Chodzenie po górach - od czego zacząć naszą przygodę z górskimi wędrówkami?

Fascynuje Cię nieokiełznana, górska przyroda? Lubisz czuć majestat gór, obcować z naturą, jest to Twój sposób na spędzanie wolnego czasu? Chciałbyś rozpocząć swoją przygodę z górskimi wędrówkami na poważnie? Jesteś początkujący i nie wiesz, od czego zacząć, aby górskie wędrówki były bezpieczne, sprawiały Ci radość i przyjemność?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak zacząć przygodę z górami, aby było bezpiecznie,
  • jaki sprzęt dobrać, aby turystyka górska była dla Ciebie przyjemnością,
  • co jest dla Ciebie niezbędne na początek,
  • na jakie szlaki powinny wybierać się osoby początkujące,
  • jakie przydatne akcesoria turystyczne znajdziesz w INTERSPORT.

od czego zacząć chodzenie po górach

Chodzenie po górach, czyli połączyć rozrywkę ze sportem?

Chciałbyś zacząć przygodę z górami, lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu, a czas spędzony na górskim szlaku powoduje, że odzyskujesz równowagę psychiczną? Wędrówki górskie powodują, że wiele naszych problemów dnia codziennego pozostawiamy "w dolinach" i spędzając czas na łonie natury, po prostu odpoczywamy. Chodzenie po górach dotlenia, a jeśli planujemy naszą turystykę rozsądnie – jest również świetnym treningiem ogólnorozwojowym. Poprawiamy naszą kondycję, wydolność aerobową, ale też koordynację ruchową, a nawet przezwyciężamy nasze słabości!

Zaczynając przygodę z trekkingiem, pamiętaj – zdobycie szczytu nie jest najważniejsze! Czasem, cytując klasyka: "droga jest celem".

Jeśli chcesz zacząć chodzić po górach, zdecydowanie lepiej nie rzucać się na przysłowiową "głęboką wodę" i zaczynać od dynamicznych biegów górskich. Jeśli złapałeś górskiego bakcyla – zdobywaj doświadczenie małymi krokami, po pewnym czasie wędrowanie będzie można przenosić na kolejne, coraz wyższe poziomy!

Od czego zacząć chodzenie po górach? Poradnik dla początkujących

Zacznijmy od garści porad praktycznych, związanych z planowaniem wyjazdów.

Kondycja i przygotowanie fizyczne

Wybierając się na prosty trekking klasyczny, pamiętaj, aby nie wyruszać prosto "zza biurka" – zadbaj o swoją kondycję. Warto przed wyjazdem zaplanować łatwe, krótkie treningi. Nie muszą to być mordercze biegi, na początek po prostu się rozruszaj, staraj się dużo chodzić, możesz włączać też lekki trening aerobowy – czy to na zewnątrz, czy na siłowni. Zadbaj też o wzmocnienie mięśni nóg. Jeśli mieszkasz w wielopiętrowym budynku – zrezygnuj z windy. Możesz również wykorzystać schody do treningów z obciążeniem. Pamiętaj, aby stopniowo przyzwyczajać ciało (a zwłaszcza stawy) do ciężaru plecaka!

Nie zaczynaj przygody z trekkingiem od wędrówki w trudnych warunkach terenowych. Porozmawiaj z doświadczonymi turystami, zasięgnij opinii przewodników, poczytaj artykuły i opisy szlaków dostępne zarówno online, jak i w formie papierowej. Na początek wybierz prostą, jednodniową wycieczkę w łatwym terenie, bez dużej ilości podejść.

chodzenie po górach

Co spakować wybierając się w góry?

Podczas chodzenia zwracaj uwagę na odpowiednie nawodnienie organizmu. Doskonale sprawdzają się tu sportowe napoje izotoniczne. Dostarczaj również Twojemu ciału energii, świetnie sprawdzają się w czasie trekkingu orzechy, czy suszone owoce jako drobna przekąska.

W dzisiejszych czasach warto wyposażyć swój smartfon w przydatne, turystyczne aplikacje. Doskonale sprawdzą się tu wszelkiego rodzaju mapy online, na których można planować trasę, sprawdzać czasy przejść i deniwelację (różnicę wysokości pomiędzy najwyżej i najniżej położonym punktem na określonym terenie). Zainstaluj również sprawdzoną aplikację pogodową, która pozwoli sprawdzić prognozę pogody, czy też nawet prześle alerty przed nadchodzącą burzą. I niezbędna aplikacja: Ratunek. To aplikacja współtworzona przez ratowników górskich, dzięki której w kryzysowej sytuacji będziesz w stanie w prosty sposób wezwać pomoc, a służby ratownicze będą znały Twoją przybliżoną pozycję na podstawie danych GPS.

Pamiętaj, że nowoczesne zdobycze techniki nie zastąpią doświadczenia i zdrowego rozsądku! Bateria może się rozładować, możesz nie mieć zasięgu – góry potrafią nauczyć pokory. Ty naucz się więc podstaw czytania mapy i nawigacji w terenie. Nie wyruszaj na szlak bez klasycznej, papierowej mapy! A naładowany telefon może być niezbędny, jeżeli trzeba będzie wezwać pomoc...

Obalamy popularny mit – w Polsce kolory szlaków nie mają nic wspólnego z ich trudnością! Czarny szlak wcale nie jest najtrudniejszy, nie sugeruj się tym, planując wycieczki.

