Góry dla początkujących – 5 rzeczy, o których musisz pamiętać

Masz już doświadczenie w polskich górach latem, górskie wyprawy to coś, co kochasz? Jesteś miłośnikiem pieszych wędrówek, a piękne widoki w górach to coś, o czym marzysz? Być może chciałbyś zobaczyć polskie góry zimą? Chcesz zaliczyć swój pierwszy wypad na szlak, który pokrył śnieg, marzą Ci się zimowe wędrówki? Chcesz poznawać góry o każdej porze roku? Marzą Ci się ośnieżone Czerwone Wierchy w Tatrach? Lub zimowy wschód słońca na Babiej Górze? A może oszronione trawy na Połoninie Wetlińskiej w Bieszczadach?

Zapoznaj się z poniższym artykułem, aby odpowiednio przygotować się na zimową wędrówkę, zadbać o komfort wędrówki, tak aby Twoje zimowe wycieczki były bezpieczne i zakończone szczęśliwym powrotem.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak zacząć swoją przygodę z zimową turystyką,
  • jakie trasy wybrać, aby było bezpiecznie,
  • o jakim sprzęcie musisz pamiętać, aby Twoja zimowa wędrówka była bezpieczna i komfortowa.

zima w górach

Góry dla początkujących – jak zacząć swoją przygodę ze wspinaczką?

Na zimową wspinaczkę jeszcze przyjdzie czas – na początek zacznij po prostu od zimowej turystyki!

Bądź w dobrej kondycji

Góry zimą są zdecydowanie bardziej wymagające fizycznie. Szlaki, które znasz z lata, gdy są pokryte świeżym, ciężkim i wymagającym torowania śniegiem mogą stać się nie lada wyzwaniem! Przygotuj się więc do zimowego wyjazdu także kondycyjnie. Biegaj, chodź na długie spacery, uprawiaj sporty aerobowe, które pomogą Ci rozwinąć wydolność organizmu i przyzwyczają go do długotrwałego wysiłku.

Wybieraj miejsca, które znasz z lata

Jeśli pierwszy raz wybierasz się w góry zimą, skup się przede wszystkim na szlakach, które znasz już z lata. Wybieraj szlaki, które nie są skomplikowane orientacyjnie, oraz nie są zbyt długie. Dla początkujących istotny jest również fakt, żeby na szlaku znajdowało się np. schronisko, w którym będziemy mogli ogrzać się, przeczekać niepogodę czy też po prostu zjeść coś ciepłego.

Jeśli nie masz doświadczenia, pamiętaj, że zimą czas przejścia może ulec diametralnej zmianie, może wydłużyć się nawet kilkukrotnie. Głęboki, kopny śnieg, trudności orientacyjne czy nawet silny wiatr mogą zdecydowanie wydłużyć czas przejścia w zimie. Jeśli szlak jest nieprzetarty i wymaga torowania – może bardzo szybko "wypruć" nas z energii. Jeśli więc idziesz w grupie, zmieniajcie się na prowadzeniu, aby osoba, która przeciera szlak, miała również możliwość odpoczynku.

Sprawdzaj aktualną prognozę pogody i warunki w górach

Numeryczne prognozy pogody w dzisiejszych czasach charakteryzują się wysokim stopniem sprawdzalności dla 2-3 dób wprzód. Sprawdzaj prognozy, śledź kanały w social mediach mówiące o aktualnych warunkach w górach, konsultuj swoje plany z ratownikami czy przewodnikami. Jeśli pogoda jest niestabilna, prognozowany jest duży opad śniegu, czy silny wiatr – odpuść. Miej z tyłu głowy własne bezpieczeństwo. Góry zimą poczekają, staniesz na szczycie kiedy indziej. Warto bezpiecznie wrócić do schroniska.

Pamiętaj także o zagrożeniu lawinowym. Wielu początkujących turystów bagatelizuje ten aspekt, jednak zagrożenie lawinowe może wystąpić nawet przy niewielkiej pokrywie śnieżnej, a także w miejscach, gdzie teoretycznie byśmy się go nie spodziewali.

