Trening piłki nożnej dla dzieci - jak się za niego zabrać?

Masz w domu małego adepta piłki nożnej? Twoje dzieci zafascynowane są Robertem Lewandowskim, śledzą wyniki meczów, a piłka nożna jest dla nich całym życiem? Chcesz, aby dzieci zaczęły profesjonalny trening piłkarski? A może po prostu piłkę nożną traktujesz jako codzienną rekreację dla Twoich pociech, sposób na spędzenie wolnego czasu?

Z poniższego artykułu dowiesz się:

  • jak w dzieciństwie zainspirować do aktywności fizycznej poprzez trening piłki nożnej dla dzieci,
  • jak przygotować dziecko do pierwszego treningu piłkarskiego,
  • jaki sprzęt będzie potrzebował początkujący piłkarz.

trening piłki nożnej

Od czego zacząć treningi piłkarskie?

Jeśli Twoje dziecko już od najmłodszych lat marzy o tym, żeby uczęszczać na treningi - nie tylko w szkole czy na podwórku, lecz również na profesjonalnym treningu piłkarskim - warto zainteresować się, czy w Twojej okolicy funkcjonują trenerzy, kluby lub szkółki, które oferują zajęcia z piłką dla najmłodszych.

Piłka nożna to sport, który przy odpowiednim treningu i przygotowaniu zapewni Twojemu dziecku nie tylko frajdę, lecz także zapewni odpowiedni rozwój motoryczny - bardzo ważny, gdy dzieci rosną i dynamicznie się rozwijają.

Bezpieczeństwo dziecka podczas gry w piłkę

Wybierając klub lub szkółkę piłkarską, warto sprawdzić kompetencje prowadzących zajęcia. Czy trenerzy mają odpowiednie przygotowanie dydaktyczne? Rodzic powinien wiedzieć, czy trener potrafi we właściwy sposób organizować dzieciom czas zajęć, tak aby nie były znudzone, żeby nie zniechęciły się do gry w piłkę.

Maluchy - przedszkolaki powinny trenować przede wszystkim poprzez zabawy ruchowe. Rodzic powinien widzieć, że jego dziecko nie jest nadmiernie obciążone monotonnym treningiem. Zdrowie chłopców i dziewcząt jest przecież dla rodziców rzeczą najważniejszą!

Organizm nie powinien być narażony na urazy. Warto pamiętać, że nawet przy najprostszym treningu z piłką dzieci powinny mieć zapewnioną odpowiednią rozgrzewkę, aby mięśnie i stawy funkcjonowały prawidłowo. Czy to w postaci znanych z zajęć wychowania fizycznego prostych ćwiczeń biegowych, dynamicznych, czy też rozciągania i ćwiczenia statycznego. Rozgrzewka rozpoczynająca trening piłkarski może również składać się z takich elementów jak ćwiczenia prowadzenia piłki, slalomy między słupkami itp. Trener powinien kontrolować poprawność ich wykonania.

Odpowiedni wybór szkółki piłkarskiej

Trening piłkarski prowadzony na boisku przez doświadczonego trenera powinien być urozmaicony i dobrany odpowiednio do poziomu młodych zawodników - tak, aby dzieci nie znudziły się piłką nożną. Treningi, w których uczestniczy dziecko, również nie powinny być zbyt częste, abyśmy zanadto przez udział w zajęciach i turniejach nie wyeksploatowali naszego małego zawodnika.

Podczas treningów warto również uczyć naszego małego zawodnika szacunku do przeciwnika, ważną kwestią jest bezpieczeństwo. Warto zachęcać do udziału w turniejach, gra na zawodach uczy charakteru, pozwala poznawać nowe emocje związane zarówno z radością z sukcesu, jak i z goryczą porażki.

Doświadczenie pokazuje również, że dzieci, które poznały się na boisku, podczas treningów uczą się, rozwijają własne emocje i kontakty międzyludzkie - często znajomości z boiska przeradzają się w przyjaźnie na całe życie!

Pamiętajmy również o tym, że warto zasięgnąć opinii innych rodziców, trenerów lub też nawet opinii z Internetu na temat szkółki czy klubu, do którego chcemy zapisać nasze dziecko. Wybierzmy taką szkołę i treningi, które nie zrażą do sportu młodych adeptów piłki nożnej - taką, w której proporcje między zabawą, rekreacją a wyczynem będą odpowiednio ułożone, bo piłka nożna ma być przyjemnością!

Trening piłki nożnej dla dzieci - jak przygotować się do pierwszego treningu piłkarskiego?

Jeżeli zdecydowaliście się, aby wasze dziecko zaczęło trenować w szkole piłkarskiej lub w klubie - dowiedzcie się, jaki sprzęt będzie potrzebny, co jest wymagane przez trenera.

