Gdzie na ferie zimowe z dziećmi? Ranking 5 sportowych propozycji

Nadchodzące ferie zimowe to czas, na który czekają z utęsknieniem wszyscy uczniowie. Wolny czas zimą to idealna opcja na wypoczynek dla całej rodziny. Zimowy wypoczynek to okazja, aby przeżyć niezapomniane chwile na świeżym powietrzu. Nie każdy przecież musi być świetnym narciarzem – ferie zimowe to czas wszelkich aktywności na śniegu, a czas, który możemy spędzić z dziećmi, jest bezcenny. Czy będzie to narciarstwo zjazdowe, narty biegowe, jazda na sankach, czy po prostu wspólne lepienie bałwana wraz z całą rodziną – liczą się wspólnie przeżyte chwile w rodzinnym gronie.

Jak zatem wybrać świetne miejsce, w którym możemy spędzić ferie z dzieckiem? Jak znaleźć ciekawe miejsca w Polsce? Czy spędzić ferie w górach, na Mazurach czy nad morzem? Co wybrać – pensjonat czy hotel? Na jakie udogodnienia warto zwrócić uwagę, aby wybrać idealne miejsce dla rodzin z dziećmi? Aby czas ferii był czasem zabawy i wypoczynku nie tylko dla najmłodszych – zapoznaj się z naszymi poradami!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • na co zwrócić uwagę przy wyborze miejsca na spędzenie ferii zimowych z dziećmi,
  • gdzie wybrać się na ferie zimowe – poznasz ranking 5 sportowych propozycji dla całej rodziny!

​​​​​​​gdzie na ferie zimowe

Ferie zimowe z dziećmi – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Po pierwsze – wybierz destynację

Zacznijmy więc od podstawowego zagadnienia. Zastanów się, jaki kierunek chcesz wybrać na wymarzone zimowe wakacje. Jeśli wraz z całą rodziną jesteście zdecydowanie nastawieni na sporty zimowe, białe szaleństwo na śniegu pod każdą postacią – tu wybór wydaje się prosty. Góry w Polsce niemal niezależnie od wybranego pasma zapewniają odpowiednią infrastrukturę do uprawiania sportów zimowych.

Jeśli natomiast w trakcie ferii zimowych zamierzacie po prostu odpocząć, warto zastanowić się również nad wyborem miejsca w innych częściach Polski. Obecnie w całym kraju możecie znaleźć wiele hoteli, które przygotowane są na przyjęcie rodzin z dziećmi.

Jeśli lubisz długie, zimowe spacery na łonie przyrody, wybierz np. odpoczynek na Mazurach czy w Puszczy Białowieskiej. Jeśli spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu chcesz połączyć ze wdychaniem bezcennego dla naszych milusińskich jodu – wyjazd nad Morze Bałtyckie będzie doskonałym pomysłem. Nadmorskie kurorty i obiekty w nich zlokalizowane są zdecydowanie mniej oblegane zimą niż w sezonie letnim, co może być doskonałym wyborem dla rodziców poszukujących miejsc, w których mogą po prosty odpocząć.

Co dla aktywnych sportowo rodzin?

Jeśli zimowe atrakcje i szaleństwa na stoku są dla Waszej rodziny synonimem ferii zimowych – wybierz wypoczynek w górach. Zwróć uwagę na położenie hotelu. Kluczowa może być przecież odległość od stoku. Kurorty narciarskie, takie jak Zakopane czy Szczyrk potrafią być zimą mocno zakorkowane. Warto więc wybrać hotel czy pensjonat położony w bezpośrednim sąsiedztwie stoku, tak aby nie musieć dojeżdżać do niego samochodem, nie tracić czasu na stanie w korkach i poszukiwanie miejsca parkingowego.

