Jakie kijki do chodzenia po górach wybrać?

Gdy wiele lat temu zaczynałem używać kijków trekkingowych do chodzenia po górach, spotykałem się często z dziwnymi reakcjami, uśmiechami politowania, czy nawet niewybrednymi komentarzami w stylu: "a gdzie to pan narty zgubił...?"

W dzisiejszych czasach obraz turysty na górskich szlakach, który posiada kijki do chodzenia po górach, nie jest już niczym dziwnym. Używanie kijków trekkingowych przynosi wiele korzyści: odciążamy kolana, poprawiamy stabilność, a w konsekwencji nasze bezpieczeństwo.

Jeśli więc zastanawiasz się nad kupnem pierwszych kijków trekkingowych, nie wiesz, jakie kijki trekkingowe wybrać, chcesz dowiedzieć się, czym kierować się przy wyborze lub może szukasz specjalistycznych kijków – biegowych lub skiturowych – zapraszamy do lektury!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego warto zaopatrzyć się w kijki do chodzenia po górach,
  • na co zwrócić uwagę przy wyborze, jakie cechy są istotne,
  • co jeszcze warto zabrać ze sobą w góry.

jakie kijki turystyczne

Dlaczego warto zaopatrzyć się w kijki do chodzenia po górach?

Kije trekkingowe składane to absolutne must have turysty, który planuje ambitniejsze wędrówki. Dlaczego są tak przydatne?

Po pierwsze – odciążenie stawów

Tu mamy do czynienia z prostą fizyką! Ciężar naszego ciała w połączeniu z ciężkim plecakiem rozkładamy nie na dwa, lecz na cztery punkty podparcia. Sprawa jest prosta – dzięki temu odciążamy nasze kolana i stawy skokowe. Jeśli więc masz problemy ze stawami, przy długich zejściach bolą Cię kolana – kije trekkingowe są właśnie dla Ciebie! Kijki trekkingowe doceniamy również na wielodniowych wyjazdach, czy w warunkach wyprawowych. Jeśli nasze nogi są obciążane przez wiele dni, dodatkowe punkty podparcia pomogą uchronić nas przed kontuzjami wynikającymi z przeciążenia.

Po drugie – stabilność

Kijki trekkingowe pomagają nam również utrzymać równowagę, zwłaszcza przy stromych zejściach, na śliskim podłożu czy też w zimowych warunkach. Pozwalają na zachowanie stabilności, gdy nasza noga się poślizgnie – utrzymamy się w odpowiedniej pozycji, dzięki właściwie dobranym kijkom trekkingowym!

A co z kijkami do nordic walking?

Niestety kije nordic walking niekoniecznie sprawdzą się w trudnym terenie. Ich konstrukcja projektowana jest do przenoszenia innych sił – służą bardziej do wypchnięcia się niż do utrzymania równowagi. Przez to ich wytrzymałość może być również nieco mniejsza, co może mieć wpływ na nasze bezpieczeństwo! Jeśli chcesz poruszać się w terenie górskim – zdecydowanie wybierz kije trekkingowe. Kijki do nordic walking są również często nieskładane lub dwusegmentowe, co powoduje, że są mniej wygodne do transportu.

jak dobrać kije trekkingowe

Kijki do chodzenia po górach – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Jeśli wiesz już, że potrzebujesz dobrać kije trekkingowe, zapoznaj się z najważniejszymi cechami konstrukcyjnymi, które będą determinować wybór konkretnego modelu.

Zacznijmy od góry – czyli rączka

To newralgiczny element budowy kijków trekkingowych – musimy tu zadbać o odpowiednie dopasowanie. Źle dobrana rączka będzie wpływać na komfort użytkowania kijów trekkingowych – może być po prostu niewygodna, a w gorące dni może nawet spowodować otarcia!

Tańsze modele kijków trekkingowych wyposażone są w rączkę wykonaną z kompozytu. Sprawdź, czy pasuje ona kształtem do Twoich dłoni, nie może być zbyt gruba i zbyt śliska.

Jeśli masz tendencję do nadmiernej potliwości dłoni – wybierz rączki wykonane z pianki lub rączki korkowe. Zapewniają one zdecydowanie lepszy chwyt, nawet przy wilgotnych dłoniach. Niestety jest to rozwiązanie nieco droższe.

Jeśli korzystasz z kijków trekkingowych w warunkach zimowych, wybierz kije wyposażone w rączki przedłużane, najczęściej piankowe. Takie rozwiązanie daje nam pewny uchwyt nawet w niskich temperaturach, gdy używamy grubych, np. jednopalczastych rękawic. Dodatkowo rozwiązanie z przedłużaną rączką sprawdza się w trudnym terenie i na nartach skiturowych. W zależności od nachylenia terenu nie musimy skracać czy wydłużać kijków – wystarczy, że zmienimy wysokość chwytu.

