Co dają odżywki białkowe i czy warto je stosować?


Odżywki białkowe to najczęstszy dodatek do diety osób, które uprawiają sport. Dzięki dużemu asortymentowi smaków i form dostępnych na rynku, na ich zakup decydują się nie tylko zawodowcy, ale także osoby, które chciałyby uzupełnić niedobór białka w diecie. Wyjaśniamy, co dają takie odżywki i dlaczego warto je stosować.


Odżywka białkowa jako sposób na uzupełnienie diety

Białko stanowi niezbędny budulec mięśni, skóry, włosów oraz paznokci. Proszki z białka powstały na skutek usunięcia wody z naturalnych źródeł, takich jak mleko, soja lub rośliny. Następnie dodaje się je do napojów i pozostałych produktów spożywczych w celu podwyższenia zawartości ich protein. W przypadku sportowców zapotrzebowanie na białko rośnie nawet dwukrotnie ze względu na energię, jaka jest potrzebna mięśniom do pracy. Weganie korzystają natomiast z preparatów białkowych, aby nie musieć spożywać białka pochodzenia zwierzęcego w postaci mleka, jaj i nabiału.

Wśród wielu osób panuje jednak mylne przekonanie, że proteiny w proszku dobrze sprawdzają się wyłącznie w trakcie budowania masy mięśniowej. Faktycznie, jest bardzo pomocna przy tym procesie, ponieważ na skutek zwiększonego zapotrzebowania kalorycznego, zwiększa się również udział białka w diecie. Dla wielu osób uprawiających sport jest to trudne do osiągnięcia za pomocą samej diety. W takiej sytuacji odżywka białkowa doskonale pomaga uzupełnić niezbędną ilość białka i nie dostarcza pozostałych, zbędnych mikroskładników, jakie mogłyby zaburzyć dietę.

Białko w proszku jest także doskonałym rozwiązaniem dla osób odchudzających się. Takie preparaty pomagają uzupełnić niedobór białka przy stosowaniu diety ubogowęglowodanowej zwiększającej procentową zawartość białka oraz tłuszczów. Dostarczając organizmowi suplementy w postaci białka, powoduje się, że redukowanie tkanki tłuszczowej nie zachodzi kosztem katabolizmu mięśni.

Odżywki proteinowe z białka jako wygodna suplementacja niezbędnych składników

Odżywki białkowe dla sportowców to przede wszystkim wygoda. Poszukując odpowiedniego suplementu diety trudno dokonać łatwiejszego wyboru. Nawet osoby o największych potrzebach mogą je co prawda spełnić za pomocą odpowiednio zbilansowanych posiłków, ale dla wielu znacznie wygodniej jest po męczącym treningu wybrać suplement niż jogurt, czy też orzechy.

Sytuacja wygląda analogicznie w innych przypadkach. Dla wielu osób, które mają zapotrzebowanie na spożycie białka, przygotowanie posiłku z piersi kurczaka jest o wiele bardziej skomplikowane niż sięgnięcie po zmiksowane białko do picia w formie suplementu. Białko dla sportowców pomaga uniknąć przejedzenia przy równoczesnym wzmocnieniu metabolizmu. Forma w proszku jest o wiele prostsza do wchłonięcia przez organizm i może być mniej kaloryczna. Białko na siłownię zawiera w składzie soję lub kazeinę, czyli proteiny wysokiej jakości, które mają 9 najważniejszych aminokwasów, jakich ciało ludzkie nie jest w stanie samemu wytworzyć. Na rynku dostępne jest także białko smakowe, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie i swojego gustu. Wśród nich znajdziesz np. białko truskawkowe, czy takie wersje jak waniliowa odżywka białkowa. Jeżeli chodzi o tego typu produkty, opinie są bardzo pozytywne ze względu na dobrą jakość i wiarygodne odwzorowanie prawdziwych smaków.

Czy warto kupować białko do picia?

Odżywki białkowe poza tym, że uzupełniają dietę w białko i wspomagają procesy treningowe. Posiadają także wiele innych dobroczynnych działań dla organizmu. Odżywki na rzeźbę dostarczają też cennych witamin, magnezu, wapnia, błonnika, aminokwasów oraz glutaminę. Są przy tym wygodne i łatwe w użyciu, stanowiąc niskokaloryczną przekąskę między posiłkami. Trzeba jednak pamiętać, aby nie przesadzać z ilością spożywanego białka, ponieważ jest to makroskładnik, jaki spośród wszystkich trawi się najdłużej. Tym samym bardziej obciąża układ pokarmowy i nerki. Uważa się, że dla osób aktywnych fizycznie rekomendowana norma dietetyczna wynosi 0,8 grama białka na każdy kilogram wagi ciała dziennie. Sportowcom zaleca się spożywanie odżywki białkowej do 2 godzin po treningu. Dzięki temu doskonale uzupełni się aminokwasy i uniknie katabolizmu. W efekcie mięśnie, które zostały nadwyrężone w trakcie ćwiczeń, mają szansę szybko i efektownie się odbudować.

W naszym sklepie znajdziesz wiele odżywek białkowych na sprzedaż, które charakteryzuje konkurencyjna cena i wysoka jakość. Zachęcamy do przejrzenia oferty.