Jak dobrać stanik sportowy?

Każda kobieta regularnie uprawiająca sport powinna zaopatrzyć się w biustonosz sportowy. Dlaczego? Ponieważ stanik sportowy spełnia bardzo ważną funkcję, jaką jest utrzymywanie biustu we właściwym miejscu. Dobrze dobrana bielizna sportowa sprawi, że wszelkie wstrząsy zostaną zamortyzowane, a skóra na piersiach nie będzie ulegać naciągnięciom czy deformacjom. Sportowe bra poprawi nie tylko komfort podczas wykonywanych ćwiczeń, uchroni przed przedwczesnym naciągnięciem biustu i wiotczeniem skóry, ale również wpłynie na nasze zdrowie, przez zapobieganie rozciągnięciu wiązadeł podtrzymujących piersi.


Kilometry, jakie pokonuje Twój biust

Wedle badań oraz eksperymentów przeprowadzonych na setkach biegaczek na Uniwersytecie w Portsmouth, dr. Scurr dowiodła, że ruch biustu może zwiększać ryzyko bólu piersi zarówno przy większych ich rozmiarach, jak i też mniejszych. Wynika to z braku anatomicznego wsparcia w budowie biustu. Według badań obrazujących ruch piersi, nawet niewielkie biusty np. w rozmiarze 75A w trakcie biegu mogą przemieszczać się o około 4 cm od miejsca spoczynku. Bez względu na rodzaj ruchu, piersi poddawane są stale ruchom w kilku wymiarach, w górę i dół, z boku na bok. W przypadku większych rozmiarów amplituda ruchu dochodzić może nawet do 14 cm. Zatem w trakcie godzinnego wysiłku, daje to dystans od ok. 400 m do nawet 1,5 km, w przypadku większych piersi. Im dłużej trenujemy bez zabezpieczenia, tym bardziej szkodzimy swojemu biustowi.


Kobiece piersi składają się z tkanek, naczyń krwionośnych i limfatycznych oraz kanalików mlekowych, ale najważniejszym ich elementem są więzadła Coopera. Mieszczą się w skórze otaczającej pierś i odpowiadają za stan ich jędrności. Nadmierny ruch piersi wzmaga obciążenie tych więzadeł, a tym samym prowadzi do ich obwisania i bólu. Bez odpowiedniego podtrzymania, piersi podczas treningu są szczególnie narażone na deformację oraz ból. Niezbędna jest ich solidna ochrona podczas wykonywania każdych ćwiczeń wprawiających je w ruch. Jeśli kochamy ćwiczyć i chcemy dłużej cieszyć się pięknym, kształtnym biustem, już dziś musimy zaopatrzyć się w solidny biustonosz do treningu.

Tajemnica odwróconej ósemki

W trakcie badań nad biomechaniką piersi prowadzonych na Uniwersytecie w Portsmouth, zanotowano, że w trakcie intensywnego ruchu biust kołysze się i podskakuje w sekwencjach odwróconej ósemki. Powoduje to gwałtowne rozciąganie tkanek i więzadeł Coopera, odpowiedzialnych za jego jędrność. Specjalistyczny, dobrze dobrany biustonosz sportowy okazuje się zatem równie ważnym, o ile nie najważniejszym, akcesorium kobiety podczas aktywności ruchowej. Jeżdżenie na rowerze, jazda konna czy jogging wcale nie muszą wiązać się z bolesnym dyskomfortem. Odpowiednio podtrzymane i unieruchomione piersi po prostu nie bolą.Jak dobrać biustonosz sportowy?

Przy doborze sportowego bra najbardziej istotnym elementem jest obwód, który musi być wyjątkowo pecyzyjnie zmierzony. Należy pamiętać, że 80% podtrzymania biustu zapewnia taśma pod biustem, a nie ramiączka. Druga sprawa to odpowiednio leżąca miseczka stanika – nie może być ani za mała, ani za duża. Trzecia ważna kwestia, to konstrukcja, która zapewnia stabilność biustu nawet w ekstremalnych sytuacjach.

​​​​​​​

Dobrze dobrany biustonosz sportowy możemy rozpoznać po dobrze leżącej taśmie stanika. Jeżeli z przodu oraz z tyłu jest ona w linii prostej, znaczy to, że rozmiar bra jest odpowiednio dopasowany. Jeżeli taśma podjeżdża nam do góry na plecach, konieczne jest wybranie biustonosza sportowego o większym rozmiarze. Luz w tym miejscu oznacza natomiast zbyt duży rozmiar.