Pamiętajmy także o tym jakże prozaicznym fakcie, że zimą dzień jest krótszy i zmrok zapada szybciej niż latem! Bierzmy to pod uwagę, planując trasę. Jeśli zatem planujesz długi dzień na szlaku, dalszą wędrówkę – nie zapominaj o oświetleniu. Doskonale sprawdzą się tu latarki czołowe z diodami LED, które zapewnią długi czas świecenia.

góry dla początkujących

Odpowiedni ubiór

Planując wyjazd w góry zimą, nie zapominaj o istotnym aspekcie, jakim jest ciepłe ubranie. W chłodnej porze roku nie chodzi tylko o to, żeby ubrać się maksymalnie ciepło. Podobnie jak w pozostałych porach roku – wybierzmy termoaktywny system ubioru. Zimą jest to szczególnie istotne – musimy zachować komfort termiczny, ale jednocześnie zapewnić odprowadzanie nadmiaru potu w trakcie intensywnego wysiłku.

Wybierz dobrą bieliznę termoaktywną, która zapewni właściwy transport wilgoci, odciągnie nadmiar potu od Twojej skóry przy podejściu na szczyt. Warto, aby bielizna miała również dobre właściwości izolacyjne. Zimą świetnie sprawdza się bielizna z wełny merino – doskonale izoluje, nieźle odprowadza pot, a dodatkowo praktycznie nie łapie brzydkich zapachów.

Dociepl się odpowiednią warstwą pośrednią – zima wymaga odpowiedniej termiki odzieży. Świetnie sprawdzają się klasyczne bluzy polarowe, choć jeśli marzniesz, wybierz warstwę pośrednią wykonaną z ociepliny syntetycznej typu Primaloft lub z naturalnego puchu.

Na wierzch ubierz dobrą kurtkę membranową wykonaną z materiału, który zabezpieczy nasze ciało przed działaniem niekorzystnych warunków zewnętrznych – ochroni nas przed wiatrem i padającym deszczem lub śniegiem. A jednocześnie nie będzie działał tylko w jedną stronę – będzie również odprowadzać na zewnątrz wilgoć pochodzącą z potu.

Wybierając kurtkę na zimę, zwróć szczególną uwagę na kaptur. Szlaki zimą narażone są na silny wiatr i mocne opady – właściwie dobrany krój kurtki i kaptura zapewni nam doskonałą ochronę przed warunkami zewnętrznymi.

Pamiętaj o prozaicznej rzeczy, jaką jest nakrycie głowy. Czapka to podstawa zimą. W górach, w zimie, przy niskiej temperaturze, przez głowę może nam uciekać nawet 10-20% ciepła naszego ciała. Dbajmy więc w zimie o właściwą termoizolację.

Dobierz odpowiedni sprzęt na zimę

Nie ważne, czy to Bieszczady, Babia Góra, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski, spacer do Schroniska Szwajcarka, czy przygotowanie przed atakiem szczytowym w Tatrach – najważniejsze są odpowiednio dobrane buty!

Zimą w górach doskonale sprawdzają się buty za kostkę, wykonane w całości ze skóry, wyposażone w membranę wodoodporną o wysokich parametrach. Taka konstrukcja zapewnia właściwą wodoszczelność, chroni przed przemakaniem i jednocześnie poprawia termikę.

Równie istotna jest właściwa podeszwa – odpowiednio sztywna, z wyraźnym, głębokim bieżnikiem, wykonana z gumy typu Vibram. Dlaczego podeszwa powinna być sztywna? Po pierwsze chodzi tu o możliwość zamocowania raków lub raczków, a także o pewność kroku np. w kopnym śniegu na stromym podejściu.

Wybierając się na szlak pokryty kopnym, głębokim śniegiem, koniecznie zabierz ze sobą stuptuty. To ochraniacze przeciwśnieżne, które zapobiegają wsypywaniu się śniegu do wnętrza butów, chronią spodnie przed zamoknięciem. Absolutne must have na zimę w górach, idealne do przecierania szlaku.

Jeśli trasa jest pokryta cienką warstwą lodu lub zmrożonego śniegu, pamiętaj, że niezbędne na szlaku mogą okazać się raczki turystyczne. Jeśli jednak wybierasz się wyżej w góry, na nieco trudniejszy szczyt – tu niezbędne mogą być już pełne raki wspinaczkowe/alpinistyczne.

