Nauka jazdy na nartach – od czego zacząć i jak się wyposażyć?

Zima już za oknami, ruszyły ośrodki narciarskie. Może zawsze marzyłeś o tym, by zacząć swoją przygodę z białym szaleństwem? A może jeździłeś w dzieciństwie i teraz chcesz powrócić do uprawiania tego pięknego sportu? Lub Twoje dzieci stawiają pierwsze kroki na nartach i chcesz im po prostu towarzyszyć? Zastanawiasz się może, czy w Twoim wieku nie jest już zbyt późno na naukę jazdy na nartach? Być może obawiasz się, czy Twój organizm jest dostatecznie przygotowany do wysiłku? A może boisz się zimna na stoku?

Jeśli masz jakiekolwiek obawy, zastanawiasz się, czy nauka jazdy na nartach jest dla Ciebie – zapraszamy do lektury poniższego artykułu. Postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • od czego zacząć swoją przygodę z narciarstwem zjazdowym;
  • o czym musisz pamiętać, jeśli zamierzasz nauczyć się jeździć na nartach;
  • w jaki sposób dobrać odpowiedni sprzęt do nauki jazdy na nartach.

jak zacząć jeździć na nartach

Nauka jazdy na nartach – od czego zacząć swoją przygodę?

Po pierwsze: kondycja i trening

Aby zacząć uprawiać sporty zimowe, opanować podstawową technikę jazdy na nartach, należy pamiętać o najważniejszej zasadzie. Warto zadbać o kondycję. Nie musisz być tytanem sportu, ultramaratończykiem czy codziennym gościem siłowni. Pamiętaj po prostu, żeby nie rozpoczynać swojej przygody z jazdą na nartach wprost zza biurka! Warto przed sezonem zimowym po prostu się rozruszać! Spaceruj, biegaj, ćwicz w domu, rozciągaj się. Pamiętaj, że podczas jazdy na nartach pracują nieco inne grupy mięśni. Warto zapoznać się z prostymi ćwiczeniami dedykowanymi dla narciarzy, poćwiczyć przed rozpoczęciem sezonu – wtedy narciarstwo to będzie dla Ciebie czysta przyjemność!

Po drugie: wiek nie jest ograniczeniem

Pamiętaj, że wiek nie stanowi problemu! Nieważne, czy masz sześć, czy sześćdziesiąt lat – jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań np. medycznych, wiek nie jest przeszkodą dla dorosłych, którzy chcą szkolić się w jeździe na nartach. Przygodę z nartami czy jazdą na snowboardzie możesz rozpocząć w każdym wieku. Sprawdź, czy ośrodki narciarskie, które chcesz odwiedzić, prowadzą naukę jazdy dla początkujących dorosłych.

Jeśli Twoje dzieci uczą się jazdy na nartach, warto pomyśleć o szkole, w której instruktorzy mają doświadczenie w pracy z dziećmi, potrafią np. zorganizować rozgrzewkę w formie zabawy, a dzieci chłoną wiedzę z czystą przyjemnością.

Po trzecie: dopasuj trasy do umiejętności

Dobieraj cele do swoich umiejętności narciarskich. Jeśli startujesz od zera, nie zaczynaj od czerwonej trasy – wybierz stok dla początkujących. Możesz skorzystać ze stoku typu ośla łączka, niemal przy każdym wyciągu znajdziesz miejsce dedykowane do nauki. Niektórzy instruktorzy twierdzą, że początkujący narciarze powinni rozpoczynać swoją przygodę z narciarstwem na wyciągu orczykowym – pomaga on w opanowaniu równoległego prowadzenia nart.

Po czwarte: ucz się pod okiem instruktora narciarstwa

Nieważne, czy to początkujący dorosły narciarz, czy dzieci – pierwsze kroki na nartach warto stawiać w szkole narciarskiej pod okiem doświadczonego instruktora. Możesz wziąć lekcje indywidualne lub, jeśli np. uczycie się jeździć na nartach z paczką przyjaciół, wybrać kurs grupowy.

