Nike Air Max

Air Max marki Nike buty o pozycji legendy na rynku. Nieprzerwana sława tych kultowych sneakersów świadczy o nieustającym zachwycie użytkowników na całym świecie. Opracowane zostały w latach 90-tych, od tamtego czasu pojawiły się w ponad 40 wersjach. Co takiego wyjątkowego mają w sobie te sportowe buty, że od tylu lat popularność ich stale rośnie?

Technologia Nike Air Max 

Nike Air to legendarna technologia, która gwarantuje lekkość i amortyzację za pomocą sprężonego powietrza zamkniętego w wytrzymałej i elastycznej osłonie. W momencie chodzenia i nacisku buta o podłoże powietrze ulega jeszcze większej kompresji, po czym szybko wraca do pierwotnego kształtu. Premiera tej technologii odbyła się w 1979 roku. Od tamtej pory cały czas jest zmieniana i udoskonalana. System Nike Air jest zastosowany w wielu rodzajach butów sportowych takich jak buty do biegania, koszykówki, siatkówki czy tenisa oraz w wielu modelach sneakersów lifestylowych. 

Czym jest Nike Air Max? 

Technologia Nike Air to wytrzymała i elastyczna poduszka, która została wypełniona skompresowanym powietrzem, dzięki czemu potęguje elastyczność i sprężystość bez zakłócania konstrukcji buta. Poduszka gazowa utrzymuje swoją strukturę i właściwości, oferując zabezpieczenie przed wstrząsami, idealne dopasowanie i lekkość. 

Absorbowanie energii

Technologia Nike Air pochłania wstrząsy z każdym krokiem i od razu powraca do swojego pierwotnego kształtu, aby chronić stawy. To zaawansowane technologicznie rozwiązanie zapewnia każdemu sportowcowi wyjątkowy komfort. 

Trwałość w połączeniu z lekkością

Amortyzacja Nike Air redukuje wagę buta, nie zmieniając przy tym jego praktyczności. Za pomocą butów o mniejszej wadze sportowcy zużywają mniej energii co przekłada się na efektywność treningu. Ponadto zależy im na trwałość co często jest kluczowym elementem, jeśli chodzi o ostateczną trwałość butów. 

Zrównoważony rozwój i innowacje

Technologia Nike Air oferuje niepowtarzalną amortyzację i wsparcie na każdym kroku, a jednocześnie chroni środowisko. Obecnie wszystkie podeszwy Air są wyprodukowane w co najmniej 50% z materiałów odzyskanych z recyklingu, a do ich wyprodukowania używa się energii w 100% pochodzącej z odnawialnych źródeł. Lekkość, sprężystość i trwałość bez obciążania środowiska.

Rodzaje poduszek Nike Air 

Zoom Air

Poduszka gazowa Zoom Air dedykowana jest sportowcom uprawiającym praktycznie wszystkie dyscypliny sportowe, w których prędkość ma ogromne znaczenie. Niezależnie czy chodzi o sprint, dynamiczne zatrzymanie czy gwałtowną zmianę kierunku, niskoprofilowana, sprężysta poduszka pochłania energię uderzenia stopy o podłoże i zwraca znaczną jej część w następnej fazie ruchu. 

Dodatkowo wewnątrz poduszki gazowej Zoom Air zostały wplecione i naciągnięte włókna, które wzmacniają sprężystość amortyzacji. W momencie, gdy but styka się z podłożem, włókna ściskają się, aby zamortyzować uderzenie, a następnie ekspresowo wracają do pierwotnej pozycji, co przekłada się na mocne odbicie. Sportowcy często korzystają z technologii Zoom Air, ponieważ oferuje ona szybkość, dynamiczność i idealną prędkość. 

Max Air

Poduszka gazowa Max Air stanowi pierwsze wizualne odbicie technologii Air, która została zaprojektowana 30 lat temu. Najnowsza wersja poduszki spełnia wszystkie kryteria postawione przez pierwowzór, czyli efektywny, trwały i lekki system amortyzacji w butach. Poduszka Max Air zazwyczaj jest stosowana w połączeniu z amortyzującą pianką. Punkt zwrotny nastąpił dzięki unowocześnieniu technologii, która pozwoliła poduszce Max Air pełnić rolę samodzielnej podeszwy. Dzięki redukcji wagi oraz zmniejszeniu do minimum ilości zastosowanej pianki, osiągnięto jeszcze lepszą elastyczność i energiczne wybicie przy równoległym utrzymaniu lekkości. Umieszczenie cholewki bezpośrednio na podeszwie sprawia, że użytkownicy mogą cieszyć się jeszcze większym komfortem.

  Kolekcje butów Nike Air Max

  Nike Air Max to jeden z najbardziej znanych systemów amortyzacji, a co za tym idzie kolekcje Air Max również czeszą się niesamowitą sławą. Najbardziej znane są takie wersje, jak ponadczasowe Air Max 90 z poduszką umieszczoną pod tylną częścią stopy, Air Max 97, gdzie poduszka gazowa została zastosowana na całej długości podeszwy czy również popularny model Nike Air Max 98. To są klasyki, które bardzo duża część użytkowników butów sportowych osiada w swojej garderobie. Jednym z cieszących się sławą nowych modeli jest Nike Air Max 270 z poduszką gazową, którą umiejscowiono pod piętą, kolejne to Air Max 2090, Air Max Excee czy Air Max AP. Ale to oczywiście nie wszystkie modele Nike. Cały czas utrzymującym wysoką popularność jest model Nike Huarache czy Nike React . 