Wybierając hotele czy pensjonaty położone niedaleko stoku, zwróć uwagę również na samą infrastrukturę narciarską. Sprawdź, czy sąsiadujące z Twoim miejscem noclegu stoki oferują odpowiedni stopień trudności dla młodych narciarzy. Jeśli Twoje pociechy nie jeżdżą jeszcze na nartach, lecz chcesz, aby zaczęły swoją przygodę z narciarstwem przy okazji pobytu na feriach zimą w górach, sprawdź, czy okoliczne stoki prowadzą np. przedszkole narciarskie. To doskonała forma nauki jazdy na nartach – dzieci uczone są jazdy na nartach poprzez zabawy i animacje prowadzone przez doświadczonych instruktorów, na odpowiednio dobranych do umiejętności stokach. Sama nauka przeplatana jest zazwyczaj dodatkowymi atrakcjami np. w postaci możliwości zdobywania odznak czy sprawności narciarskich. Wybierając tę formę nauki, możemy mieć niemal pewność, że nasze dzieciaki nie zniechęcą się do jazdy na nartach. A spora ilość wolnego czasu zapewni rodzicom możliwość odpoczynku.

Zapoznaj się z ofertą ośrodka również pod kątem innych zimowych atrakcji. Góry oferują szerokie spektrum szlaków, które możemy przemierzać wraz z dzieciakami, oczywiście dobierając stopień trudności do panujących warunków i możliwości dzieci. Zwróć uwagę również, czy dla najmłodszych w okolicy znajdzie się górka, z której możemy w bezpieczny sposób zjeżdżać na sankach – to zimowa aktywność, którą kochają niemal wszyscy. Kolejne atrakcje, których obecność może sprawić dzieciom radość to lodowiska. Nasi najmłodsi uwielbiają jazdę na łyżwach. Sprawdź więc, czy w miejscowości, do której się wybierasz, jest sztuczne lodowisko.

A co robić po nartach?

Wybierając hotel czy pensjonat na zimowy, feryjny pobyt sprawdź, czy oferują one pakiet dodatkowych atrakcji dla najmłodszych. Przytulne pokoje pozwolą na odpoczynek, ale dobrze wiemy, że dzieciaki regenerują się bardzo szybko. Wybierzmy więc miejsca, w których nie zabraknie atrakcji!

Sprawdź więc, czy dziecko będzie miało do dyspozycji sale zabaw, czy plac zabaw (położony wewnątrz lub na zewnątrz obiektu). Pokój zabaw lub sala zabaw powinny być wyposażone w atestowane, bezpieczne dla dzieci zabawki, gry planszowe i elementy wyposażenia. Jeśli Twoje dzieci są przysłowiowymi wulkanami energii, sprawdź, czy w wybranej przez Ciebie miejscowości znajdziemy małpi gaj – salę zabaw, gdzie rodzic z dzieckiem będą mogli dodatkowo się "wyszaleć".

Warto również sprawdzić, czy w wybranym hotelu znajduje się strefa spa, w której znajdziemy basen lub jacuzzi. Basen zawsze zapewni dzieciakom rozrywkę, a strefa spa z masażami i saunami pozwoli zrelaksować się rodzicom. Jeśli w hotelu czy pensjonacie nie ma takich atrakcji, sprawdź odległość od najbliższego aquaparku ze strefą spa, gdzie na pewno spędzisz świetny czas z dzieckiem.

gdzie na ferie zimowe z dziećmi

Gdzie na ferie zimowe: ranking 5 sportowych propozycji dla całej rodziny

1. Zakopane i Podhale

Rejon Podhala to niemal oczywisty, ikoniczny kierunek zimowych wycieczek. Nie na darmo Zakopane zwane jest zimową stolicą Polski... Cały region ma doskonałą infrastrukturę przystosowaną do obsługi zimowego turysty. Znajdziesz tu więc hotele i pensjonaty niemal na każdą kieszeń – można dobrać ofertę adekwatną do Twoich potrzeb i możliwości. W samym Zakopanem znajdziesz mnóstwo atrakcji – Twoje dzieci na pewno nie będą się nudzić. Czas po nartach czy sankach spędzić można również aktywnie: chodząc po szlakach, wyruszając kolejką na Gubałówkę czy Kasprowy Wierch, jeżdżąc na łyżwach czy korzystając z wielu okolicznych basenów termalnych.