Nabierając doświadczenia pod okiem doświadczonych instruktorów, mamy pewność, że nasza nauka jazdy na nartach będzie przebiegać prawidłowo, nie będziemy nabierać złych nawyków. Dodatkowo osoba, która uczy się jeździć pod okiem instruktorów, zazwyczaj jeździ bezpiecznie, zwraca uwagę na innych użytkowników stoku.

Dobra szkoła narciarska (a obecnie chyba każdy ośrodek narciarski taką posiada) daje nam gwarancję, że już po kilkunastu godzinach opanujemy podstawy, a narty nie będą już dla nas czarną magią. Nawet gdy nigdy wcześniej nie mieliśmy nart na nogach – warto poświęcić cały dzień, aby złapać podstawy, nauczyć się hamować pługiem, inicjować skręt itp. Po kilku lekcjach, kilkunastu godzinach nauki trasy niebieskie nie będą już dla nas "straszne", a jazda na nartach zacznie być po prostu przyjemnością.

A co, jeśli mieliśmy już kiedyś epizod z nartami, przejeździliśmy cały sezon i po latach chcemy wrócić? Za każdym razem będziemy podkreślać – tu też z pomocą przyjdzie dobry instruktor. Kursy grupowe czy indywidualne z instruktorem pozwolą wyeliminować błędy i złe nawyki, a także pozwolą na dopasowanie techniki jazdy do współczesnych nart. Sprzęt przecież także się zmienia.

jak nauczyć się jeździć na nartach

Nauka jazdy na nartach – o tym musisz pamiętać

Odpowiedni ubiór to podstawa

Każdy sport zimowy wymaga odpowiedniego ubioru, który zapewni nam komfort i odpowiednią termikę. Narciarstwo jest w tym wszystkim bardzo specyficzne. Intensywny zjazd na nartach, gdzie się rozgrzewamy i pocimy, przeplatany jest momentami, gdy się wychładzamy (np. jadąc na krzesełku czy wyciągu). Jeśli zatem chcesz uczyć się jeździć na nartach, wybierz odzież funkcjonalną. Wybieraj dobrą bieliznę termoaktywną, która odprowadzi wilgoć od ciała i zapewni komfort termiczny. Jeśli marzniesz, dobierz dodatkowy polar lub oddychającą bluzę streczową. Podstawą ubioru będą kurtka i spodnie narciarskie, wykonane z materiałów membranowych – takich, które zapewnią ochronę przed wiatrem i wilgocią, a jednocześnie będą odprowadzały na zewnątrz wilgoć pochodzącą z potu. Jazda na nartach w takiej odzieży będzie na pewno przyjemniejsza i bardziej komfortowa.

Dobieraj odpowiedni sprzęt narciarski

Wybierz narty i buty narciarskie odpowiednio dobrane dla początkujących. Buty narciarskie powinny być właściwie dobrane rozmiarem. Nie mogą być zbyt obszerne – w takim przypadku nie będą odpowiednio przenosić sił na nartę. Dobrze dobrane buty narciarskie to takie, w których przede wszystkim pięta jest stabilna, nie unosi się wewnątrz buta.

Nie wybieraj buta zbyt twardego. Zwróć uwagę na tzw. flex index, czyli sztywność buta. Im większa wartość flex, tym buty dedykowane dla bardziej zaawansowanego narciarza. Na początek, przy jeździe z instruktorem, miękkie buty dadzą nam komfort. To istotne zwłaszcza w przypadku dzieci.

Jeśli rozpoczynasz naukę jazdy na nartach, wybierz narty allround. Ta kategoria to narty bardzo uniwersalne, łatwe w prowadzeniu, doskonale inicjujące skręt. Dobierz narty odpowiednie do Twojego wzrostu i wagi, doświadczony instruktor powinien dopomóc Ci w doborze sprzętu.

