Buty do grania w piłkę – jakie wyróżniamy rodzaje?

Piłka nożna to jeden ze sportów, który chyba nigdy nie wychodzi z mody! Nie ma większego poczucia satysfakcji niż radość ze strzelenia pięknej bramki, świetny, techniczny drybling, czy doskonała obrona! Piłka nożna jest sportem, który buduje relacje pomiędzy zawodnikami, uczy współdziałania w grupie i gry zespołowej. Każdy, nawet początkujący piłkarz wie, jak istotny jest odpowiednio dobrany sprzęt. Chyba najważniejszym elementem wyposażenia piłkarza są buty piłkarskie. To właśnie one zapewniają nam odpowiednią przyczepność, właściwą trakcję przy starcie, gwarantują dobry kontakt z piłką przy dryblingach i prowadzeniu. I przede wszystkim zapewniają precyzję i przekazują odpowiednio energię przy strzale. Buty piłkarskie to niezbędnie ogniwo łączące piłkarza z piłką!

Jeśli zatem zastanawiasz się nad wyborem właściwych butów do piłki nożnej, zastanawiasz się, jakie są rodzaje butów piłkarskich, nie wiesz, jaki rodzaj podeszwy wybrać – zapraszamy do lektury. W poniższym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości związane z doborem butów do grania w piłkę nożną!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego odpowiedni wybór butów piłkarskich jest tak ważny,
  • poznasz, jakie są rodzaje butów do grania w piłkę,
  • poznasz modele, na które musisz zwrócić uwagę przy zakupie.

buty do grania w piłkę

Buty do grania w piłkę – dlaczego ich wybór jest tak ważny?

Tak jak wspomnieliśmy już na początku, buty do piłki nożnej to chyba najbardziej istotny element wyposażenia każdego piłkarza. Modele półprofesjonalne można nawet zobaczyć na stopach młodszych adeptów piłki nożnej. I słusznie! Młodzi sportowcy zwracają uwagę na to, w jakich butach grają piłkarze, ich ulubieni zawodnicy. Buty piłkarskie to element łączący piłkarza i piłkę. Aby właściwie spełniały swoją funkcję, muszą być odpowiednio dopasowane. Dlaczego właściwie ich wybór jest tak ważny?

Odpowiednia trakcja

Odpowiednio dobrane buty piłkarskie zapewnią właściwą trakcję – przyczepność do podłoża. To kwestia kluczowa – dzięki odpowiedniej przyczepności możemy dynamicznie wystartować, prowadzić piłkę, wykonywać skomplikowane dryblingi, a także szybko zmienić kierunek biegu.

Wybierając buty do piłki nożnej, musimy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, na jakim boisku, na jakim rodzaju podłoża będziemy grali. I właśnie w zależności od tego, wybierz buty piłkarskie z odpowiednim rodzajem podeszwy. Jeśli grasz na hali, na parkiecie, wybierz klasyczne buty typu halówki piłkarskie. Jeśli grasz na "Orliku", sztucznej murawie lub na twardych podłożach, wybierz turfy. A jeżeli Twoim żywiołem jest naturalna murawa, zdecydowanie najbardziej odpowiednie będą profesjonalne buty typu korki piłkarskie. Tak więc dobranie odpowiedniej podeszwy to kwestia kluczowa! Jeśli nie odpowiesz sobie na to pytanie, nie dopasujemy modelu konkretnie odpowiadającego Twoim potrzebom. Ciężko jest znaleźć buty piłkarskie posiadające uniwersalną podeszwę. O rodzajach butów do piłki nożnej przeczytasz więcej w dalszej części artykułu.

Odpowiednie dopasowanie

Dobrze dopasowany but piłkarski zapewnia odpowiednią kontrolę nad piłką, co jest kluczowe przy przyjęciach, dryblingach, podaniach i strzałach na bramkę. Źle dopasowany but piłkarski może nawet zaburzyć precyzję gry! Pamiętajmy, że buty do piłki nożnej nie mogą być za luźne! Zdecydowana większość piłkarskich modeli to buty wąskie, dopasowane do stopy.

Wybierając buty piłkarskie, należy starannie dobrać rozmiar idealny do wielkości i kształtu naszych stóp. Zbyt obszerne buty piłkarskie nie będą precyzyjne, zwłaszcza przy oddawaniu mocnych strzałów. Buty amatorskie są nieco szersze od butów profesjonalnych. Buty do piłki nożnej to na szczęście szeroki wycinek rynku sportowego, tak więc każdy, kto planuje zakup butów piłkarskich znajdzie model dopasowany do własnej stopy.

Wybierając buty do piłki nożnej, nie zapominajmy o tak prozaicznej rzeczy, jak przymierzanie butów! Warto wybrać się do sklepów i przymierzyć różne buty do piłki nożnej. Profesjonalne buty piłkarskie, najlżejsze modele, są raczej wąskie i dopasowane – mierząc różne rodzaje obuwia, zwracaj uwagę na kształt cholewki konkretnych linii.

Przymierzając obuwie piłkarskie, pamiętajmy również o odpowiednich skarpetach czy getrach! Wybierając się do sklepu, weź ze sobą skarpetogetry i ochraniacze, jakich używasz w trakcie gry. Obuwie piłkarskie powinno być dopasowane, ale nie może nadmiernie uciskać lub obcierać.

