Buty narciarskie dla dzieci – kompendium wiedzy

Sezon narciarski wystartował. Któż z nas nie tęskni za doskonale przygotowanym stokiem, idealnym zmrożonym sztruksem... To dobry moment do przygotowań do sezonu zimowego, sprawdzenia i przeserwisowania sprzętu, sprawdzenia jego odpowiedniego funkcjonowania. W przypadku dzieci to również dobry moment, by sprawdzić, czy nasze pociechy mają właściwie dobrany sprzęt narciarski, czy nie wyrosły z nart i butów, czy nic nie jest uszkodzone.

A może zastanawiasz się, czy to już właściwy moment, aby Twoje dziecko rozpoczęło swoją przygodę z narciarstwem zjazdowym? Masz wątpliwości, jak odpowiednio dobrać buty narciarskie dla dzieci, aby zapewnić im właściwy komfort i bezpieczną jazdę, gdy będzie stawiać pierwsze kroki na nartach? Chcesz dobrać swojemu dziecku pierwsze buty narciarskie tak, aby nie zniechęciło się do tego sportu? Być może po okresie nauki i wypożyczania butów narciarskich dla dzieci chcesz swoim pociechom kupić ich własne, wymarzone buty? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak dobrać buty narciarskie dla dzieci i o czym warto pamiętać podczas ich zakupu,
  • poznasz ranking produktów – zobaczysz najciekawsze buty narciarskie dla dzieci w salonach INTERSPORT

buty narciarskie dla dzieci

Buty narciarskie dla dzieci – o czym warto pamiętać podczas ich zakupu

Po pierwsze – rozmiar

To chyba najprostszy, a jednocześnie najbardziej skomplikowany moment przy wyborze właściwych butów narciarskich dla dzieci. Aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo najmłodszym narciarzom, musimy właściwie dobrać rozmiar butów narciarskich. Buty narciarskie dziecięce nie mogą być zbyt duże, ani też zbyt mocno dopasowane, zwłaszcza jeśli chcemy zapewnić odpowiedni komfort dla najmłodszych narciarzy, dopiero rozpoczynających swoją przygodę z nartami.

Zacznijmy więc od tego, żeby dokładnie zmierzyć stopę dziecka. Jest to istotne ze względu na fakt, że rozmiary butów narciarskich podawane są właśnie w centymetrach. Jeśli więc chcemy dobrać rozmiar odpowiednio do stopy dziecka – zmierzmy jej długość i szerokość. W warunkach domowych, przy ruchliwym i żywiołowym dziecku może to sprawić niemało trudności. Warto więc udać się do salonów sprzedających sprzęt narciarski. Dobry sklep tego typu posiada specjalne miarki, które w prosty i przystępny sposób pozwolą zmierzyć długość i szerokość stopy naszego małego narciarza.

Jak więc prawidłowo dobrać buty narciarskie dziecięce? Co najważniejsze w przypadku dzieci – nie kupujmy butów za bardzo "na wyrost". Rodzice niestety często mają tendencję do kupowania butów "na zapas", czasem nawet dwa-trzy rozmiary za dużych. Zapamiętajmy sobie raz na zawsze – takie buty są dla młodych zawodników po prostu niebezpieczne! Zbyt duże i obszerne buty może i zapewniają wygodę, ale nie są odpowiednie pod kątem bezpieczeństwa i właściwej kontroli nad nartami. W czasie skrętu, gdy buty są zbyt luźne, impuls na narty z naszych stóp przechodzi z opóźnieniem, co wpływa na precyzję i styl jazdy – dziecko nie będzie właściwie czuć narty. Dodatkowo używanie zbyt dużych butów narciarskich jest po prostu kontuzjogenne – stawy naszych juniorów nie są w odpowiedni sposób podtrzymywane, stopy narażone są na skręcenia.

Nie wybierajmy również butów bardzo mocno dopasowanych, chyba że nasze dziecko jest mocno zaawansowanym zawodnikiem, startującym w zawodach, ale w tym przypadku warto zdać się już np. na trenera. Dla narciarza-amatora zbyt mocno dopasowane buty narciarskie będą po prostu niewygodne, a nie ma nic gorszego na stoku niż wysłuchiwanie narzekania naszych najmłodszych narciarzy na temat cisnących butów...

Jak zatem poprawnie dobrać rozmiar butów narciarskich dla juniorów? Niech podpowiedzią będzie tu stara zasada złotego środka... Buty dziecięce powinny stabilizować piętę, przy przejściu do pozycji narciarskiej nie powinna ona unosić się w bucie, stopa musi stabilnie "siedzieć" w bucie, bez zbędnych luzów w każdej płaszczyźnie. Jeśli zapewnimy stabilność pięty i stawu skokowego – dopuszczalna jest odrobina luzu przed palcami.

dziecięce buty narciarskie

Jak sprawdzić, czy but jest rzeczywiście dobry? Pamiętajmy o podstawowych zasadach:

  • zawsze mierz buty w dedykowanych skarpetach narciarskich – zwykłe skarpetki czy rajstopy lubią się zwinąć i dać wrażenie punktowego ucisku,
  • zawsze mierz oba buty, niech stopy będą na tej samej wysokości,
  • niech dziecko spróbuje samodzielnie pozapinać klamry, bez pomocy dorosłych – da nam to obraz, czy nasza pociecha poradzi sobie samemu na stoku z obsługą sprzętu,
  • zawsze zapinajmy wszystkie klamry – dopiero wtedy będziemy mogli ocenić, czy buty są właściwie dopasowane (dopiero po dopięciu i przejściu do pozycji narciarskiej pięta wskakuje na swoje miejsce),
  • namówmy naszych najmłodszych, aby spędzili w butach co najmniej kilka- kilkanaście minut – dopiero wtedy będziemy mogli ocenić, czy buty narciarskie dla dzieci są rzeczywiście wygodne i odpowiednio dopasowane,
  • aby przyspieszyć proces dopasowania – w dobrym sklepie narciarskim buty można wygrzać w specjalnych maszynach (taką opcję mają także serwisy w naszych sklepach INTERSPORT!). Ciepłe, rozgrzane buty zakładamy na nogi i stopniowo dopinamy – ten proces pozwoli również na wyeliminowanie punktowych ucisków poprzez termoformowanie skorupy i botka w butach narciarskich,
  • jeśli nadal nie mamy pewności, czy buty są odpowiednie rozmiarem, możemy po prostu wyjąć buty wewnętrzne i fizycznie sprawdzić, ile dziecko ma luzu przed palcami.

Po drugie – łatwość zakładania

Gdy już dobierzesz właściwy rozmiar, zwróć uwagę, czy maluch jest w stanie samemu opanować zakładanie i zdejmowanie. Buty dziecięce powinny być po prostu wygodne, również w obsłudze, aby nasz maluch mógł w pełni cieszyć się z jazdy. Jeśli buty zakłada się ciężko, sprawdź, czy mają odpowiednią sztywność, czy rozmiar i szerokość są dobrze dobrane. Czasem, zwłaszcza u najmłodszych i początkujących adeptów narciarstwa, warto wybrać buty, których skorupa szeroko się rozkłada – zazwyczaj zapinane są tylko na jedną klamrę.

Po trzecie – odpowiednia sztywność

Sztywność buta narciarskiego to tzw. flex. Jest to cyfrowy opis dedykowanej sztywności całego buta. Im wyższa wartość, tym but sztywniejszy. Buty narciarskie dla dzieci charakteryzują się maksymalną sztywnością na poziomie flex ok. 60. Buty dedykowane dla początkujących powinny być miękkie i przez to bardziej komfortowe. Buty narciarskie dla dzieci jeżdżących w klubach, startujących w zawodach, powinny mieć wyższy flex, być sztywniejsze i bardziej dopasowanie, często są to nawet modele personalizowane pod konkretnego zawodnika.

buty na narty dla dzieci

Po czwarte – komfort

Istotna jest tu również termika, a na nią ma wpływ także właściwie dobrany rozmiar. Buty na narty dla dziecka powinny być miękkie w środku i odpowiednio ciepłe, aby przy długim dniu na stoku dziecięce stopy nie były narażone na wychłodzenie. Modele dla dzieci powinny być po prostu wygodne i dawać komfort oraz przyjemność z jazdy. Pamiętajmy o odpowiednich, termoaktywnych skarpetach. Bez nich narażamy stopy dzieci na otarcia, wychłodzenie i odparzenia.

Po piąte – wygląd

Pamiętajmy, że dla naszych milusińskich oprócz komfortu istotny jest także wygląd i kolorystyka. Z pewnością nasze dzieci chętniej wybiorą modele, które są kolorowe, lub ozdobione są podobiznami ich ulubionych bohaterów. Dla dziewczynek znajdziemy oczywiście gamę modeli w odcieniach różu, a botki wewnętrzne będą miękkie i puchate.

Buty narciarskie dla dzieci – ranking produktów

Gdy wiemy już jak dobrać buty narciarskie dziecięce – zerknijmy, wśród jakich modeli mamy wybór w salonach INTERSPORT.

5. Buty narciarskie dla dzieci McKinley to z pewnością idealny wybór na początek dziecięcej przygody z narciarstwem. Buty zaprojektowane z myślą o początkujących, miękkie, wygodne i łatwe do zakładania.

4. Buty narciarskie dla dzieci Atomic Hawx Jr to chłopięce buty narciarskie – lekkie, idealne do nauki. Dwie klamry zapewniają łatwość zakładania, botek wewnętrzny daje właściwy komfort termiczny.

3. Buty narciarskie dla dzieci Head 2020 Raptor – model wzorowany na topowych modelach marki Head, startujących w pucharze świata! Idealne dla młodych zawodników, dedykowane raczej dla zaawansowanych, dobrze jeżdżących juniorów. Dopasowana cholewka świetnie przenosi impulsy na narty, a cztery klamry zapewniają możliwość spersonalizowania dopięcia.

2. Buty narciarskie dla dzieci Salomon S Max to model również dedykowany dla średnio zaawansowanych i zaawansowanych juniorów. Czteroklamrowa konstrukcja ułatwia dopasowanie, wysoki flex zapewnia właściwą sztywność i przenoszenie siły na nartę.

1. Buty narciarskie dziecięce Atomic 2020 Hawx Girl zaprojektowane z myślą o dobrze jeżdżących dziewczynkach. Ciepłe i komfortowe, z miękkim botkiem, w modnych dziewczęcych kolorach.

Jeśli wybrałeś już wymarzone buty narciarskie dziecięce, wspólnie z pociechą dopasowaliście rozmiar i wybraliście wzór – nie pozostaje nam nic innego, jak tylko czekać na śnieg! A jeśli nadal masz wątpliwości, nie wiesz, jak zmierzyć stopę i potrzebujesz fachowej pomocy i porady – zapraszamy do naszych salonów!


Udostępnij:

 Facebook

Komentarze

Dodaj komentarz

* wymagane pola