Jak dobrać buty narciarskie?

Majestatyczne zbocza gór pokryte białym puchem, spod którego przebijają się nagie skały… Takie widoki są uwielbiane przez miłośników narciarstwa. Jednak by móc w pełni oddać się przyjemności, jaką czerpiemy z jazdy i z otaczających nas widoków musimy skompletować sprzęt i odpowiednią odzież, bez których nasza wyprawa się nie obejdzie. W poniższym artykule skupimy się na tym pierwszym, a dokładniej na butach narciarskich.

Pomiar stopy

Buty narciarskie są bardzo istotnym elementem sprzętu narciarskiego, ponieważ to właśnie one przenoszą nasze polecenia na narty. Muszą być wygodne, ciepłe i doskonale radzić sobie z oddawaniem na narty naszych impulsów. Pierwszą istotną kwestią, jaką musimy zrobić, jest pomiar stopy za pomocą specjalnych miarek, w celu doboru odpowiedniego rozmiaru. Oceniamy czy stopa jest szeroka, wąska, z wysokim czy niskim podbiciem, czy ma jakieś zdeformowania np. wystające kostki, które mogą negatywnie wpłynąć na komfort. Pomiar stopy najlepiej zrobić za pomocą miarki SIDAS, która pokaże nam też wysklepienie stopy, co pozwoli dobrać odpowiednie wkładki do butów narciarskich. Bardzo często o niej zapominamy, a bez niej stopa szybciej się męczy, ponieważ brakuje odpowiedniego podparcia.

Flex w butach narciarskich

Następnym istotnym punktem naszego doboru butów narciarskich jest wybór odpowiedniego flexu potocznie nazywanego twardością skorupy. Twarde buty narciarskie są bardziej wrażliwe na impulsy przekazywane z naszych stóp, przez co dają większą kontrolę nad sterowaniem nartą. Nie są natomiast aż tak komfortowe podczas jazdy, jak buty miękkie. Stąd też doświadczonym narciarzom polecane są zazwyczaj buty twarde, natomiast początkującym te o bardziej miękkiej skorupie. Poniżej znajduje się tabela wspomagająca dobór odpowiedniego flexu. Pamiętajmy jednak, że jest ona orientacyjna, ponieważ dobór butów narciarskich jest bardzo indywidualny i uzależniony od wielu czynników, dlatego najlepiej dobrać buty u Ski Experta.
Jak dobrać buty narciarskie dla dziecka?

Buty narciarskie dla dzieci dobieramy początkowo tak, jak buty dla dorosłych. Pierwszą rzeczą jest pomiar stopy, a następnie dobór flexu. Jednak flex w butach narciarskich dla dzieci wynosi od 30 do 60. Analogicznie jak w przypadku doboru butów narciarskich dla dorosłych – jeżeli dziecko nie czuje się pewnie na nartach, dopiero zaczyna z nimi przygodę, wybór powinien być skierowany w kierunku butów o niższym, flexie. Dla doświadczonych młodych narciarzy wybieramy wyższy flex. Bardzo ważne jest, by nie wybierać butów narciarskich w większym rozmiarze, bo będą „na dłużej”, ponieważ przełoży się to na zmniejszony komfort dziecka, a przede wszystkim na bezpieczeństwo. Więcej na temat doboru sprzętu dla juniora przeczytać można tutaj.

Mierzenie i dopasowanie buta narciarskiego

Kiedy mamy upatrzone już buty w odpowiednim rozmiarze, o dostosowanym do nas flexie możemy przystąpić do ich zmierzenia. Pamiętajmy o wcześniejszym włożeniu do nich odpowiednio dobranej wkładki i mierzeniu w skarpecie narciarskiej. Buty powinniśmy mierzyć minimum 15 minut, najlepiej na specjalnej platformie z wiązaniami narciarskimi, która wymusza przyjęcie odpowiedniej pozycji. W przypadku dzieci pamiętajmy, że młody człowiek często nie potrafi określić, czy but jest dobry/ciasny. Wyjaśnijmy zatem, że zakładając but narciarski, nie będzie się czuło jak w butach sportowych, w których dziecko chodzi na co dzień. Najlepiej jak dziecko zmierzy samego buta wewnętrznego, bo wtedy możemy dokładnie zobaczyć czy mamy jakiś luz w bucie.

W celu jeszcze lepszej personalizacji i dopasowania stosuje się wygrzewanie butów narciarskich w specjalistycznych „piekarnikach”. Działanie to sprawia, że delikatnie gniotące nas buty możemy dopasować pod swoją stopę, zwiększając komfort użytkowania. Expert może wyregulować nam dodatkowo canting, czyli pochylenie boczne w butach narciarskich. Główną przyczyną stosowania cantingu są różnorodne nieprawidłowości w anatomicznej budowie kończyn dolnych, utrudniające odpowiednie ułożenie stopy w bucie. Najlepiej jednak pozostawić tę czynność Expertowi. Na rynku dostępny jest ogrom różnorodnych technologii, w jakich producenci tworzą swoje modele butów. Wybór odpowiedniego zależy już od bardzo indywidualnych preferencji. W sklepie najlepiej poprosić o pomoc Experta, który swoją wiedzą pomoże dobrać nam wymarzone buty narciarskie.Jerzy Heczko
Expert INTERSPORT

Od wielu wielu lat zajmuję się sportem - wcześniej wyczynowo, teraz rekreacyjnie. AWF wpoił mi chęć aktywnego życia, co w miarę możliwości staram się kontynuować. W INTERSPORT od lat zajmuję się serwisami. Przez długie lata szkoliłem się u wielu fachowców w Polsce i za granicą zdobywając wiedzę, którą teraz przekazuję innym. Od lat zajmuję się szkoleniem naszej kadry pracowniczej zarówno w zakresie sprzętu, jak i serwisów. Specjalizuję się w serwisach narciarskich i tenisowych, oraz bootfitting’u. Długoletnie doświadczenie i chęć przekładania teorii na praktykę, pozwoliło mi zgłębić wiele tajemnic w tych dziedzinach. Zapraszam do kontaktu: expert@intersport.pl


Udostępnij:

 Facebook

Komentarze

Dodaj komentarz

* wymagane pola