Jakie buty do piłki nożnej dla dzieci wybrać?

Mimo iż za oknami zimowa aura, a myślami jesteśmy już na feriach i na stokach narciarskich, pamiętajmy, że młodzi piłkarze trenują przez cały rok! Młodzi adepci grający w piłkę nożną trenują zarówno na hali, jak i na zewnątrz, czasem, wzorem dorosłych piłkarzy, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych.

Piłka nożna weszła na stałe do zainteresowań Twoich dzieci i chcesz, aby posiadały profesjonalne buty piłkarskie? Być może buty Twojego dziecka są już za małe lub po prostu się zużyły? A może buty do piłki nożnej dla dzieci to doskonały prezent na początek nowego semestru? Buty do piłki są w kręgu Twoich zainteresowań, chcesz umieć odnaleźć się w gąszczu najnowszych technologii, jakie posiadają buty piłkarskie dla dzieci, chcesz rozróżnić rodzaje butów dla najmłodszych? Zapraszamy do lektury.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są rodzaje butów do gry w piłkę nożną dla dzieci,
  • jak wybrać odpowiednie buty piłkarskie dla dzieci,
  • poznasz 5 najlepszych modeli w kategorii: buty do piłki nożnej dla dzieci.

buty do piłki nożnej dla dzieci

Buty do piłki nożnej dla dzieci – rodzaje

Wybierając obuwie piłkarskie dla dzieci, musisz przede wszystkim dowiedzieć się, na jakiej nawierzchni młody adept piłki nożnej będzie grał najczęściej. Idealnym rozwiązaniem byłyby uniwersalne buty piłkarskie, ale niestety, takowe nie istnieją... Na rynku sportowym znajdziesz duży wybór modeli, w których występują najnowsze technologie. Jak zatem wybrać odpowiedni model, aby zapewnić dziecku komfort i bezpieczeństwo w czasie meczu?

Po pierwsze – podeszwa

To najważniejsza cecha determinująca wybór rodzaju obuwia piłkarskiego. Najprościej rzecz ujmując, możemy wyróżnić trzy rodzaje podeszw, dedykowanych na różne nawierzchnie – najczęściej występujące, nie tylko w kategorii buty piłkarskie dla dzieci, oznaczane są symbolami:

  • IN – od indoor – są to buty do piłki nożnej dla dzieci przeznaczone do gry na hali,
  • TF – od turf – buty piłkarskie przeznaczone do gry na sztucznych nawierzchniach,
  • FG/HG – od firm ground/hard ground – buty piłkarskie przeznaczone do gry na naturalnych murawach.

Buty piłkarskie indoor – halówki

Jak sama nazwa wskazuje, buty tego typu przeznaczone są do gry wewnątrz, na halach, na twardych podłożach, takich jak parkiet czy nawierzchnie syntetyczne. Buty piłkarskie przeznaczone do gry halowej muszą charakteryzować się doskonałą przyczepnością do podłoża, aby zapewnić bezpieczeństwo naszych dzieci, a także umożliwić właściwą kontrolę nad piłką w trakcie meczu. Podeszwy w halówkach są zazwyczaj płaskie, wykonane z mieszanek kauczuku. Wybierając buty halowe dla dzieci, sprawdź, czy podeszwa oznaczona jest jako non-marking. Guma o takich właściwościach nie pozostawia śladów na podłożu, nie niszczy parkietu.

Buty piłkarskie TF

Buty piłkarskie dla dzieci z kategorii TF są idealnym rozwiązaniem, gdy Twoje dzieci często grają na "Orlikach", na boiskach wyposażonych w sztuczne nawierzchnie. Często może to być sztuczna trawa lub tzw. szczotka, a nawet znany z lekkoatletycznych bieżni tartan. Aby zapewnić komfort gry, właściwą trakcję i bezpieczeństwo dziecka w trakcie meczu, wybierz buty z kategorii TF. Podeszwa w butach tej kategorii przypomina krótkie, lane z twardej gumy kołeczki. Dzięki takiej konstrukcji buty piłkarskie z kategorii TF zapewniają właściwą przyczepność w trakcie sprintu czy prowadzenia piłki.

halówki do piłki nożnej dla dzieci

Buty do piłki nożnej dla dzieci FG/HG – czyli korki piłkarskie – lanki

Ten typ butów piłkarskich jest najbardziej zbliżony do klasycznych korków. Korki piłkarskie w klasycznym tego słowa znaczeniu coraz częściej zastępowane są konstrukcją, którą niegdyś określano jako "lanki". Tego typu obuwie piłkarskie ma w podeszwie odpowiednio umieszczone twarde korki – elementy "wgryzające" się w podłoże miękkiej murawy, zapewniające odpowiedni start do sprintu, efektywne prowadzenie piłki przy dryblingu, a także właściwe wykorzystanie energii przy oddawaniu strzału. Korki piłkarskie idealnie sprawdzą się na trawiastych murawach, zarówno miękkich, jak i twardych, ubitych.

A co z cholewką?

Wybierając buty do piłki nożnej dla dzieci, zwracaj uwagę również na konstrukcję cholewki. Piłka musi być odpowiednio prowadzona, cholewka ma zapewnić precyzję dryblingu, prowadzenia piłki i strzału – musi więc być gładka, bezszwowa. Sznurowadła powinny być osłonięte, bardzo często stosuje się asymetryczne sznurowanie cholewki, aby ta część buta, która ma bezpośredni styk z piłką, zapewniała maksymalną precyzję.

