Odzież termoaktywna – na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Dni krótkie, wartości na termometrze nieubłaganie coraz niższe... Jak zabezpieczyć się przed chłodem przy każdej aktywności na świeżym powietrzu – w trakcie wysiłku, w czasie uprawiania sportu, czy nawet w codziennym użytkowaniu? Jak ubrać się, aby nadmiar wilgoci nie powodował dyskomfortu? Masz dość efektu mokrych pleców? Nie lubisz uczucia przenikliwego zimna, gdy przepocona, mokra koszulka przykleja się do ciała pod ciężkim plecakiem? A może masz dość odparzeń i otarć podczas biegania? Odpowiednio dobrana odzież termoaktywna będzie dla Ciebie strzałem w dziesiątkę!

Jeśli zatem szukasz odpowiedniego rozwiązania, pozwalającego na utrzymanie komfortu termicznego lub po prostu chcesz dowiedzieć się, czym różni się bielizna termoaktywna od klasycznej, bawełnianej – zapraszamy do lektury poniższego artykułu!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego odzież termoaktywna jest tak ważna i dlaczego bielizna termoaktywna to najważniejsze ogniwo termoaktywnego systemu ubioru,
  • na co zwrócić uwagę przy doborze bielizny termoaktywnej, jak dobrać rodzaj odzieży do wybranej aktywności,
  • poznasz nasze typy – wybrane modele odzieży termicznej dostępne w INTERSPORT.

odzież termiczna

Odzież termoaktywna – dlaczego jest tak ważna?

Trochę teorii, czyli zasada działania termoaktywnego systemu ubioru

Nie możemy zapomnieć o tym, że aby odzież termoaktywna działała poprawnie, musimy zachować pewien schemat ubioru. Nie różni on się teoretycznie od starego dobrego "babcinego" sposobu ubierania się "na cebulkę". Idea jest podobna, natomiast sposób działania, przy użyciu nowoczesnych, termoaktywnych materiałów, jest zgoła odmienny.

Najprościej rzecz ujmując – termoaktywny system ubioru składa się z trzech warstw, z których każda pełni inną funkcję. Odzież termiczna ma za zadanie zapewnić nam komfort cieplny i wilgotnościowy – ma odprowadzić nadmiar pary wodnej pochodzącej z naszego potu, zapewnić ciepło i ochronić przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi – deszczem, śniegiem czy wodą.

Podstawa – czyli bielizna termoaktywna

Bielizna termiczna, zwana także często bielizną oddychającą, to dosłownie i w przenośni baza termoaktywnego systemu ubioru. Ma zapewnić skuteczne odprowadzanie wilgoci z powierzchni skóry i przetransportować w kierunku kolejnych warstw. Często spotyka się mylne określenie "bielizna przeciwpotna" – tego typu ubrania nie mają zahamować procesu pocenia. W końcu to naturalny mechanizm termoregulacji naszego ciała. Jeśli używamy bielizny termoaktywnej, to jej głównym zadaniem jest właśnie odciągnięcie przez włókna koszulki czy spodenek wilgoci pochodzącej z naszego potu, co zapewni nam zdecydowanie większy komfort cieplny.

Dzięki temu procesowi unikniemy efektu mokrych pleców, koszulka termoaktywna nie będzie nas wychładzać i nie będzie kleić się do ciała np. pod plecakiem. Dodatkowo nie będziemy mieć efektu lodowatego kompresu, co jest istotne zwłaszcza w skrajnie nieprzyjaznych, zimowych warunkach górskich.

Warstwa izolacyjna

O ile bielizna termoaktywna jest jak druga skóra odprowadzająca pot, to warstwa izolacyjna, zwana również warstwą pośrednią – ma za zadanie utrzymanie właściwej temperatury ciała. Oczywiście ta warstwa również odprowadza wilgoć, bez tej funkcji nie mogłaby stanowić ogniwa termoaktywnego systemu ubioru. Warstwa izolacyjna zatrzymuje ciepło pochodzące z naszego ciała, stanowi pewien rodzaj termosu, dobrego izolatora. Najczęściej wykorzystuje się tu materiały polarowe, syntetycznie ociepliny typu Primaloft oraz naturalne ocieplenia puchowe czy wełniane.

