt do konkretnego typu, jest podatność na rozciąganie. W przypadku modeli statycznych wydłużenie wynosi maksymalnie 5% długości. To oznacza, że w sytuacji odpadnięcia podczas asekuracji na wędkę, osoba wspinająca pozostaje niemal na tej samej wysokości, na której puściła skałę. Tego typu lina wspinaczkowa 40 m lub o innej długości jest wykorzystywana tylko w asekuracji górnej i podczas wspinania top rope, a także w taternictwie jaskiniowym i pracach na wysokości.

Lina wspinaczkowa dynamiczna cechuje się wyższą rozciągliwością. Ze względu na to, że amortyzuje wstrząsy przy hamowaniu i pochłania energię spadającego wspinacza, może być używana powszechniej niż linki statyczne. Jej wydłużenie podczas lotu osiąga nawet 40%. Model ten delikatnie wyhamowuje spadającego, przez co zapobiega szarpnięciom. To sprawia, że liny wspinaczkowe dynamiczne nadają się do stosowania we wspinaniu górskim i sportowym.

Jakie liny wspinaczkowe wybrać?

Szeroka gama lin do wspinaczki dostępna w sklepie Intersport sprawia, że wybór konkretnego modelu bywa trudny. Na co więc zwrócić uwagę, poszukując idealnej linki wspinaczkowej? Przede wszystkim ważny jest rodzaj liny. Jeśli ma ona służyć tylko do wspinania na wędkę, zdecyduj się na linę statyczną. Liny dynamiczne są natomiast odpowiednie do wspinania sportowego i górskiego.

Bardzo ważne są parametry lin. Sprawdź, jaką siłę rwania ma dany model. W przypadku lin dynamicznych norma EN 892 dopuszcza siłę rwania nie mniejszą niż 12 kN, ale staraj się wybierać liny o niższym parametrze siły granicznej. Istotna jest także długość produktu. W Polsce większość dróg sportowych liczy 15-30 m długości. W takiej sytuacji odpowiednia będzie lina wspinaczkowa 50 m lub 60 m. Zwróć też uwagę na jej grubość. Dla doświadczonych wspinaczy odpowiednie są modele o średnicy 8,9 mm, ale dla początkujących poleca się te o grubości 10 mm.