Obecnie obuwie piłkarskie najczęściej wykonywane jest z materiałów syntetycznych. Cholewka tego typu nie rozbija się nadmiernie, nie zmienia swojej objętości po przepoceniu czy przemoczeniu. Niemniej jednak wielu topowych producentów, jak adidas czy Nike, ma w swojej ofercie klasyczne korki piłkarskie wykonane z materiałów naturalnych.

Buty do piłki nożnej dla dzieci – jak wybrać odpowiednie?

Gdy poznaliśmy już rodzaje konstrukcji butów do piłki nożnej dla dzieci, wiemy, jaki rodzaj podeszwy wybrać, zastanówmy się, jak prawidłowo dobrać rozmiar. Czy buty do piłki nożnej dla dzieci powinny być luźne, czy dopasowane?

Dobierając rozmiar, pamiętajmy, że buty piłkarskie muszą zapewnić odpowiednią kontrolę nad piłką. Jeśli więc wybierzemy zbyt duży rozmiar – strzały i przyjęcia nie będą precyzyjne, piłka nożna dla naszych dzieci w takim przypadku nie będzie przyjemnością. Zbyt duże korki piłkarskie czy lanki mogą być po prostu niewygodnie, a nawet obcierać stopy naszych dzieci. Dobierzmy więc raczej but dopasowany, ewentualnie z minimalnym luzem przed palcami.

Piłka nożna to sport kontaktowy, dlatego nasze dzieci często używają ochraniaczy na golenie wraz ze skarpetogetrami. Pamiętajmy o tym, dobierając rozmiar! Wybierając się z dzieckiem do sklepu, aby kupić obuwie piłkarskie, najlepiej weź ze sobą getry, w których dziecko gra. Ważna jest wygoda i bezpieczeństwo – niech młody adept piłki nożnej opowie nam, jakie ma potrzeby i czy wybrane przez niego obuwie piłkarskie zapewni mu właściwy komfort i bezpieczeństwo.

Piłka nożna to też moda – nie oszukujmy się, dzieci często stawiają sobie za wzór dorosłych piłkarzy i chcą grać w takich butach, jak ich idole. Stawiajmy jednak na pierwszym miejscu komfort i właściwe dobranie obuwia, aby sport był bezpieczny! Dobierajmy modele właściwe do szerokości stopy i wysokości podbicia.

korki do piłki nożnej dla dzieci

Buty do piłki nożnej dla dzieci – 5 najlepszych modeli

Buty piłkarskie turfy dla dzieci Nike Zoom Mercurial Superfly 9 CR7 TF to obuwie piłkarskie idealne dla fanów Cristiano Ronaldo! Miękka syntetyczna cholewka doskonale dopasowuje się do stopy, zapewnia odpowiedni komfort. Drobne korki w podeszwie, lanki, zapewniają świetną trakcję zarówno na sztucznej trawie, boiskach betonowych, jak i na orlikach. Elastyczna zintegrowana skarpeta poprawia dopasowanie i dodatkowo chroni kostkę przed urazami mechanicznymi.

Buty piłkarskie halówki dla dzieci Nike Mercurial Vapor 15 Club Qatar IC – modele w tej serii inspirowane są kolorystyką ostatnich mistrzostw świata w Katarze. Jeśli halowa piłka nożna jest w obszarze zainteresowań Twojego dziecka, ta seria butów Nike może być idealnym rozwiązaniem. Jasna, niebrudząca podeszwa świetnie trzyma się na twardym podłożu w hali. Te buty do piłki nożnej dla dzieci doskonale nadają się do zajęć szkolnych na sali.

Buty piłkarskie korki dla dzieci adidas Predator Edge.3 FG to doskonałe rozwiązanie dla ambitnych, młodych piłkarzy. Korki lanki zapewniają odpowiednią przyczepność na trawiastym boisku, a teksturowana cholewka pozwala na precyzyjne prowadzenie piłki.

Buty halowe dla dzieci adidas Speedportal Messi – halowe modele dla dzieci z serii adidas Speedportal to buty piłkarskie sygnowane logotypem Lionela Messiego! Niebanalne wzornictwo połączone z zaawansowaną technologią zapewni komfort gry i sprawi, że piłka nożna będzie przyjemnością. Halowa podeszwa wykonana z odpowiedniej mieszanki zapewni właściwą trakcję i komfort gry.

Buty piłkarskie halowe dla dzieci ProTouch Indigo 3 IN to podstawowy halowy model. Jeśli nie wiesz, czy piłka nożna spodoba się Twojemu dziecku, poszukujesz pierwszych butów, podstawowego modelu – buty do piłki nożnej dla dzieci marki ProTouch będą idealnym rozwiązaniem na początek przygody z ciekawym sportem, jakim jest piłka nożna.

Wiemy już, na co zwrócić uwagę wybierając buty piłkarskie dla najmłodszych. Pamiętajmy, że nasze dzieci często same wiedzą (czasem nawet lepiej niż rodzice), czy lepsze będą dla nich korki piłkarskie, lanki TF czy buty halowe... Jeśli jednak nie jesteś pewien, czy wybierasz właściwy model – koniecznie odwiedź salony INTERSPORT!


Udostępnij:

 Facebook

Komentarze

Dodaj komentarz

* wymagane pola