• Darmowa przesyłka od 100 zł
  • Darmowy odbiór w salonie
  • Możliwość zapłaty w ratach

Buty

Buty do biegania

Sezon biegowy w pełni. Jeśli jesteś początkującym biegaczem i chcesz kupić buty do biegania, przygotowaliśmy dla Ciebie pomocne informacje. Przedstawimy w nich podstawowe kwestie związane z wyborem butów.

Nieważne, czy jesteś początkującym, czy zaawansowanym biegaczem. Na pewno chcesz kupić najlepsze buty do biegania.

Najlepsze buty do biegania - czyli jakie?

Co jednak oznacza „najlepsze"? Każdy z nas może mieć swoją definicję tego kryterium.
Doświadczeni biegacze mają trochę łatwiej — wypróbowali różne marki, np. buty do biegania asics, nike, new balance czy salomon. Im więcej doświadczenia, tym bardziej liczą się własne odczucia. Mogą one być związane przede wszystkim z wygodą użytkowania. Ci biegacze mają też rozeznanie w różnych warunkach. Wiedzą, jakie buty do biegania po asfalcie czy w terenie są dla nich najlepsze. To nie musi oznaczać, że często zmieniają marki - mogą być wierni wybranej marce lub określonemu modelowi buta.
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z bieganiem, może być Ci trudno rozeznać się w kryteriach wyboru. W rozeznaniu tematu pomoże Ci wyszukiwarka - po wpisaniu frazy "buty do biegania ranking" znajdziesz opinie innych użytkowników. Warto zapoznać się z nimi, aby mieć lepszy "ogląd" sytuacji. Warto też zajrzeć na blogi osób, które biegają i chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami na ten temat.
Każdy biegacz ma indywidualne preferencje. Są pewne uniwersalne rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę. Opiszemy Ci najważniejsze kryteria doboru.

Buty do biegania - dopasowanie do stopy

Buty do biegania musisz przede wszystkim przymierzyć w sklepie. Ważne jest, aby spędzić w nich trochę czasu - przejść się i przebiec. Liczy się to, czy buty nie są za ciasne, czy stopa się w nich nie przesuwa. Jest to ważne, ponieważ - gdy but będzie dokładnie w Twoim rozmiarze, a stopa będzie się przesuwać - odczujesz to boleśnie na własnych palcach. Istotne jest też, czy buty do biegania są lekkie czy raczej sztywne. Doświadczeni biegacze mają na ten temat swoje zdanie - jednym bardziej pasują lżejsze modele butów typu Adidas Cosmic 2 CP 8699. Inni będą lepiej się czuć w sztywniejszych modelach, które będą lepiej dopasowane do ich modelu stopy.

Aktywność biegowa - jej rodzaj i częstotliwość

Kupując buty, weź pod uwagę swój plan treningowy. Ważne jest, aby zdecydować, czy butów potrzebujesz tylko do biegania, czy też będziesz z nich korzystać także dla innych aktywności. Wtedy możesz zdecydować się na bardziej uniwersalny model, np. buty Adidas Edge W AC7800. Lekkie buty treningowe, które możemy polecić, to także buty Adidas Alphabounce CG4762 czy buty ProTouch Elixir W 274521.
Zastanów się też, czy będziesz biegać głównie po powierzchniach płaskich - np. po asfalcie lub po lesie. Czy chcesz podjąć wyzwanie i wypróbować swoich sił w biegach w terenie? Ta informacja wpłynie na rodzaj i model buta - znaczenie będzie mieć bieżnik oraz pianka amortyzująca. Jeśli interesują Cię damskie buty i mieszkasz w mieście, rozważ model Pro Touch Amsterdam IV W 239585. Oprócz swoich parametrów oraz dobrej ceny mogą Ci się spodobać ze względu na kolor :-)
Buty do biegania nie muszą służyć jedynie do aktywności sportowej. Coraz częściej stanowią element garderoby. Jeśli jesteś fanem lub fanką łączenia butów sportowych z luźniejszymi elementami garderoby, może spodobać Ci się ten model Adidas Alphabounce CG4762. Jego elegancki czarny kolor oraz dyskretne elementy będą się dobrze komponować z ubraniem w stylu "casual".

Buty do biegania - ich parametry

Każdy but do biegania jest opisany przez swoje parametry, m.in. wkładkę, podeszwę zewnętrzną, środkową, cholewkę czy wagę. Opisy butów znajdziesz w kategorii buty do biegania.
Każdy producent stara się także wyróżnić swoje modele butów przez pewne cechy - najlepiej, jeśli są to własne patenty.
W przypadku butów Adidas mogą to być:

- osłona pięty FITCOUNTER
- technologia BOUNCE™,
- podeszwa środkowa CUSHION FIT z pianki Phylon
- podeszwa zewnętrzna z TPR (Thermo Plastic Rubber)

Ta podstawowa wiedza jest niezbędna, gdy zaczynasz poważniejsze treningi biegowe. Nie zastąpi jednak rozmowy z kimś, kto spotyka biegaczy na co dzień i pomaga im w doborze modeli butów odpowiednich dla ich potrzeb.