Serwisowanie nart - jak dbać o narty po zimie?

Za tobą aktywnie spędzony wypoczynek na nartach. Naładowałeś swoje akumulatory podczas licznych zjazdów po ośnieżonych zboczach gór. Nie zdążyłeś jeszcze wrócić do domu, a w głowie pewnie masz już zalążki planu na kolejny zimowy wyjazd. Szusowanie na swoich odpowiednio dobranych nartach jest czystą przyjemnością i nie wyobrażasz sobie kolejnego sezonu bez nich? Zastanawiasz się się jak o nie dbać, aby posłużyły jak najdłużej?


Większość z nas wie, że aby w móc w pełni cieszyć z jazdy na nartach, należy je wcześniej odpo-wiednio przygotować. Poprawia to nasz komfort oraz bezpieczeństwo. Równie istotne jest, aby po powrocie odpowiednio zadbać o nasz sprzęt. Prawidłowa konserwacja znacznie przedłuży żywotność naszych nart. O czym należy pamiętać po powrocie do domu?


Zanim schowamy nasze narty na zasłużony odpoczynek, po zakończonym urlopie należy je oczyścić z resztek brudu oraz soli, która przylgnęła do ich powierzchni. Dobrze jest oddać je do jednego z naszych serwisów. Serwisant oceni czy ślizgi w naszych nartach powinny zostać poddane regeneracji.

​​​​​​​

Dobrym pomysłem będzie też nasmarowanie zoli oraz zeszlifowanie nadmiaru smaru, który nie wniknął w strukturę. Dzięki temu zabiegowi nasze ślizgi są odpowiednio zabezpieczone przed wysychaniem. Przy okazji wykonajmy też ostrzenie.

​​​​​​​​​​​​​​

​​​​​​​

Pamiętajmy, że lepiej regularnie ostrzyć krawędzie „ściągając” przy tym mniejszą ilość materiału, niż robić to rzadko i w efekcie czego pozbywać się dużo większej warstwy metalu. Do transportowania i przechowywania nart warto stosować ski-rzepy, które łączą ze sobą parę nart, równocześnie zapobiegając tępieniu się krawędzi przez ich wzajemne ocieranie się o siebie.

Największym wrogiem metalowych krawędzi w nartach jest korozja. Rdza, która je atakuje to nic innego jak następstwo długotrwałego oddziaływania wilgoci. Można temu zapobiegać do-kładnie osuszając narty po każdym powrocie ze stoku. Duży wpływ na stan naszego sprzętu ma również miejsce i sposób ich przechowywania. Po wykonaniu wszystkich czynności serwiso-wych, schowajmy narty w suchym, ciepłym miejscu (najlepiej w temperaturze pokojowej), aby nie narażać ich na oddziaływanie wilgoci. Możemy je zostawić w pokrowcu, który używamy do ich transportowania, ale upewnijmy się, że jest on czysty i wysuszony.


Wiązania po uprzednim oczyszczeniu i nasmarowaniu specjalnym preparatem, można skręcić na najniższą wartość na podziałce. Poluzowane sprężyny, które znajdują się z przodu i z tyłu wiązania „odpoczną” przez okres przechowywania nart. Przed wyjazdem pamiętaj tylko, aby oddać je do serwisu na ponowne ustawienie odpowiednich wartości.

​​​​​​​

Pamiętaj, że dobrze konserwowany i przechowywany sprzęt odwdzięczy Ci się prawidłowym działaniem na długo oraz odwlecze w czasie wydatki związane z potrzebą jego wymiany.

Kamil Witek

EXPERT INTERSPORT

Z firmą INTERSPORT jestem związany ponad 10 lat. Na co dzień możecie mnie spotkać w naszym salonie w łódzkiej Manufakturze. Zamiłowanie do sportu odziedziczyłem po rodzicach i towarzyszy mi od dziecka. W czasach szkolnych trenowałem tenis ziemny, ale obecnie częściej odwiedzam korty do badmintona. W wolnym czasie jeżdżę na rowerze, a swoje akumulatory ładuję spędzając aktywnie czas w polskich górach. Podczas waszych odwiedzin w sklepie mam możliwość dzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą zdobytą podczas wielu godzin szkoleń. Sam podczas różnych aktywności nabawiłem się kilku kontuzji, więc nie zdziwcie się, gdy przy doborze sprzętu poruszę temat bezpieczeństwa.


Udostępnij:

 Facebook

Komentarze

Dodaj komentarz

* wymagane pola