Warstwa zewnętrzna

To również bardzo istotne ogniwo termoaktywnego systemu ubioru. Ma chronić nas przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi – silnym wiatrem, deszczem czy śniegiem. Musi być więc wodoodporna, ale jednocześnie również musi przetransportować na zewnątrz wilgoć "dostarczoną" przez bieliznę termoaktywną.

O czym warto pamiętać?

Jak więc widzimy, odzież termiczna to dość skomplikowany układ. Pamiętajmy więc o podstawowej zasadzie – jeśli chcemy, aby odzież termoaktywna działała prawidłowo, musimy zachować poszczególne jej ogniwa, wykonane z odpowiednich materiałów. Możemy mieć najlepszy polar i kurtkę membranową, ale jeśli użyjemy do tego zwykłej koszulki bawełnianej – nie uzyskamy efektu transportu wilgoci. Podobnie, jeśli miejsce polaru zajmie zwykła bawełniana bluza – również nasiąknie ona wilgocią i nie chroni nas przed wychłodzeniem.

Podsumowując: bielizna termiczna to chyba najważniejsze ogniwo całej tej "termoaktywnej układanki", gdyż odpowiada za zjawisko odprowadzania wilgoci. Dlatego na jej właściwym doborze skupimy się w dalszej części artykułu.

odzież termoaktywna

Odzież termoaktywna – na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Wiesz już zatem, jak działa bielizna termoaktywna? Zastanawiasz się jak dobrać odzież termoaktywną? Czy poszukujesz bielizny termoaktywnej do użytku latem na świeżym powietrzu? Do intensywnej aktywności, jaką jest bieganie w wysokich temperaturach? A może odzież termiczna ma zapewnić skuteczną ochronę przed zimnem dla osób aktywnych np. w Tatrach zimą? Ma chronić przed wychłodzeniem narciarza na stoku? A może ma ochronić nasz organizm przed chłodem przy codziennych dojazdach do pracy? Jak więc widzimy – bielizna termoaktywna męska czy damska idealnie sprawdzi się niemal w każdym sporcie.

Jaka bielizna oddychająca do intensywnej aktywności?

Jeśli interesuje Cię odzież termiczna przeznaczona do mocnego wysiłku latem, warto zwrócić uwagę na serie dedykowane np. do biegania. Odzież tego typu wykonana jest zazwyczaj z materiałów, które zapewniają doskonały transport wilgoci. Taki materiał świetnie sprawdza się również na rowerze, przy letniej turystyce górskiej czy nawet na siłowni. Tkaniny lub dzianiny tego typu zazwyczaj mają luźny, lekko siateczkowy splot, co zapewnia komfort i doskonałą przewiewność podczas noszenia. Koszulka termoaktywna tego typu ma najczęściej prosty, luźny krój, a materiały są przyjemne w dotyku, żeby nie powodować otarć czy odparzeń. Ubrania biegowe zazwyczaj posiadają również przynajmniej jeden element odblaskowy, aby poprawić naszą widoczność po zmroku.

Jeśli jednak zależy nam na nieco lepszej ochronie termicznej, marzniemy w trakcie biegania lub istotna jest dla nas ochrona przed chłodem np. w warunkach górskich – wybierzmy bieliznę termoaktywną męską lub damską, wykonaną w nieco inny sposób. Koszulka termoaktywna i spodenki będą nieco cieplejsze i, przede wszystkim, materiał będzie dopasowany do ciała, ubrania będą lekko obcisłe. Takie rozwiązanie zapewnia jeszcze lepsze odprowadzanie wilgoci, pot wnika bezpośrednio we włókna, a nieco grubszy splot chroni nasz organizm przed wyziębieniem w niskiej temperaturze.

Jaka bielizna termoaktywna na zimę?