Jeśli jednak zgiełk Zakopanego i gwar Krupówek są dla Ciebie męczące, wybierz okoliczne miejscowości, takie jak Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska, Kościelisko, Witów czy Chochołów. Znajdziesz w nich zarówno odpowiednie zaplecze noclegowe, jak i infrastrukturę narciarską. W Białce, Bukowinie Tatrzańskiej i w Chochołowie znajdziesz świetne termy, w których na pewno mile spędzisz czas z całą rodziną.

2. Ferie w Beskidzie Śląskim

Rejon Wisły i Szczyrku to również godna polecenia destynacja. Jeśli Twoja rodzina jest zaawansowana narciarsko – resort w Szczyrku będzie doskonałym rozwiązaniem. Znajdziesz tam mnogość tras narciarskich, spośród których na pewno wybierzesz te, które są odpowiednie do stopnia zaawansowania Twoich pociech. W ostatnich latach ten rejon również rozwinął się pod kątem zaplecza noclegowego oraz gastronomicznego.

3. Ferie na Dolnym Śląsku

Tutaj doskonałym, feryjnym kierunkiem są Karkonosze. Karpacz i Szklarska Poręba od lat przyciągają zarówno fanów jazdy na nartach, jak i zimowej turystyki. W tym rejonie również znajdziesz bazę noclegową przystosowaną dla dorosłych i dzieci, z możliwością wyboru miejsca najbardziej odpowiadającego Twoim oczekiwaniom i zasobności portfela. Ten rejon powinien też zainteresować również amatorów narciarstwa biegowego ze względu na niewielką odległość od Jakuszyc i Gór Izerskich, w których znajdziemy jedne z najlepiej przygotowanych w Polsce tras do uprawiania narciarstwa biegowego.

4. Ferie w Bieszczadach

Rejon Bieszczad, mimo iż nadal nie do końca odkryty turystycznie i w wielu miejscach nadal dziki, również będzie odpowiednim kierunkiem do spędzenia ferii zimowych. Bieszczady w ostatnich latach bardzo rozwinęły się turystycznie. Znajdziemy tu zarówno przytulne, rodzinne gospodarstwa agroturystyczne, jak i duże hotele, wyposażone w szereg udogodnień, takich jak baseny, siłownie, sale zabaw czy strefy spa. Infrastruktura narciarska w Bieszczadach również się rozwija, jednak mimo wszystko daleko jej jeszcze do dużych ośrodków jak np. Szczyrk, Białka czy Krynica. Jednak dzięki temu ośrodki bieszczadzkie są bardziej kameralne, często z mniejszą ilością ludzi na stokach.

5. Jeśli nie w górach, to gdzie?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej – nie każdy lubi białe szaleństwo, wiele rodzin poszukuje odpoczynku niekoniecznie związanego z nartami. Jeśli więc szukasz tego typu miejsc, wybierz wybrzeże Bałtyku. Obecnie wiele hoteli nadmorskich proponuje turnusy feryjne. Sprawdź więc, jakie oferują atrakcje, a także co można robić z dziećmi w wolnym czasie w okolicznych miejscowościach. Sprawdź odległość od aquaparków, ciekawych muzeów, centrów nauki prowadzących zajęcia dla dzieci. Nieodłącznym elementem będą też sale zabaw i małpie gaje.

Ferie zimowe to czas, na który czekają zarówno uczniowie, jak i rodzice. Pamiętaj, że odpowiednio wybrane miejsce może być gwarancją Waszego zadowolenia i udanego pobytu. A jeśli Twoje dzieci potrzebują uzupełnić sprzęt czy odzież zimową, aby bezpiecznie oddawać się urokom zabaw na śniegu – zapraszamy do salonów INTERSPORT.


Udostępnij:

 Facebook

Komentarze

Dodaj komentarz

* wymagane pola