​​​​​​​​​​​​​​


Materiał w stanikach sportowych

Stosowane materiały w sportowych bra to głównie poliester. Często używany jest poliester z recyclingu i on odpowiada w staniku za odprowadzanie wilgoci i szybkie wysychanie materiału. Dodatkowo wykorzystywane są Spandex (odpowiedzialny za elastyczność materiału), Poliamid (bardziej wytrzymały i rozciągliwy od poliestru, słabiej odporny na wysoką temperaturę i słońce, wykazujący właściwości antybakteryjne) oraz Poliuretan (pianka w postaci zwykle wkładek poliuretanowych). Praktycznie każda firma sportowa wykorzystuje w swoich produktach materiał, który będzie odpowiedzialny za odprowadzanie wilgoci oraz szybkie wysychanie materiału. Diabeł tkwi w szczegółach budowy oraz wykończeniu produktu tj. rodzaju wsparcia, regulacji, kształcie, szerokości ramiączek, budowy miseczek, kroju, pasie pod biustem, zapięciu itp. W przypadku biustonosza sportowego Nike stosowany jest Dri-FIT, gdzie struktura materiału składa się z mikrowłókien, które wspomagają naturalny system chłodzenia ciała, poprzez odprowadzanie wilgoci równomiernie po powierzchni biustonosza. Umożliwia to szybsze odparowywanie, zapewniając skórze suchość i komfort użytkowania.

Wsparcie biustonosza sportowego

Biustonosze sportowe podzielone są na 3 typy wsparcia, dostosowane do rodzaju wykonywanej aktywności fizycznej oraz rozmiaru biustu. Stanik sportowy z wysokim wsparciem utrzymuje każdą pierś z osobna i zapewnia najlepszą stabilizację. Obecność regulowanej taśmy pod biustem sprawia, że stanik tego typu nadaje się dla kobiet o bardzo obfitym biuście, a także uprawiających intensywne sporty. Bra ze średnim wsparciem ma dzielone miseczki, które dociskają osobno każdą pierś, przez co jest najbardziej zbliżony do tradycyjnych staników. Świetnie sprawdzi się dla kobiet uprawiających sporty o umiarkowanym wysiłku fizycznym, o miseczkach małych do średnich. Biustonosz sportowy z niskim wsparciem sprawdzi się dla małych i średnich biustów. Jego działanie polega na dociśnięciu obu piersi razem do klatki piersiowej. Stanik tego typu polecany jest osobom wykonującym bardziej statyczne ćwiczenia.


Wybierz swój sportowy biustonosz


Zobacz 3 historie naszych BRAve Ladies

Alicja

to mama dwójki chłopców - 5 letniego Teodora i 1,5 rocznego Zacharego. Na Instagramie prowadzi profil parentingowy, w którym dzieli się swoimi przemyśleniami na temat macierzyństwa. Jest pasjonatką biegania. Uważa, że regularna aktywność fizyczna jest kluczem nie tylko do zdrowia fizycznego ale przede wszystkim psychicznego. Na IG dzieli się swoją biegową pasją, namawia i motywuje do dbania o siebie. Dopasowano dla niej bra Nike HIGH SUPPORT.

​​​​​​​

Marta Marcinkowska

to licencjonowany dietetyk Collegium Medicum w Bydgoszczy, kwalifikowany trener personalny z międzynarodowymi uprawnieniami. Znana YouTuberka, która regularnie przekazuje swoją wiedzę na temat treningu i zdrowego odżywiania. Oprócz filmików z ćwiczeniami dużo czasu spędza w kuchni, dopracowując każdy przepis. Wybrała dla siebie bra Nike MEDIUM SUPPORT.

Ola Żelazo

to influencerka, która chce motywować do dbania o siebie. Nagrywa treningi pilatesu, praktyki jogi, dba o kręgosłupy i pokazuje proste rozwiązania, które pomagają zachować zdrowie i młodość. Chce pokazać, że nawet w obecnych "zabieganych" czasach można pielęgnować wartości rodziny, miłości, przyjaźni, zadbać o zdrowie oraz o swoje wewnętrzne szczęście. W naszym sklepie dobrano jej bra Nike LIGHT SUPPORT.

​​​​​​​

Udostępnij:

 Facebook

Komentarze

Dodaj komentarz

* wymagane pola