Plecak, kamizelka czy nerka – co najlepiej sprawdzi się na rowerze?Spis treści:


Poniższy tekst przeczytasz w około 3 minuty.

   Rozwój różnych dyscyplin kolarstwa zaowocował powstaniem szeregu systemów do przewożenia niezbędnych dla nas rzeczy oraz nawodnienia przy sobie.  Możliwości jest wiele od różnego typu sakw i toreb, które możemy zamontować na rowerze, do plecaków czy nerek, które przewozimy bezpośrednio na sobie. Jakie są wady i zalety poszczególnych produktów z drugiej wymienionej grupy, postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w poniższym wpisie.

​​​​​​​

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są wady i zalety poszczególnych produktów

   Zacznijmy od plecaka na rower. Dostępnych modeli oraz co za tym idzie pojemności znajdziemy na rynku sporo, jednak to co wyróżnia plecaki to oferowane miejsce do przewożenia. Spośród trzech wymienionych grup to właśnie plecak będzie pozwalał zabrać nam ze sobą najwięcej wyposażenia, w tym system nawodnienia tj. bukłak, o pojemności do 3 litrów. To co charakterystyczne dla plecaka to duża ilość kieszeni lub przegródek w których możemy umieścić niezbędne dla nas rzeczy. Dzięki temu plecak będzie idealnym towarzyszem całodziennej lub kilkudniowej podróży, a także w przypadku kiedy zależy nam na wzięciu ze sobą dodatkowej baterii do roweru elektrycznego, kurtki, jedzenia czy nawodnienia. Dodatkowymi atutami plecaka jest względna wodoodporność lub zwykle dołączane przez producentów pokrowce pozwalające na zabezpieczenie przewożonych przedmiotów. Do minusów należałoby zaliczyć wysoką wagę plecaków oraz skłonność do „podskakiwania/przemieszczania się” plecaka na nierównym terenie. Mimo stosowania przeróżnych systemów nośnych lub wentylacyjnych często nasze plecy będą mokre, co również warto odnotować. Jednakże plecaki rowerowe wciąż są chętnie wybierane jako najbardziej uniwersalne rozwiązanie.

   Zyskującym od niedawna popularność rozwiązaniem stają się kamizelki rowerowe. Najprościej rzecz ujmując jest to hybryda plecaka rowerowego oraz kamizelki biegowej. Rozwiązania zaczerpnięte z obu tych sportów pozwoliły na stworzenie produktu, który pojemnością nawiązuje do małych plecaków, jednak odczucia po założeniu są bliższe kamizelkom znanym z biegów górskich. Dzięki temu zyskujemy lekką kamizelkę z systemem nawodnienia, do której zmieszczą się niezbędne na krótkie wypady rowerowe rzeczy. Przednie panele, umieszczone w szelkach, zawierające obszerne kieszenie oferują możliwość posiadania pod ręką dostępu do telefonu, przekąsek czy kluczy. Niewątpliwym atutem jest niska waga, dobre dopasowanie do ciała eliminujące efekt „podskakiwania” czy budowa pozwalająca bez przeszkód korzystać z kieszonek umieszczonych w tylnej części koszulki (co w przypadku plecaków często bywa niemożliwe). Kamizelki rowerowe świetnie sprawdzą się na jednodniowe wypady na szosę lub gravela, kiedy potrzebujemy zabrać ze sobą dodatkową ilość nawodnienia oraz dla kolaży ze sportów grawitacyjnych, którzy borykają się z problemem braku miejsca na bidon w ramie.

   Ostatnią omawianą grupą są nerki rowerowe. W zasadzie na rynku dominują 3 typy rozwiązań: bez systemu nawodnienia, te posiadające owy system oraz traktujące bidon jako element nawadniający. To, na co wielu użytkowników wskazuje jako główną zaletę to fakt, że nerka mocowana jest na biodrach, przez co nie borykamy się z problemem mokrych pleców. Co równie ważne, ciężar umieszczony jest niżej, a także sama nerka trzyma się pewniej na biodrach - ma to duże znaczenie dla osób uprawiających kolarstwo górskie w odmianie enduro. Trzeba jednak wspomnieć, że jeśli uwzględnimy system nawodnienia, nerka będzie często rozwiązaniem, które w najmniejszym stopniu pozwoli nam przechowywanie niezbędnych rzeczy. Za to plusem będzie niska waga, a także wygodny dostęp do przedmiotów, bez potrzeby ściągania z pleców, jak to ma miejsce przy plecakach czy kamizelkach. Nerka zatem może stać się multisportowym wyborem nie tylko na rower, ale także podczas spacerów, jazdy na rolkach czy górskich wycieczek.

​​​​​​​


1. Plecak CamelBak M.U.L.E.® Pro 14

świetna propozycja na rower zarówno analogowy jak i elektryczny. Tylny panel stworzony został w technologii Body Mappingu, dzięki czemu najbardziej rozgrzane miejsca na naszych plecach otrzymały dodatkową wentylację. Do tego plecak oferuje 14litrową pojemność, dedykowaną kieszeń na baterię, organizer narzędzi czy 3 litrowy bukłak Crux.

2. Nerka CamelBak Podium Flow 2

1. Nerka CamelBak Podium Flow 2 – najmniejsza a zarazem najbardziej uniwersalna nerka w kolekcji CamelBak. 2 litry pojemności pozwolą zabrać ze sobą najniezbędniejsze wyposażenie jak telefon, klucze czy multitool. Dzięki dedykowanemu miejscu na bidon w centralnej części nerki pozostaje ona wygodna i dobrze wyważona. Jest to świetna propozycja nie tylko na rower, a sprawdzi się również na spacerze, rolkach czy hulajnodze.

3. Kamizelka CamelBak Chase Race 4 Vest

to połączenie dopasowania znanego z kamizelek biegowych wraz z pojemnością plecaków rowerowych. Dzięki półtoralitrowemu bukłakowi i kieszeniom zdolnym pomieścić niezbędny ekwipunek otrzymujemy lekką i stabilną konstrukcję odpowiadającą na potrzeby rowerowych wypraw. Duże przednie panele zlokalizowane na szelkach pozwalają na łatwy dostęp do telefonu czy przekąsek, bez potrzeby zdejmowania kamizelki.

​​​​​​​

Udostępnij:

 Facebook

Komentarze

Dodaj komentarz

* wymagane pola