Jak ubrać się na narty?

Ferie już niebawem, a wraz z nimi białe szaleństwo w pełni! Marzniesz na nartach? A może – wręcz przeciwnie, w trakcie jazdy jest Ci za gorąco i nadmiernie się pocisz? A potem jest Ci zimno, gdy stoisz w kolejce do wyciągu? Zastanów się zatem, czy na pewno Twój ubiór jest właściwie dobrany do aktywności! Czym więc charakteryzuje się dobra odzież narciarska?


Podstawa, czyli termoaktywny system ubioru.

Aby zapewnić naszemu ciału odpowiedni komfort termiczny i wilgotnościowy w czasie aktywności fizycznej – najlepiej zastosować trójwarstwowy, termoaktywny system ubioru. To nic innego, tylko stare dobre ubieranie się „na cebulkę”, lecz z zastosowaniem zdecydowanie bardziej nowoczesnych i technicznych materiałów. Pierwsza warstwa (bielizna termoaktywna) odpowiada przede wszystkim za odprowadzanie wilgoci i częściowo za termikę. Druga warstwa (termiczna) odpowiada za dodatkowe docieplenie, a warstwa zewnętrzna chroni nas przed wychładzającym wpływem czynników atmosferycznych, dodatkowo izoluje zapewniając wodoodporność.

Bielizna termoaktywna

Dobra bielizna narciarska ma przede wszystkim odprowadzić wilgoć i docieplać. Taka bielizna wykonana jest z tzw. oddychających włókien, które transportują nadmiar wilgoci w kierunku kolejnych warstw ubioru. Dobrze, aby bielizna była ściśle przylegająca. Techniczne koszulki i getry mają również konstrukcję strefową, tzw. body mapping – mapowanie ciała, które naśladuje układ naszych mięśni. Dociepla miejsca bardziej narażone na wychłodzenie, a w miejscach, gdzie bardziej się pocimy – jest cieńsza, lepiej oddychająca. Kompletnie nie sprawdzi się tu klasyczna bielizna bawełniana, która nie odprowadza wilgoci, przez co nie zachowuje dobrej termoizolacji.

Druga warstwa – docieplenie

Jeżeli masz tendencję do marznięcia, a Twoja kurtka narciarska nie ma zbyt dużo ociepliny – dobierz jeszcze warstwę pośrednią. Tu idealnie sprawdzają się bluzy typu jet, również wykonane z termoaktywnych, zazwyczaj polarowych materiałów. Charakteryzują się raczej dopasowanym krojem – muszą przecież zmieścić się pod kurtkę narciarską i nie krępować ruchów. Najczęściej mają stójkę i krótki zamek pod szyją, ułatwiający zakładanie. Z mojego doświadczenia warto wybrać bluzę streczową, „gładką” z wierzchu, nieco bardziej elastyczną niż klasyczne polary. W drugiej warstwie również możemy spotkać wspomnianą technologię body mapping, część bluz posiada cieńsze, lepiej oddychające wstawki po bokach i pod pachami.


Kurtka narciarska, spodnie narciarskie

Kurtka i spodnie to chyba najistotniejszy element naszego narciarskiego ekwipunku. To one stanowią swoistą „zbroję”, która chroni nas przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. W pierwszej kolejności musimy odpowiedzieć sobie na pytanie – czego oczekujemy od naszej kurtki, co dobra odzież narciarska mieć powinna? Często klienci zadają pytanie, czym różnią się rzeczy narciarskie od turystycznych? Pozornie są przecież podobne technologicznie. Otóż różnica jest zdecydowana, nawet nie tyle w technologiach, ile w wyposażeniu, które ułatwia życie każdemu narciarzowi.

Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze kurtki i spodni? Po pierwsze – dobra odzież techniczna posiada sensowną membranę, czyli materiał, który jest jednocześnie wodoodporny i oddychający. Zastosowanie membrany — najprościej mówiąc — pozwala nam uniknąć nadmiernego przegrzania organizmu. Dodatkowo – zewnętrzny materiał jest wiatro- i wodoszczelny, co zapewnia doskonałą ochronę przed śniegiem i wiatrem. W naszej ofercie znajdziecie membrany o zróżnicowanych parametrach wodoszczelności i paroprzepuszczalności. Jaki materiał wybrać? Spotkaj się z naszym Ekspertem w salonie, dobierzemy membranę odpowiednią dla Twojej aktywności!


Kurtka i spodnie narciarskie muszą także posiadać odpowiednią ocieplinę. W zdecydowanej większości przypadków są to ocieplenia syntetyczne, o właściwościach termoaktywnych. Stanowią istotne ogniwo termoaktywnego systemu ubioru. Dobre ocieplenia, takie jak Primaloft, czy Thinsulate – mają jeszcze jedną, bardzo ważną cechę. Po zawilgoceniu nadal zachowują swoje właściwości termiczne. Co to oznacza dla narciarza? Nawet po przemoczeniu kurtki — będzie nam stosunkowo ciepło!


A co zrobić, jeżeli naprawdę bardzo marzniemy? Ten problem często dotyczy pań na stoku. Wybierz kurtkę z ociepleniem puchowym. Naturalny puch gęsi lub kaczy o wysokim stopniu rozprężania jest bardzo dobry termicznie. Pamiętajmy natomiast o istotnym fakcie – ociepliny puchowe są wrażliwe na wilgoć, zdecydowanie najlepiej sprawdzają się w ujemnych temperaturach. Dobra kurtka narciarska zawiera szereg gadżetów, które ułatwią życie na stoku. Zwróć uwagę, czy kurtka posiada kieszeń na karnet (np. na rękawie), pas śnieżny, który zapobiega podwiewaniu i wsypywaniu śniegu np. przy upadku. W dobrych modelach wewnątrz znajdziemy miękkie kieszenie na gogle, a czasem nawet specjalne chusteczki do ich przecierania. Kaptur zazwyczaj jest odpinany, możemy go zostawić, gdy np. jeździmy w kasku. Modele dedykowane do jazdy poza trasą często mają obszerniejszy kaptur, który możemy założyć na kask.

Technologie w spodniach narciarskich są tożsame. Warto zwrócić uwagę na krój. Mierząc spodnie w sklepie, poproś sprzedawcę o buty narciarskie, zobacz, jak spodnie będą układać się na butach. Zrób kilka przysiadów, podskoków – sprawdzisz w ten sposób, czy nic nie krępuje Twoich ruchów. Dobrym rozwiązaniem są szelki – przy dynamicznej jeździe unikniesz zsuwania się spodni. A nie ma przecież nic gorszego niż odsłonięte plecy na mrozie! Aby długo cieszyć się odzieżą narciarską, nie zapominajmy o odpowiednim praniu i konserwacji. Eksperci w naszych salonach pomogą Ci dobrać odpowiedni środek do prania i impregnat.


Udostępnij:

 Facebook

Komentarze

Dodaj komentarz

* wymagane pola