Materiał i kształt cholewki

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, buty piłkarskie są raczej wąskie i dopasowane do stopy. Klasyczne buty piłkarskie wykonane były zazwyczaj ze skóry naturalnej. To rozwiązanie pomimo wielu zalet miało jedną, bezsprzeczną wadę. Buty skórzane po pewnym czasie nadmiernie się rozbijały, rozciągały, co miało negatywny wpływ na precyzję gry. Obecnie na rynku butów piłkarskich dominują cholewki syntetyczne.

Jakie są korzyści butów syntetycznych? Przede wszystkim nie zmieniają swojego kształtu i właściwości pod wpływem potu czy wilgoci. Dodatkowo obecnie większość butów piłkarskich na rynku posiada ukryte sznurówki. To bardzo istotna cecha – poprawia precyzję podań i strzałów, a do tego zapobiega rozwiązywaniu się sznurowadeł.

Obecnie, w nowoczesnych cholewkach (nie tylko wśród profesjonalnych modeli) większość firm wprowadziła charakterystyczne gumowe wypustki. Zapewniają one jeszcze lepszą precyzję przy prowadzeniu piłki.

buty do gry w piłkę nożną

Rodzaje butów do grania w piłkę

Gdy wiemy już, jak odpowiednio dobrać rozmiar, zastanówmy się, jakie rozróżniamy buty piłkarskie? Jakie buty piłkarskie możemy znaleźć obecnie w sklepach sportowych? Najczęściej firmy sportowe stosują spójne oznaczenia modeli, odpowiadające rodzajom nawierzchni, na której będziemy grać.

  • IN – od indoor – są to buty do piłki nożnej przeznaczone do gry na hali. Są to modele, w których często uświadczymy miękkie podeszwy. Materiał zewnętrzny podeszwy często oznaczany jest jako non marking – podeszwa taka nie zostawia śladów na parkiecie. Dodatkowo podeszwa ma zapewnić odpowiednią przyczepność na twardym i często śliskim podłożu. Profesjonalny model buta halowego często posiada miękką podeszwę i amortyzację zbliżoną do tej, którą znamy z butów biegowych.
  • TF – od turf – buty piłkarskie przeznaczone do gry na sztucznych nawierzchniach. Jeśli zatem najczęściej grasz na boiskach typu "Orlik", na sztucznych murawach czy twardych nawierzchniach – wybierz właśnie turfy. Podeszwa w butach tej kategorii przypomina krótkie, lane z twardej gumy kołeczki. Dzięki takiej konstrukcji buty piłkarskie z kategorii TF zapewniają właściwą przyczepność w trakcie sprintu czy prowadzenia piłki.
  • FG/HG – od firm ground/hard ground – buty piłkarskie przeznaczone do gry na naturalnych murawach. Są to klasyczne korki do piłki nożnej. Obecnie coraz rzadziej spotykamy korki wkręcane, dominują tzw. lanki, czyli kołki stanowiące monolit z podeszwą. Takie rozwiązanie, które znajdziemy np. w lankach Nike Mercurial Superfly, zapewnia lekkość i tworzy dość uniwersalną podeszwę, sprawdzającą się w różnych warunkach pogodowych.

Buty do grania w piłkę – na te modele musisz zwrócić uwagę

Buty halowe dla mężczyzn - Nike Phantom Academy
Chcesz wznieść się na wyższy poziom gry? Buty Nike Phantom GX Academy zapewniają precyzyjne czucie piłki, dzięki czemu pomogą wyzwolić Twoje najgłębiej ukryte instynkty. Technologia NikeSkin, siateczkowa strefa kontaktu pomagająca zwiększyć precyzję oraz zapewniająca zwrotność płytka, która ułatwia dynamiczne ruchy na boisku, sprawią, że poczujesz niezwykły zapał do gry.

Kultowe buty piłkarskie dla mężczyzn Nike Zoom Mercurial Vapor 15 Academy MG Korki Nike Vapor 15 Academy MG to model, który pozwoli Ci zabłyszczeć na boisku. Do ich stworzenia zastosowano poduszkę gazową Zoom Air oraz elastyczną powłokę wykonaną z zastosowaniem technologii NikeSkin, która gwarantuje niespotykane czucie piłki. Dzięki temu możesz dać z siebie wszystko również w tych ostatnich, decydujących momentach meczu.

Lekkie i dynamiczne buty adidas Copa Pure.4 FXG zapewnią przewagę podczas gry, bez względu na rodzaj nawierzchni. Klasyczny wygląd adidas Copa Pure to także miękka, syntetyczna cholewka z wygodnym sznurowaniem. Uniwersalna podeszwa zewnętrzna pozwoli Ci wyróżnić się na naturalnej i twardej nawierzchni oraz na sztucznej trawie.

Korki męskie z kolekcji adidas CrazyFast Messi. Ich kolorystyka nawiązuje do barw Argentyny. Te nowoczesne buty piłkarskie pozwolą dominować na boisku. Dopasowana cholewka  z elastycznym kołnierzem zapewnia dobre czucie piłki i mocne osadzenie piety. Krótkie kołki świetnie poradzą sobie na miękkim boisku trawiastym i twardym ziemistym orliku.

Jak widzimy z lektury powyższego artykułu – właściwe dobranie butów piłkarskich to kluczowy element, który poprawi komfort i precyzję gry. W naszych salonach znajdziecie szeroki wybór modeli. Nie ważne, czy w kręgu Twoich zainteresowań są halówki Nike Mercurial, czy lanki Nike Mercurial Vapor lub Nike Phantom Vision – nasi sportowi doradcy pomogą dobrać perfekcyjne buty do piłki nożnej!


Udostępnij:

 Facebook

Komentarze

Dodaj komentarz

* wymagane pola