Skitouring, a więc także same narty skiturowe cieszą się w Polsce stale rosnącą popularnością. Ten rodzaj aktywności jeszcze kilka lat temu wydawał się domeną jedynie najbardziej doświadczonych i odważnych narciarzy. Obecnie powstają trasy skiturowe również dla mniej zaprawionych w surowych, górskich warunkach. A przyjemność płynąca z poznawania zimowego krajobrazu na nartach skiturowych jest nieoceniona.


Na początku przedsięwzięcie może przytłaczać, zwłaszcza jeśli ktoś ogólnie nie ma zbyt dużego doświadczenia w sportach zimowych. W praktyce jednak wystarczy poświęcić chwilę na zorientowanie się w temacie, aby wszelkie obawy zostały zastąpione szczerym entuzjazmem.

Zapoznaj się z przygotowanymi przez nas informacjami oraz uwzględnioną powyżej ofertą. Pozwoli Ci to w szybki sposób poukładać sobie w głowie wiedzę na temat skitouringu, a także wybrać najważniejszy elementy do jego uprawniania – swoje pierwsze narty skitury.

Proponujemy piłki do padladla osób na różnym poziomie zaawansowania. W ofercie mamy zarówno modele dedykowane początkującym graczom, jak i profesjonalistom, którzy spędzili już mnóstwo czasu na korcie. W sprzedaży mamy markowe piłki o różnej szybkości i twardości.

Co to są narty skiturowe?

Aby wszyscy, którzy nie są wtajemniczeni w specyfikę skitouringu mogli łagodnie wejść w jego świat, zacznijmy od podstaw, wyjaśniając, czym jest ten rodzaj zimowej aktywności oraz co to są narty skiturowe. Sam skitouringu to w istocie zlepek dwóch angielskich słów – „ski” oraz „touring”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza po prostu wycieczki narciarskie.

Mimo swojej prostoty, a może właśnie dzięki niej, jest to najlepsza definicja tej dyscypliny sportowej. W praktyce bowiem całość aktywności sprowadza się do tego, żeby przemieszczać się po ośnieżonych górach tak samo jak w sposób konwencjonalny, jednak z wykorzystaniem nart. W tym przypadku jednak pokonywana trasa – w przeciwieństwie do klasycznego narciarstwa – obejmuje nie tylko odcinki zjazdów czy te płaskie, ale również strome podejścia oraz obszary, na których mogą być obecne rozmaite przeszkody terenowe.

W tym miejscu warto przejść do wyjaśnienia, czym są zatem skitury. Narty tego rodzaju odznaczają się przystosowaniem zarówno do zjazdów, jak i do podchodzenia. Pod względem specyfiki, łączą w ramach siebie funkcjonalność typowych nart biegowych z funkcjonalnością ich zjazdowych odpowiedników. Dzięki temu świetnie nadają się one do klasycznych zjazdów, ale jednocześnie zapewniają też możliwość zjeżdżania poza wyznaczonymi stokami oraz znacząco ułatwiają wchodzenie pod górę bez wykorzystywania wyciągów.

Ponadto narty turowe (bo tak również są nazywane skitury) cechują się obniżoną wagą w porównaniu do swoich konwencjonalnych odpowiedników. Najczęściej oscyluje ona w przedziale od 1 do 1,5 kg, co sprawia, że podchodzenie za ich pośrednictwem jest znacząco ułatwione. Oprócz tegowarto wspomnieć jeszcze o specjalnych wiązaniach do nart skiturowych. Pozwalają one na sztywne przymocowanie pięty do narty, jednocześnie – w przypadku przymocowania buta wyłącznie w jego części przedniej – umożliwiają także jej łatwe uwolnienie.

Niezbędnym elementem wyposażenia do skiturów są nie tylko buty oraz kijki, ale także tzw. foki, czyli paski specjalnego materiału, mające za zadanie zapobiegać cofaniu się nart przy podchodzeniu.

Jak wybrać odpowiednie dla siebie narty skiturowe?

Solidne i komfortowe narty turowe muszą być przede wszystkim lekkie przy jednoczesnym zachowaniu optymalnych parametrów wytrzymałościowych. W INTERSPORT wiemy o tym doskonale, dlatego do Twojej dyspozycji oddajemy wyłącznie wysokiej jakości produkty od marek takich jak Atomic, K2 czy Volkl, potrafiących łączyć w swoich wyrobach lekkość z wytrzymałością. Oprócz tego narty skitury muszą mieć również właściwą w stosunku do Twojego wzrostu długość, wyznaczaną na identycznej zasadzie, jak w przypadku ich konwencjonalnych odpowiedników. Dłuższe warianty rekomendowane są dla użytkowników doświadczonych, o większej wadze, zainteresowanych jazdą z dużą prędkością, a krótsze natomiast dla osób mniej doświadczonych, lżejszych i stawiających bardziej na aspekt wycieczkowy niż na szczególnie szybkie zjazdy.

Ostatni z kluczowych czynników wyboru to stopień elastyczności nart skiturowych – im jest on niższy, tym lepiej narty sprawdzą się w trudnych warunkach, ale jednocześnie, tym większych umiejętności wymagać będą od samego narciarza.