Bieganie latem

Niebawem lato – słońce i wysokie temperatury. Jak przygotować się sprzętowo do biegania w warunkach letnich? Jak radzić sobie z upałem i nadmiarem potu? Po pierwsze – wybierz odzież termoaktywną! O jej doborze pisaliśmy już w poprzednich odsłonach naszego bloga. Przy intensywnym, aerobowym wysiłku nie ma opcji – spocimy się zawsze. W końcu tak działają nasze naturalne mechanizmy termoregulacyjne…

Jak więc odzież ma nam pomóc w usunięciu nadmiaru potu? Włókna używane do produkcji koszulek termoaktywnych mają najczęściej budowę kanalikową, dzięki której doskonale odprowadzają wilgoć z naszego ciała. Ponadto – włókna syntetyczne nie chłoną potu w swą wewnętrzną strukturę, dzięki czemu materiał nie nasiąka zbytnio i bardzo szybko schnie. Nowoczesne modele koszulek posiadają także odpowiednio wyznaczone strefy – w miejscach, gdzie pocimy się intensywniej – materiał jest cieńszy, lepiej oddychający. Często spotkać możemy nawet laserowo wycinane otwory. Taka perforacja również poprawia przewiewność i odprowadzanie wilgoci. Materiały termoaktywne mają najczęściej właściwości hydrofobowe – „odpychają” wodę, w przeciwieństwie do większości materiałów naturalnych. Na przykład popularna w t-shirtach bawełna jest silnie hydrofilna, chłonie więc wilgoć, materiał jest nieprzyjemnie mokry. Przy treningach biegowych może to skutkować odparzeniami czy otarciami, zwłaszcza na długich dystansach!

Pamiętajmy, że odzież termoaktywna to nie tylko koszulka, ale też spodenki czy getry, bielizna osobista i skarpety. W wysokiej temperaturze każdy z tych elementów zdecydowanie poprawi komfort naszego treningu biegowego. Co do spodenek – jeżeli masz tendencję do otarć np. po wewnętrznej stronie ud – zdecydowanie bardziej sprawdzą się legginsy niż luźne spodnie. Jeżeli nie lubisz obcisłych rzeczy – w naszej ofercie znajdziesz luźniejsze, krótkie spodenki ze wbudowaną wewnętrzną nogawką, która działa jak „druga skóra” – odprowadza wilgoć i chroni właśnie przed otarciami. Zwróć uwagę, czy spodenki mają jakąś kieszonkę, do której możesz schować np. żel energetyczny, klucze czy telefon.

Biegając w upale, przy mocnej operacji słonecznej nie zapomnij o bardzo istotnym elemencie wyposażenia, jakim jest nakrycie głowy. Możesz wybrać biegową czapkę z daszkiem, która ochroni Cię przed słońcem, ale też doskonale odprowadzi nadmiar potu. W dobrych czapkach producenci stosują chemiczny filtr UV, który dodatkowo chroni nasz organizm przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Dobrym, uniwersalnym rozwiązaniem jest również chusta typu Buff, letnie modele często również wyposażone są w apreturę UV. Odpowiednio założona chusta tunelowa ochroni nie tylko naszą głowę, ale też kark – co dodatkowo chroni przed oparzeniami słonecznymi.

A co zrobić, jeżeli upał daje się tak we znaki, że nie sposób biegać? Wybierz treningi przed świtem lub po zmroku! Decydując się na takie rozwiązanie, warto wyposażyć się w lekką, biegową kurtkę lub kamizelkę – typu „windshirt”. Cieniutki, ultralekki materiał jest na tyle gęsto tkany, że bez zastosowania membrany czy dodatkowej laminacji jest w dużym stopniu wiatroszczelny, lecz oddychający. Ochroni nas przed porannym czy wieczornym chłodem. A gdy jest cieplej – kurtkę taką można zwinąć do naprawdę niewielkiego pakunku, mieszczącego się bez problemu w kieszeni. Biegasz po zmroku czy w warunkach słabego oświetlenia? Sprawdź, czy Twoje rzeczy wyposażone są w odblaski, które poprawią Twoją widoczność, zwłaszcza jeśli biegasz po drogach publicznych. Warto zaopatrzyć się w ultralekką, biegową czołówkę czy migającą, czerwoną lampkę LED. Safety first!

Przy wysokich temperaturach i mocnej operacji słonecznej nie możesz zapomnieć o odpowiednim nawodnieniu, zwłaszcza jeżeli biegasz długie dystanse. Nie musisz biegać z butelką wody mineralnej w ręku. W naszej ofercie znajdziesz różnorodne akcesoria biegowe, np. pasy z bidonami, ultralekkie saszetki z miękkimi butelkami typu softflask. Jeżeli biegasz trailowo, nieobce są Ci biegi ultra – tu zdecydowanie bardziej sprawdzą się lekkie kamizelki/plecaki biegowe, do których oprócz softflasków czy bukłaka z wodą dopniesz również kijki, schowasz kurtkę przeciwdeszczową, batony i żele czy apteczkę.

A co z butami? Po więcej wiedzy zapraszamy do naszego poprzedniego artykułu. Jeżeli but będzie używany w gorących warunkach – warto, aby miał maksymalnie siatkową konstrukcję. Taka cholewka lepiej odprowadzi pot. W butach do biegów terenowych również zapomnij o membranie wodoodpornej. W ostrym upale czasem lepiej, aby but przemókł, woda szybko się z niego wyleje i obuwie wyschnie na stopach. Wierzcie mi, przemoczone po wpadnięciu w potok buty membranowe potrafią naprawdę długo schnąć… I tak jak wspominałem wcześniej – nie zapominajcie o odpowiednich skarpetach. Nadmiar wilgoci może łatwo spowodować otarcia i odciski. Idzie lato – cieszmy się więc słońcem, piękną pogodą! Życzymy wam perfekcyjnych, letnich treningów!

Udostępnij:

 Facebook

Komentarze

Dodaj komentarz

* wymagane pola