SERWIS ŁYŻEWAby Twoje łyżwy służyły Ci jak najdłużej, zapewniając mnóstwo sportowych przyjemności, musisz o nie odpowiednio zadbać. Na szczęście konserwacja łyżew nie jest trudna. Przede wszystkim należy regularnie czyścić łyżwy po zejściu z lodowiska. Po skończonej jeździe usuń więc wszelkie zacieki i zabrudzenia z ostrzy i butów. Do tego celu sprawdzi się gąbka z delikatnym środkiem czyszczącym (np. mydłem) albo wilgotna ścierka. Później wytrzyj sprzęt do sucha czystym materiałem lub pozostaw go do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Nie susz łyżew przy grzejniku, ponieważ but może się zdeformować. Tak wykonany serwis łyżew pozwoli Ci cieszyć się ich użytecznością na długo.

Ostrzenie łyżew: 29,99 PLN

Serwis dostępny jest w wybranych salonach INTERSPORTGdzie i jak naostrzyć łyżwy?

Aby ostrze łyżwy było zawsze odpowiednio wyszlifowane, trzeba o to zadbać, wykonując regularnie ostrzenie łyżew. Nie próbuj tego robić samodzielnie, tylko zostaw to zadanie wyspecjalizowanej firmie korzystającej z profesjonalnych maszyn. Fachowcy precyzyjnie zaostrzą łyżwy, biorąc pod uwagę m.in. właściwą głębokość rowka, jaki powstanie finalnie. Samo szlifowanie wykonuje się na specjalnej maszynie zwanej ostrzałką, za pomocą obracającej się tarczy szlifierskiej o odpowiednim kształcie.


Czy ostrzyć nowe łyżwy?

Nowe łyżwy dostępne w sklepach są sprzedawane jako nienaostrzone. Wynika to ze stosownych przepisów Unii Europejskiej – ze względów bezpieczeństwa w stacjonarnych sklepach łyżwy po prostu nie mogą być sprzedawane z wyszlifowanymi ostrzami. To oznacza, że należy je naostrzyć po zakupie. Pierwsze ostrzenie wymaga starcia warstwy chromu bądź niklu z płozy, a następnie wykonaniu na niej równych krawędzi.


Kiedy i co ile ostrzyć łyżwy?

Na to, jak często ostrzyć łyżwy, wpływa przede wszystkim styl jazdy i preferencji łyżwiarza. Przy rekreacyjnej jeździe zaleca się ostrzenie co ok. 10-15 godzin spędzonych na tafli. Jeżeli natomiast prędzej poczujesz, że tracisz przyczepność, to naostrz łyżwy jak szybciej.