Ostatnie wskazówki

Sprawdzaj warunki pogodowe. Nowoczesne prognozy bazujące na modelach numerycznych zapewniają świetną sprawdzalność na 1-2 doby wprzód. Pamiętaj, że prognozy długoterminowe nie są dokładne, a pogoda w górach zmienia się bardzo dynamicznie. Obserwuj niebo i chmury, naucz się rozpoznawać pierwsze oznaki nadchodzącej burzy i załamania pogody. Warto celować w dni z pewną, stabilną pogodą – o takie łatwiej wiosną i jesienią. Latem częstym zjawiskiem są konwekcyjne burze. Aby ich uniknąć, wychodź na wycieczki wcześnie rano.

Góry poznawaj latem, gdy dzień jest dłuższy i nie występują inne zagrożenia obiektywne, takie jak lawiny czy oblodzenie. Przyjdzie jeszcze czas na poznawanie nowych miejsc zimą. Istotne jest również tempo marszu. Nie forsuj się zbytnio, dostosuj prędkość chodzenia do najsłabszej osoby w grupie.

Pamiętaj, że w górach jesteś gościem – nie śmieć, nie hałasuj, nie schodź z wytyczonego szlaku. Las i góry są domem wielu gatunków zwierząt, nie zaburzajmy ich spokoju. Jeśli poruszasz się na terenie parku narodowego, zwróć uwagę na panujące w nim przepisy dotyczące wędrówek. Dbaj o swoich współtowarzyszy. Nie rozdzielaj grupy. Pamiętaj o klasycznej zasadzie – wychodzimy razem – wracamy razem.

jak się przygotować do pójścia w góry

Zadbaj o odpowiedni sprzęt!

  • Wygodne buty górskie to podstawa każdej udanej wędrówki. Dobieraj buty odpowiednio do terenu, w którym będziesz się poruszać. Jeśli chodzisz z dużym, ciężkim plecakiem, wybierz buty za kostkę, które będą chronić Twój staw skokowy. Pamiętaj o odpowiednim doborze rozmiaru. But górski musi być co najmniej pół centymetra większy niż stopa, aby palce nie obijały się o czubek buta przy schodzeniu. Podeszwa musi być wykonana z odpowiedniego rodzaju gumy, z odpowiednim wzorem bieżnika, aby dobrze trzymała na nierównym terenie. Jeśli planujesz trekking niezależnie od pogody, wyruszasz na szlak, nawet gdy pada – wybierz buty z membraną wodoodporną.
  • Odpowiednia odzież trekkingowa sprawi, że Twoje wycieczki będą zdecydowanie bardziej komfortowe. Zamiast klasycznych, bawełnianych koszulek wybierz oddychającą, termoaktywną bieliznę. Dociepl się polarem. Przyda Ci się również kurtka przeciwdeszczowa.
  • Pamiętaj o tak prozaicznych rzeczach, jak nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne. W górach słońce operuje mocniej, łatwo o oparzenia słoneczne. Nie zapomnij podczas trekkingu o kremie z wysokim filtrem SPF i reaplikacji co około 2 godziny.
  • Jeśli chcesz zacząć chodzić po górach, niezbędny będzie plecak. Obecnie plecaki turystyczne występują w wielu rodzajach i pojemnościach – dobierz taki, który idealnie sprawdzi się do Twoich aktywności na szlakach. Dobierając go, kieruj się przede wszystkim komfortem i wygodą noszenia. W końcu będzie to Twój towarzysz wędrówki przez cały dzień.

jak zacząć chodzić po górach

Chodzenie po górach z INTERSPORT. Zaopatrz się w przydatne akcesoria!

Butelka McKinley Rocket – stalowa butelka na wodę o podwójnych ściankach, które trzymają ciepło, ale też zapobiegają nagrzewaniu się płynu podczas upałów. Świetny wybór dla wszystkich, którzy nie chcą zaśmiecać środowiska plastikiem!

Górskie okulary przeciwsłoneczne Uvex Sportstyle. Filtry UVA, UVB i UVC doskonale chronią Twoje oczy przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym, a boczne osłony zapobiegają wpadaniu ostrego światła bokiem.

Stuptuty to niezbędny element wyposażenia każdego turysty, który chodzi w terenach błotnistych, czy też w śniegu. Stuptuty zapobiegają wsypywaniu się śniegu czy drobnych kamyków do wnętrza butów, chronią dodatkowo Twoje buty przed przemoczeniem.

Zapomnij o klasycznym, bawełnianym ręczniku frotte. Ręcznik szybkoschnący Sea To Summit zajmuje zdecydowanie mniej miejsca, błyskawicznie wysycha i przez to nie łapie brzydkich zapachów. Bez problemu wyschnie przez noc w schronisku czy przytroczony do plecaka.

Dbaj o właściwe nawodnienie – bukłak McKinley H20 jest kompatybilny z większością plecaków turystycznych. Dzięki niemu możesz nawadniać się w upalny dzień, bez konieczności zdejmowania plecaka.

Kijki trekkingowe Black Diamond Trail – absolutnie niezbędne, jeśli poruszasz się z dużym ciężarem i chcesz chronić swoje kolana. Kijki doskonale odciążają stawy, a także zapewniają stabilność i dwa dodatkowe punkty podparcia.

Wiesz już, że trekking klasyczny to doskonałe połączenie rekreacji i sportu. Wiesz już, jak zacząć chodzić po górach, jak rozpocząć przygodę z górami. Planując wyprawę, przygotowując się do chodzenia po górach, powinieneś mieć przede wszystkim głowę na karku i pamiętać, że góry nie uciekną. Tatry jeszcze chwilę postoją. Bezpieczeństwo w trakcie wyprawy to rzecz priorytetowa. Trzymamy kciuki za Wasze udane, górskie przygody i życzymy Wam niezapomnianych wrażeń z chodzenia po górach.

Udostępnij:

 Facebook

Komentarze

Dodaj komentarz

* wymagane pola