  Nie zapomnijmy oczywiście o butach treningowych, które są nieodłącznym elementem wyposażenia każdego sportowca, czy też częścią garderoby osób ceniących sobie komfort użytkowania na co dzień. Tutaj mamy przede wszystkim model Nike Pegasus będący jednym z najciepiej sprzedających się butów do biegania. Jest to model, który ma niezliczoną rzeszę fanów, ilość wersji i odsłon sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Bestsellerami są również Nike Air Next, Zoom Nike Air Zoom Vomero czy Nike React Miler.  

  Historia najpopularniejszych butów Nike Air Max 90

  30 rocznica powstania to wyjątkowy okoliczność do celebrowania. Kiedy spojrzymy na buty sportowe, to niedużo jest 30-letnich wzorów, które tak idealnie wpasowały się w dzisiejsze czasy jak buty Nike Air Max 90. Najczęściej opisywane są jako buty o dynamicznym, intrygującym o rzucającym się w oczy wyglądzie . Projektant Tinker Hatfield zainspirował się poprzednimi modelami Air Max, przywrócił do życia jeden z najbardziej ponadczasowych wzorów i kultowych wersji kolorystycznych w całej historii. Buty Nike Air Max 90 stworzono w kilku wersjach kolorystycznych, w tym Spruce czyli odcień limonkowy i Infrared, którego niebanalne i przeciwstawne zestawienia kolorystyczne powodowało największe zainteresowanie. 

  Aż dekadę zajęła próba wskrzeszenia modelu Air Max 90, co w końcu uczyniono w 2001 roku. Cholewka butów w całości została wykonana ze obrabianej i zmiękczanej skóry, dzięki czemu dodawała butom niezwykłej specyfiki i zwracała uwagę miłośników, którzy chcieli zrobić wszystko, aby dołączyć je do swoich kolekcji. Z upływem czasu pojawiały się kolejne odsłony tej linii butów takie jak Air Max 90 Escape, Python, Laser Blue, MX Orange i luksusowa francuska wersja Courir x Nike Air Max 90 „Denim”, dokładnie pierwsze buty Air Max 90, które pojawiły się dzięki współpracy z inną firmą. Ten model powstał tylko w damskich rozmiarach co sprawiło, że przez lata przyciągał uwagę miłośników i został okrzyknięty za jedną z najbardziej uznanych odsłon linii Air Max 90. Przez kilka kolejnych lat popularność modelu Air Max 90 ciągle rosła. Pomijając kultowe wersje kolorystyczne pojawiały się nowe edycje specjalne, których ciągle rosnąca popularność sprawiała, że nosiły miano musthave i stawały się nieodłącznym elementem wyposażenia każdej garderoby.

  W 2004 roku odbyła się premiera pierwszego modelu ze wzorem zrealizowanym techniką laserow buty Air Max 90 Navigation Pack. Wzór prezentował mapę ulic Nowego Jorku z lotu ptaka. Pozostając przy Nowym Jorku w 2004 roku, firma Dave’s Quality Meats dokładnie wtedy przedstawiła jedną z najbardziej niezwykłych odsłon butów Air Max 90, którego inspiracją okazał się bekon. Wyjątkowe nastawienie DQM względem modelu AM90 zainicjowało kierunek, który zagarnął Amsterdam, kierując owiane nieprzychylną sławą buty Air Max 90 Homegrown stworzone dla lansowania miejscowej firmy muzycznej Top Notch.

  W Londynie w 2011 roku odbyła się premiera pierwszego w historii modelu Hyperfuse Air Max 90, która odbyła się dokładnie podczas organizowanego co roku eventu Crooked Tongues BBQ. Został ogłoszony konkurs, którego nagrodą był właśnie ten trudnodostępny model. Wiele lat później wydarzenie to w dalszym siągu jest uznawane za jedną z najbardziej trafionych premier w historii. Dzięki kooperacji marki Nike i Roundel w 2013 roku w Londynie, z okazji 150 rocznicy wybudowania londyńskiej linii metra, powstał model London Underground Air Max. Obuwie ozdabiał niepowtarzalny geometryczny deseń zaprojektowany przez Mischę Blacka w 1978 roku. Pierwsze 150 par zostało udostępnionych na jednej ze stacji metra Piccadilly Circus. Model Air Max od początku był istotą piękna i kultowości. W 2017 r. Virgil Abloh z OFF-WHITE zaprezentował go całkiem w nowej odsłonie. Ten kluczowy projekt koncentrował się w szczególności na konstrukcji i odsłaniał jej części.

  Model Air Max 90 w dalszym ciągu zachwyca i zaskakuje kolejnymi wersjami, które intensyfikują jego legendarny status w dziedzinie butów sportowych. Z pewnością przed nami jeszcze wiele niecodziennych projektów, które będą tworzyć kolejne karty niesamowitych historii. Trend jaki utworzył się wokół tego modelu i wokół kultury sneakersów na całym świecie niewątpliwie będzie się dalej rozwijał. Ciekawe co jeszcze przed nami i czym zaskoczą nas projektanci Nike.