Dodatkowo zwróćmy uwagę na paski. To element często traktowany "po macoszemu", niemniej jednak bardzo istotny. Odpowiednio dopasowane i założone pętle nadgarstkowe przenoszą dodatkową siłę z naszych przedramion, dzięki czemu mniej siły możemy włożyć w podchodzenie, zwłaszcza w trudnym terenie. Paski powinny być więc wyściełane przyjemnym dla ciała, oddychającym materiałem. Nie może on powodować otarć.

Pamiętajmy również o tym, że jeśli chcemy używać kijków w warunkach zagrożenia lawinowego – ich paski muszą mieć opcję bezpiecznika – szybkiego wypięcia się np. w przypadku porwania przez lawinę.

kije trekkingowe

Aluminium, karbon – co wybrać?

Na rynku spotkamy modele kijków wykonane z różnego rodzaju aluminium oraz z włókna węglowego. Co zatem wybrać? Który materiał jest lepszy? To zależy, do czego chcemy dane kije trekkingowe używać...

Jeśli zależy nam na dobrej wytrzymałości – zdecydowanie wybierzmy różne rodzaje aluminium. Najczęściej spotykane stopy to aluminium 6061 i 7075. Rodzaj zależny jest od stosowanych domieszek, a finalna wytrzymałość zależy również od zastosowanego stopu. Najlepszym stopem wykorzystywanym do konstrukcji kijków jest aluminium 7075. Ten materiał umożliwia stworzenie kijów trekkingowych, które będą lekkie, o stosunkowo cienkich ściankach, ale jednocześnie bardzo wytrzymałe!

Jeśli zależy Ci na wadze kijów, a także dysponujesz nieco większym budżetem, dobrym rozwiązaniem są kije trekkingowe karbonowe. Włókna węglowe są zdecydowanie lżejsze, więc mniej obciążamy nasze nadgarstki i redukujemy wagę sprzętu. Pamiętajmy jednak o tym, że karbon jest nieco bardziej wrażliwy na uszkodzenia i niskie temperatury. Jeśli chcesz używać kijków w warunkach wyprawowych – lepszym rozwiązaniem są kije trekkingowe wykonane z dobrego stopu aluminium. Nawet jeśli np. wygną się przy dłuższym użytkowaniu – jesteśmy w stanie wyprostować je nawet w polowych warunkach. Naprawa pękniętego karbonu w trakcie wycieczki najczęściej jest po prostu niemożliwa... W praktyce oznacza to nawet koniec wyprawy.

System blokowania

Obecnie na rynku funkcjonują równolegle trzy systemy blokowania/składania w kijach trekkingowych: zewnętrzny system blokowania, wewnętrzny system blokowania oraz system blokowania w konstrukcji sondy lawinowej. Który zatem wybrać? Który jest najlepszy? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Jeśli kije trekkingowe są używane sporadycznie, wystarczy nam wewnętrzny system blokowania. Wewnątrz aluminiowej rurki stanowiącej segment kija znajdziemy kołek rozporowy. Rozkręcając go, blokujemy elementy. Niestety dłuższe użytkowanie kijków z wewnętrznym systemem bywa problematyczne. Po pewnym czasie wnętrze rurek śniedzieje, łapie zanieczyszczenia i kołki po prostu nie chcą się blokować lub wręcz przeciwnie – w warunkach zimowych tego typu systemy blokowania lubią zamarznąć, zablokować się całkowicie. Regulacja długości czy całkowite złożenie kijków przy uszkodzeniu wewnętrznego systemu blokowania może być po prostu niemożliwe.

Jeśli zatem kije trekkingowe będą często używane, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zewnętrzny system blokowania. Oprócz większej wygody regulacji daje też łatwiejszą obsługę i większe bezpieczeństwo w czasie wycieczek. Dodatkowo taki system blokowania najczęściej jesteśmy w stanie obsłużyć nawet jedną ręką, co jest istotne, jeśli poruszamy się w trudnym terenie.

Jeśli chodzi o zewnętrzny system blokowania – godnym wzorem do naśladowania są blokady, które znajdziemy w kijach Black Diamond. Mocne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze. Jeśli używasz kijków w warunkach zimowych, nieobce są Ci najtrudniejsze warunki – sprawdź, czy jesteś w stanie obsługiwać kije trekkingowe nawet w grubych rękawiczkach.

Od pewnego czasu na rynku pojawiły się kijki trekkingowe składane w podobny sposób jak sonda lawinowa. Zazwyczaj są to modele ultralekkie i krótkie po spakowaniu, dedykowane dla biegaczy górskich. Mniejszy rozmiar kijów po złożeniu pozwala na redukcję wagi i wygodny transport kijów przytroczonych do plecaka.

kijki do chodzenia po górach

Groty i talerzyki

Jeśli poruszasz się w terenie górskim, warto, aby groty kijków były wytrzymałe. Nie powinny zużywać się zbyt szybko. Dobre kijki trekkingowe wyposażone są w końcówki widiowe, odporne na ścieranie i doskonale "wgryzające się" w podłoże.