Jeśli wybieramy się na narty lub w góry zimą, nie odpuszczamy biegania nawet przy silnym mrozie – tu również doskonale sprawdza się bielizna termiczna. W zimnych porach roku zdecydowanie lepiej jest wybierać dopasowane do sylwetki kroje, odzież powinna być ściśle przylegająca, aby transport wilgoci był na właściwym poziomie, ale także, by koszulka termoaktywna czy getry nie krępowały nam ruchów, gdy mamy ubrane kilka warstw odzieży.

Równie istotną cechą są płaskie szwy, umieszczone w odpowiednich miejscach naszej odzieży termicznej. Takie rozwiązanie będzie chronić naszą skórę przed otarciami np. od szelek plecaka. Warto również, aby koszulka termoaktywna wykonana była w technologii body mapping. To swoista "mapa ciała" – w miejscach najbardziej narażonych na wychłodzenie materiał jest grubszy, zapewnia komfort i skutecznie chroni przed zimnem. W miejscach, gdzie nasz organizm wydziela więcej potu, ubrania są cieńsze, lepiej oddychające.

Jeśli zależy Ci na doskonałej ochronie przed wyziębieniem, a nie lubisz materiałów syntetycznych – rozwiązaniem jest bielizna oddychająca wykonana z włókien naturalnych. Króluje tu wełna z owiec rasy merino – bardzo cienka, nieźle oddychająca i doskonale chroniąca przed chłodem. Pamiętajmy jednak, że wełna nieco słabiej odprowadza pot w porównaniu do syntetyków, lecz nawet w całości nasiąknięta wilgocią zachowuje sporo właściwości izolacyjnych.

Co ciekawe, koszulki czy getry wykonane z wełny merino nie łapią brzydkich zapachów nawet po mocnym przepoceniu. W bieliźnie syntetycznej stosuje się w tym celu bakteriostatyczną technologię, najczęściej związaną z jonami srebra.

warstwa termiczna

Odzież termoaktywna z INTERSPORT – poznaj nasze typy

Koszulka turystyczna męska The North Face Glacier Tee to doskonały wybór do letniej turystyki. Lekki, przewiewny materiał szybko schnie i doskonale odprowadza wilgoć. Panele strefowe pod pachami poprawiają oddychalność przy intensywnym wysiłku.

Bielizna męska Under Armour Fitted Hoodie – Twój nieodłączny towarzysz przy treningu w chłodne dni! Zapewnia komfort cieplny i doskonale oddycha. Wykonana z dwuwarstwowego materiału nieograniczającego ruchów z trzyczęściowym kapturem chroniącym głowę i szyję.

Bielizna termoaktywna damska Odlo Whistler Eco – doskonały wybór dla aktywnej kobiety na zimowe warunki! Sprawdza się zarówno na nartach, jak i w turystyce. Elastyczna, dobrze dopasowana do ciała, z inteligentnymi strefami odprowadzającymi wilgoć.

Koszulka termoaktywna męska UYN Resilyon Shirt to zaawansowana technologicznie bielizna termoaktywna męska dla aktywnych sportowców. Kompresyjny krój stabilizuje mięśnie, poprawia ukrwienie, podnosi komfort cieplny, a nawet chroni przed zakwasami. Mapowanie ciała zapewnia doskonałe odprowadzanie potu.

Zestaw bielizny dla kobiet Viking Hera sprawdzi się idealnie podczas zimowych aktywności. Komplet jest stylowy i ciepły, szybko odprowadza wilgoć z powierzchni skóry. Strefowo tkany materiał wspomaga dogrzanie kluczowych miejsc. Bezszfowa konstrukcja.

Jeśli przekonasz się do bielizny termicznej – istnieje niemal pewna gwarancja, że nie będziesz już chcieć używać czegokolwiek innego! To nieodłączny towarzysz Twoich wszelkich sportowych i outdoorowych przygód! Jeśli jednak nadal nie wiesz, jaką bieliznę wybrać – koniecznie odwiedź nasze salony, gdzie nasi doradcy rozwieją wszelkie Twoje wątpliwości!

Udostępnij:

 Facebook

Komentarze

Dodaj komentarz

* wymagane pola