Obuwie do piłki nożnej

Dobre buty piłkarskie to podstawa. Odpowiednio dobrane i dopasowane zapewniają właściwe prowadzenie piłki i kontrolę - a to w piłce nożnej bardzo ważne. Musisz dowiedzieć się, na jakich boiskach dzieci będą grały w piłkę:

  • jeżeli dzieci będą grały w piłkę nożną na hali - wybierz buty typowo halowe, z nierysującą parkietu czy podłogi podeszwą. Podeszwa wykonana z odpowiedniego materiału zapewni też właściwą przyczepność do podłoża w czasie zajęć,
  • jeżeli treningi odbywają się na tzw. szczotce, czy na nawierzchni typu Orlik - wybierz buty piłkarskie z oznaczeniem TF, czasem określane jako szutrówki lub turfy. Podeszwa posiada taki układ bieżnika (czasem w formie drobnych, gumowych korków), który zapewnia właściwą trakcję w trakcie gier, a także pomaga zachować zwinność np. przy dynamicznych startach,
  • jeżeli gra odbywa się na naturalnej murawie - wybierz klasyczne "korki" - oznaczane jako HG lub FG. Zawodnicy będą mieli możliwość wykorzystania ich doskonałej trakcji przy szybkim biegu i strzałach na bramki.

Pamiętajmy, że najlepiej grać w piłkę nożną właśnie w butach typowo piłkarskich - obuwie multisportowe jest dobre do wszelkiego rodzaju rozgrzewek, innych aktywności ruchowych. Niestety zwykłe buty sportowe przy grze w piłkę po prostu bardzo szybko się zużyją, od mocnych strzałów mogą się porozklejać, zwłaszcza na czubkach.

Dodatkowo, ze względu na kształt, dopasowanie i szereg zastosowanych w cholewce technologii - buty typowo piłkarskie zapewniają zdecydowanie lepszą kontrolę nad piłką, precyzję przyjęć, podań, prowadzenia piłki przy dryblingu, no i - przede wszystkim - zdecydowanie większą siłę i dokładność strzału na bramkę.

Jako rodzic pamiętaj również o odpowiednim doborze rozmiaru. To jasne, że stopy naszych pociech rosną w zastraszającym tempie i chciałoby się mieć buty na nieco dłużej niż jeden sezon... Jednak dopasowanie w butach piłkarskich zapewnia odpowiednią precyzję. Buty nie mogą więc być zbyt luźne!

Odzież i akcesoria do piłki nożnej

Jeżeli chodzi o odzież - aby młodzi zawodnicy mieli zapewniony komfort termiczny w czasie meczu - warto zadbać, aby stroje miały właściwości termoaktywne. Powinny być szybkoschnące i dobrze odprowadzać pot.

Jeżeli trening piłkarski z dziećmi odbywa się na zewnątrz niezależnie od warunków atmosferycznych - warto zaopatrzyć się również w zestaw bielizny termoaktywnej składający się z getrów i bluzy z długim rękawem, aby zawodnik w czasie gry nie czuł zimna. Taki zestaw zakładamy pod strój klubowy w barwach drużyny.

Pamiętajmy również o skarpetogetrach i ochraniaczach, aby w czasie dynamicznej gry w piłkę i zajęć z innymi dziećmi dbać również o bezpieczeństwo.

Jeżeli Twoje dziecko to mały bramkarz - pamiętaj, że odpowiednie rękawice bramkarskie również będą niezbędne w czasie zajęć. Piłka nie ześlizguje się, łatwiej obronić strzał na bramkę.

Trening piłki nożnej dla dzieci - zainspiruj się z INTERSPORT

Jeżeli nie wiesz, jaki sprzęt dobrać na trening piłkarski - poznaj ofertę INTERSPORT. Sprzedawcy w salonach profesjonalnie pomogą wybrać właściwy sprzęt. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze wśród naszych klientów produkty dedykowane dla młodych piłkarzy.

Buty Nike Mercurial JR Vapor - świetne, dynamiczne korki, idealne dla młodego zawodnika. Zapewniają szybki start, przyspieszenie i kontrolę nad piłką w czasie dryblingów.

Buty idealne na halę - Adidas Predator Freak - podeszwa daje nam doskonałą przyczepność, a dopasowana cholewka kontrolę nad piłką. Materiałowe wstawki zapewniają odpowiednie odprowadzanie wilgoci.

Buty typu turf - Nike Mercurial Vapor 14 Club - niezastąpione na nawierzchni typu Orlik.

Jeżeli Twoje dziecko jest fanem reprezentacji - mamy dla niego koszulkę Nike w barwach naszego kraju!

Nie zapominajmy o bezpieczeństwie - odpowiednio dobrane ochraniacze np. Nike Charge w połączeniu z getrami są niezbędne przy dynamicznej grze.

Podsumowanie

Trening piłkarski, zajęcia z piłką uczą dziecko prowadzenia piłki, gry w zespole, rozwijają świadomość, że przeciwnik to osoba, której również należy się szacunek, także poza boiskiem. A jeżeli zajęcia prowadzi dobry trener - to wszystko odbywa się poprzez doskonałą zabawę!

Młodzi zawodnicy rozwijają się w czasie gry, budują się cechy psychomotoryczne dziecka.

Pamiętajmy, że odpowiednio dawkowany sport, w formie zajęć pod okiem doświadczonego trenera zapewni naszemu dziecku rozwój oraz świetną zabawę.

Udostępnij:

 Facebook

Komentarze

Dodaj komentarz

* wymagane pola