• Darmowa przesyłka od 100 zł
  • Darmowy odbiór w salonie
  • Możliwość zapłaty w ratach

Plecaki

Plecaki turystyczne

Plecak turystyczny to obok obuwia najlepszy przyjaciel podróżnika i odkrywcy. Zabrać ze sobą to co najpotrzebniejsze i zanieść na koniec świata to najprostsza dewiza plecaka. Czerpiąc garściami z osiągnięć technologii materiałowej, pozwalają na maksymalne odciążenie bez utraty komfortu użytkowania. A najważniejsze aby były wygodne i dopasowane do rodzaju aktywności.

W sieci Intersport znajdą Państwo plecaki znanej i docenianej firmy Deuter, jak również super lekkie plecaki Osprey czy komfortowe plecaki The North Face. Posiadamy szeroki asortyment plecaków McKinley, łączących funkcjonalność z korzystną ceną. A dla pasjonatów sportu lekkie techniczne plecaki Salomon oraz Camelbak.

Rodzaje/wielkość

Plecaki można podzielić względem ich pojemności. Dolną granicę tej skali tworzy mały plecak sportowo-turystyczny jak plecak rowerowy i plecak biegowy. Dalej mamy niewielkie plecaki do 25 litrów, plecaki trekkingowe, wielodniowe i techniczne o pojemności 30-40 litrów oraz plecaki transportowe powyżej 50 litrów. Dzielimy również ze względu na płeć użytkownika: plecaki damskie i plecaki męskie oraz na rodzaj aktywności.

Funkcja plecaków

Przeznaczenie determinuje wielkość plecaka i wykorzystane materiały. Plecak rowerowy jest niewielki i ma ściśle przylegać do sylwetki, aby nie ograniczać dynamiki ruchu. Podobnie ma się w przypadku plecaków biegowych, które są „zintegrowane” z użytkownikiem i maksymalnie lekkie. Niezwykle popularna grupa określana jako „plecak turystyczny 30l”, to nic innego jak niezwykle funkcjonalna objętość wokół 30 litrów, która pozwala zapakować wiele elementów na dzień lub trzy i wciąż cieszyć się swobodą ruchu nawet na trudnych technicznie trasach (np. McKinley Lynx VT Vario 38L). Równolegle plecaki transportowe to rozbudowane konstrukcje, które mają być przede wszystkim wygodne i stabilne, nawet gdy zapakujemy do nich wiele kilogramów bagażu.

Kluczowe elementy

Plecaki tylko z pozoru są prostymi konstrukcjami, które uogólniając składają się z przestrzeni ładunkowej, szelek i stelaża. Począwszy od rodzaju zapięcia, poprzez materiał konstrukcyjny, a na liczbie kieszeni skończywszy. Przykładowe użycie klapy pozwala mocniej osłonić przestrzeń ładunkową, a przede wszystkim nie ogranicza pojemności plecaka. A podział na komory i dostęp do zawartości z różnych stron jest kluczowy w plecakach powyżej 30 litrów, zwiększając ich funkcjonalność (np. McKinley Yukon III 55L + 10).

Stelaż to już nie dwie aluminiowe rurki, ale super lekka tłoczona forma o anatomicznym kształcie albo popularny w mniejszych pojemnościach stelaż dystansowy, który zwiększa wentylację, a jednocześnie pozwala na idealne dopasowanie do sylwety pleców (np. McKinley Falcon VT 28L). Natomiast szelki to najczęściej miękkie pasy materiału z pełną regulacją długości, o kształcie zależnym od rodzaju plecaka i płci użytkownika. Często w formie piankowych poduszek, albo zupełnie ażurowe, pozwalają równomierne obciążyć ramiona, zapobiegając obtarciom w trakcie ruchu. Zarówno stelaż jak i szelki posiadają oddzielną konstrukcję dla sylwety kobiecej i męskiej (tzw. uniseks), dlatego ważne aby zwrócić uwagę dla kogo plecak jest przeznaczony.

Im większy plecak tym jego ułożenie na plecach musi być stabilniejsze. Służą temu odpowiednio profilowane szelki, a przede wszystkim pas biodrowy, który pozwala odciążyć ramiona i ustabilizować środek ciężkości plecaka.

I oczywiście detale- boczne kieszonki z siateczki na akcesoria, kieszeń na klucze albo okulary, zintegrowany pokrowiec przeciwdeszczowy, możliwość dopięcia kijów trekkingowych czy systemu nawadniania. Choć w przypadku tych dwóch ostatnich elementów, jest to już standard dla wszystkich plecaków z grupy turystyczno-sportowej.