Jeśli nie jesteś pewien, czy szaleństwa na śniegu są odpowiednie dla Ciebie – na początek wypożycz sprzęt, oczywiście po konsultacjach z instruktorem. Obecnie niemal każda szkoła narciarska posiada własną wypożyczalnię czy centrum testowe, gdzie często znajdziemy narty z bieżących kolekcji oraz odpowiednio przygotowane i odświeżone buty. Warto wiedzieć, że w naszym salonie w Zakopanem również możesz skorzystać z usługi wypożyczenia nart!

Nie zapominaj o akcesoriach

Często wybierając narty i buty zapominamy o innych akcesoriach narciarskich. Ważnym elementem są np. skarpety narciarskie, które chronią nasze stopy przed otarciami, a także zapewniają odpowiedni komfort. Równie istotne są rękawice narciarskie. Jeśli masz tendencję do marznięcia, wybierz modele jednopalczaste, które zapewnią doskonałą termikę.

Niezbędnym elementem wyposażenia każdego narciarza powinien być kask i gogle. Kask zapewni nam bezpieczeństwo np. przy upadkach (a o nie nietrudno na etapie nauki), a gogle ochronią nasze oczy przed słońcem i pędem powietrza w zjeździe.

nauka jazdy na nartach

Nauka jazdy na nartach, a dobór odpowiedniego sprzętu

Gdy wiesz już, na jakie elementy wyposażenia początkującego narciarza warto zwrócić uwagę, zapoznaj się z naszymi propozycjami, dostępnymi w salonach INTERSPORT!

Narty męskie Head 2021 V-Shape V4 to idealny wybór dla osoby rozpoczynającej naukę jazdy na nartach lub dla średniozaawansowanego narciarza. To lekka narta o stosunkowo krótkim promieniu skrętu, świetna w prowadzeniu, wybaczająca błędy i doskonale inicjująca skręt. Sprawdzi się niemal w każdych warunkach śniegowych.

Buty narciarskie damskie Nordica SportMachine są doskonałe dla początkującej i średniozaawansowanej narciarki. Stosunkowo miękkie, ale jednocześnie bardzo dobrze przekazujące impuls na nartę. Buty w całości termoformowalne (zarówno botek, jak i skorupa), dzięki czemu możemy je spersonalizować do naszej budowy ciała. Ciepły i miękki botek wewnętrzny zapewnia komfort.

Kask narciarski Uvex Wanted to funkcjonalny kask narciarski dla osób dorosłych, wyróżniający się lekkością i wygodnym dopasowaniem. Miękkie nauszniki i wyjmowana wkładka zapewnią komfort i higienę. A pełna regulacja to indywidualne dopasowanie kasku. Nie zapominaj o kasku – pamiętaj o swoim bezpieczeństwie!

Gogle narciarskie Uvex Downhill 2100 VPX Vario z polaryzacją doskonale chronią Twój wzrok niezależnie od warunków atmosferycznych. Bezstopniowo przyciemniają się samodzielnie pod wpływem promieniowania UV, mają cylindryczne szyby o szerokim polu widzenia oraz możliwość założenia na okulary korekcyjne.

Rękawice narciarskie damskie Reusch Hannah Mitten z syntetyczną ociepliną Primaloft doskonale izolują, chronią nasze dłonie przed zimnem. Zewnętrzny materiał membranowy chroni przed wiatrem i wilgocią, a jednocześnie doskonale odprowadza pot przy wysiłku. To idealne rękawice na zimny dzień na stoku.

Podsumowując – nieważne, ile masz lat. Nieważne, czy wybierzesz kurs z instruktorem dla dorosłych, czy zamierzasz uczyć się wraz z dziećmi. Ważne, aby jazda na nartach była dla Ciebie przyjemnością, a jednocześnie była bezpieczna i efektywna. Życzymy więc, aby udało Wam się jak najszybciej pojąć, jak jeździć na nartach. I do zobaczenia na stoku!

Udostępnij:

 Facebook

Komentarze

Dodaj komentarz

* wymagane pola