Topowe marki dodatkowo stosują wymienne końcówki – jeśli groty zużyją się, można je zastąpić nowymi. Tego rozwiązania nie znajdziemy niestety wśród najprostszych konstrukcji. Jeśli więc planujesz intensywnie używać kijów trekkingowych, wybierz modele z wymiennymi końcówkami.

Większość producentów w zestawie dostarcza również gumowe nakładki na groty. Czy warto ich używać? Oczywiście. Po pierwsze do osłonięcia ostrych grotów np. na czas transportu, ale także do ochrony końcówek przy długim marszu np. po asfalcie czy betonie. Jeśli poruszamy się już w terenie "szlakowym" – zdecydowanie lepiej poradzą sobie groty widiowe.

A co z talerzykami? Wielu producentów daje nam możliwość wymiany talerzyków z zimowych, większych (niezapadających się w śniegu) na mniejsze, letnie. Dzięki temu te same kijki mogą służyć nam zarówno latem, jak i zimą.

Jak dobrać długość kijków trekkingowych?

Podstawowa zasada jest prosta. Jeśli złapiemy kije trekkingowe za rękojeści i wyprostujemy górną część ciała, to nasze ramię i przedramię powinny układać się w kąt prosty.

Pamiętajmy jednak, że to nie apteka i nikt nie będzie sprawdzał z kątomierzem, czy rzeczywiście jest 90 stopni. Niech ta zasada będzie podstawowym punktem wyjścia. Dobierajmy długość kijków w zależności od naszej budowy ciała i terenu, w jakim się poruszamy. Przy stromych podejściach warto np. kijki trekkingowe nieco skrócić, a przy długich zejściach (jeśli chcemy zyskać dodatkowy punkt podparcia) – wydłużyć.

kijki trekkingowe

Z ilu elementów powinny być wykonane kijki trekkingowe?

Na rynku najczęściej spotykamy modele wykonane z dwóch, trzech lub czterech segmentów. Kije dwusegmentowe często spotykane są w skitouringu – ten rodzaj narciarstwa wymaga nieco większej wytrzymałości wzdłużnej kijków. Większy rozmiar kijów powoduje, że są one dużo bardziej problematyczne w transporcie.

Najczęściej spotykamy modele wykonane z trzech elementów, przekłada się to na pewien kompromis. Dobra wytrzymałość, przy komfortowej do przenoszenia długości po złożeniu.

Kije trekkingowe cztero- i wieloelementowe (najczęściej składane jak sonda lawinowa) są najkrótsze po złożeniu, bez problemu możemy je schować do plecaka lub dopiąć na zewnątrz plecaka, jeśli wyposażony jest w specjalne uchwyty. Osoby, które niewielką wagę i wygodny transport kijów stawiają na pierwszym miejscu, powinny wybrać kijki wieloelementowe.

Jakie kijki warto zabrać w góry?

Jeśli chcesz kupić kijki trekkingowe, warto zerknąć na poniższe modele.

Kije turystyczne Viking Nelio PRO – podstawowy model z wewnętrznym systemem blokowania, który posiada kilka cech modeli z wyższej półki np. widiową końcówkę i przedłużoną rękojeść. Dobra relacja ceny do jakości, idealny model dla początkującego lub rekreacyjnego turysty.

Kije Black Diamond Cork to zaawansowany model, który sprawdzi się latem i zimą. Korkowa rączka zapewni komfort nawet przy użytkowaniu w wysokich temperaturach. Zewnętrzna blokada ułatwia dopasowanie właściwej długości. Końcówka wykonana z węglików spiekanych ma możliwość wymiany w przypadku zużycia.

Kije Viking Meru to lekki model dedykowany do biegów górskich i na szybkie wędrówki. Konstrukcja znana z sondy lawinowej zapewnia szybkie rozkładanie i niewielką wagę. Dodatkowo wygodna długość po złożeniu ułatwia transport.

Końcówki Viking do kijów trekkingowych to element, który najłatwiej zgubić... W sklepach INTERSPORT możesz dokupić zapasowe nakładki gumowe.

Czołówka Petzl Actik – latarka czołowa to także niezbędny element wyposażenia każdego górskiego turysty! Jeśli planujesz wycieczki po zmroku, koniecznie musi znaleźć się w Twoim plecaku.

Nieważne, czy planujesz trekking wokół Annapurny, czy krótką wycieczkę do Doliny Strążyskiej – kijki trekkingowe to niezbędny element wyposażenia współczesnego turysty. Zapewnią Ci komfort i bezpieczeństwo. Zapraszamy do salonów INTERSPORT.

Udostępnij:

 Facebook

Komentarze

Dodaj komentarz

* wymagane pola