Co zabrać w góry? Praktyczny poradnik

Lato w pełni – długie dni, ciepło – to wszystko kusi nas, aby ruszyć na długie, górskie wycieczki. Nieważne, czy chodzisz po prostych szlakach w dolinach z rodziną i dzieciakami, czy też może zdobywasz najtrudniejsze tatrzańskie, czy alpejskie szczyty – zapraszamy do naszego poradnika, aby zapoznać się z praktycznymi poradami i poznać sprzęt przydatny na górskich szlakach.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak ubrać się w góry latem, jaką odzież dobrać do warunków pogodowych,
  • jak dobrać właściwe buty,
  • co spakować do plecaka, jakie rzeczy mogą być niezbędne, co zabrać w góry latem,
  • jakie najlepsze produkty turystyczne znajdziesz w salonach INTERSPORT.

co zabrać w góry

Jak ubrać się w góry latem?

Co zabrać w góry, jak przygotować się na górską wycieczkę? Jaką odzież wybrać, aby mieć odpowiedni komfort? Pamiętaj o zasadzie warstwowego, termoaktywnego systemu ubioru.

Bielizna termoaktywna

Zacznijmy od najbliższej ciału warstwy, jaką jest bielizna termoaktywna. Zapomnij o klasycznych, bawełnianych koszulkach. Świetnie sprawdzą się w mieście, ale w warunkach górskich nie odprowadzają wilgoci, kleją się do ciała, szybko łapią brzydkie zapachy i długo schną. Bieliznę termiczną możesz nosić nawet kilka dni – wiele modeli posiada zabezpieczenie przed nieprzyjemnymi zapachami. Możesz więc wziąć mniejszy plecak, bo Twój bagaż ograniczy się do zdecydowanie mniejszej ilości koszulek.

Bielizna termoaktywna nie daje wrażenia mokrych pleców, nie wychładza nas na postoju. Jeśli nie lubisz bielizny syntetycznej, zainteresuj się rzeczami z wełny merino, która świetnie oddycha i zapewnia naturalną termoregulację.

Warstwa pośrednia – termiczna

Jako docieplenie wybierz właściwą warstwę pośrednią, warstwę termiczną. Nie musisz zaopatrywać się bardzo ciepłe kurtki puchowe – te przydadzą się w góry zimą. Wybierz lekki polar, streczową bluzę czy lekką kurtkę termiczną z syntetycznym wypełnieniem typu primaloft. Warunki pogodowe mogą być zmienne, zadbaj o to, aby Twój aktywny wypoczynek nie był zaburzony przez niskie temperatury. Nawet w najcieplejszych miesiącach temperatura w wysokich górach może spaść blisko do zera.

co zabrać ze sobą w góry

Odpowiednia kurtka w góry

W trakcie górskich wędrówek niezwykle ważne jest zabezpieczenie przed opadami i silnym wiatrem. Niezbędna jest więc kurtka przeciwdeszczowa. To kluczowy element ekwipunku. Zadbaj, aby miała odpowiednie parametry wodoodporności i oddychalności. Ważny jest też właściwy krój, nie może być zbyt dopasowana, musimy przecież zmieścić pod spodem warstwę termiczną. Nie może być też zbyt obszerna, aby w razie silnego wiatru nie tworzył nam się "żagiel".

W górach o łagodnej rzeźbie sprawdzi się również płaszcz przeciwdeszczowy – peleryna na tyle obszerna, że zmieścimy pod nią również plecak, dzięki czemu ochronimy jego zawartość przed przemoczeniem.

Spodnie w góry

A co na nogi? Latem idealnie sprawdzą się lekkie, szybkoschnące spodnie z odpinanymi nogawkami. To rozwiązanie świetne na zmienną pogodę, a o taką w warunkach górskich nietrudno. Sprawdź, czy dasz radę zdjąć odpinane nogawki bez zdejmowania butów – takie rozwiązanie zdecydowanie poprawi komfort użytkowania.