Kije trekkingowe to również nieodłączny element zimowego turysty. Odciążają kolana na długich podejściach i zejściach, a zimą dodatkowo zapewniają nam podparcie i chronią przed poślizgnięciem się.

góry zimą dla początkujących

Jakie trasy wybierać?

Tu postawmy sprawę jasno – Tatry Wysokie, najwyższe szczyty tatrzańskie to zdecydowanie zły pomysł na początek naszej turystyki zimowej. Zdecydowanie lepiej wybrać na początek tatrzańskie doliny – warto wybrać się zielonym szlakiem przez Dolinę Kościeliską (ośnieżone i zmrożone formy skalne robią niesamowite wrażenie). Warto podążyć też niebieskim szlakiem z Kuźnic na Kalatówki i dalej na Halę Kondratową. To łatwe i stosunkowo bezpieczne szlaki dla początkujących, rozpoczynających swoją przygodę z zimową turystyką.

Jeśli jednak w Tatrach panują trudne warunki turystyczne, zagrożenie lawinowe jest wysokie – mamy do dyspozycji szczyt, na który możemy łatwo dostać się kolejką – jest to oczywiście Kasprowy Wierch. Już sama podróż kolejką w zimowej scenerii zapewnia nam niezapomniane widoki. Po wjeździe na szczyt, jeśli warunki pozwalają, możemy np. wybrać szlak żółty i zejść na Halę Gąsienicową.

Tatry, choć najwyższe, to przecież nie jedyne polskie góry. Będąc w Karpaczu Górnym, warto odwiedzić Karkonoski Park Narodowy i wybrać się niebieskim szlakiem do schroniska Samotnia. Warto też odwiedzić Beskid Sądecki, choć pamiętajmy, że tutejsze szlaki przez to, że nie są bardzo popularne, mogą być po prostu nieprzetarte!

Góry dla początkujących – o tym sprzęcie musisz pamiętać

Buty trekkingowe męskie Salewa MTN Trainer Mid GTX to jedne z najbardziej uniwersalnych butów górskich na rynku, które sprawdzą się również w zimowej turystyce. Dzięki odpowiedniej sztywności możemy założyć na nie raki lub raczki turystyczne. Wysoka cholewka doskonale chroni staw skokowy, a skóra w połączeniu z membraną Gore-tex zapewnia dobrą wodoodporność. Buty nie są ocieplone, ale sprawdzą się również w niskich temperaturach, gdy użyjemy do nich właściwych skarpet, np. z wełny merino.

Raczki turystyczne Viking to nieodłączny element zimowej turystyki. Doskonale sprawdzą się na oblodzonym szlaku, pasują niemal do każdego buta.

Stuptuty Viking Hintere. Ochraniacze przeciwśnieżne, które zapobiegną wsypywaniu się śniegu do butów podczas marszu. Dla lepszego dopasowania wyposażono je w długi, frontowy rzep, metalowy haczyk oraz w trwały, silikonowy pasek, dobrze przyczepny do podeszwy. Takie rozwiązanie zapewnia wygodę w zakładaniu i zdejmowaniu stuptutów, nawet w trudnych warunkach pogodowych.

Kije trekkingowe Viking Kangri to lekkie, a jednocześnie mocne kije do letnich i zimowych aktywności górskich. Wykorzystanie włókna węglowego zapewnia niską wagę, a przedłużona rękojeść to pewny chwyt na stromych podejściach. Kije posiadają wygodny system blokowania, który łatwo obsłużymy nawet w rękawicach.

Kurtka trekkingowa męska The North Face Extent z membraną o wysokich parametrach wodoszczelności i oddychalności – świetnie sprawdzi się jako ochronna warstwa zewnętrzna przy naszych zimowych, turystycznych aktywnościach. Głęboki kaptur z daszkiem doskonale osłoni twarz, ochroni przed wiatrem i padającym śniegiem.

Pamiętajmy o najważniejszej, podstawowej zasadzie – wybierając się na górski szlak zimą, nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze. Dobierajmy trasy do naszego doświadczenia i kondycji, sprawdzajmy pogodę i zagrożenie lawinowe i pamiętajmy – czasem lepiej pozostać w schronisku i delektować się gorącą herbatą. Góry poczekają!


Udostępnij:

 Facebook

Komentarze

Dodaj komentarz

* wymagane pola