Niezbędne akcesoria

Równie ważne, niezależnie od pory roku, są takie akcesoria jak czapka i rękawiczki – bądź przygotowany na każdą pogodę w warunkach górskich. Nakrycie głowy jest niezbędne – chroń ją przed zimnem, ale też promieniowaniem UV i nadmiernym przegrzaniem.

Dobierz odpowiednie buty

Wygodne buty górskie to podstawa każdej udanej wędrówki. Dobieraj buty odpowiednie do terenu, w którym będziesz się poruszać. Jeśli chodzisz z dużym, ciężkim plecakiem – wybierz buty za kostkę, które będą chronić Twój staw skokowy. Pamiętaj o odpowiednim doborze rozmiaru. But górski musi być co najmniej pół centymetra większy niż stopa, aby palce nie obijały się o czubek buta przy schodzeniu.

Podeszwa musi być wykonana z odpowiedniego rodzaju gumy, z odpowiednim wzorem bieżnika, aby dobrze trzymała na nierównym terenie. Jeśli planujesz trekking niezależnie od pogody, wyruszasz na szlak, nawet gdy pada – wybierz buty z membraną wodoodporną o dobrej oddychalności.

co zabrać w góry latem

Co zabrać w góry latem? Jakie rzeczy są niezbędne w plecaku?

Pakowanie plecaka to niemal sztuka, którą opanowujemy wraz z górskim doświadczeniem. Im więcej chodzisz po górach, tym z większą łatwością przychodzi Ci pakowanie. Świetnym sposobem, aby przed wyjazdem niczego nie zapomnieć, jest lista rzeczy niezbędnych do wyjazdu. Nawet najlepsza pamięć nie zastąpi kartki i ołówka!

Jakie więc rzeczy warto zabrać do plecaka?

  • Ubezpieczenie turystyczne – sprawdź, czy w regionie, w który się wybierasz, nie jest ono niezbędne. Pamiętaj, że w wielu krajach akcje ratunkowe są płatne – ubezpieczenie jest więc niezbędne.
  • Apteczka turystyczna – dostosuj ją do własnych potrzeb, niech nie będzie zbyt duża i zbyt ciężka. Miej ze sobą koc ratunkowy typu NRC.
  • Wybierając się w góry latem, musisz zabrać odpowiedni krem przeciwsłoneczny z wysokim filtrem UV. Pamiętaj, że nawet jadąc latem w niższe góry nietrudno o oparzenia słoneczne! Chroń oczy, weź okulary przeciwsłoneczne z dobrymi filtrami.
  • Na wycieczkę do plecaka spakuj odpowiednie ubrania, adekwatne do pory roku i terenu, w jaki się wybierasz. Weź koszulkę termoaktywną z krótkim rękawem, z długim rękawem, polar lub termiczną bluzę, kurtkę wodoodporną lub pelerynę. Lekkie spodnie turystyczne, krótkie spodenki sprawdzą się w upalne dni. Pamiętaj o takich akcesoriach jak czapka i cienkie rękawiczki, nawet przy dobrej pogodzie.
  • Pamiętaj o jedzeniu i napojach. Wybieraj lekkie, wysokoenergetyczne posiłki. Świetnie sprawdzają się dania liofilizowane – są bardzo lekkie, kaloryczne i nie zajmują zbyt wiele miejsca. Jako przekąski świetnie sprawdzą się żele energetyczne, batony białkowe, a dla zwolenników rozwiązań naturalnych proponujemy orzechy czy suszone owoce. Odpowiednie nawodnienie zapewni napój izotoniczny. Zadbaj więc o właściwe zapasy wody. Jeśli lubisz na postojach raczyć się ciepłą herbatą, zainwestuj w dobry termos. Sprawdzi się nie tylko zimą, ale też w wyższych partiach gór, gdy temperatura zdecydowanie spadnie.
  • W plecaku powinna znaleźć się też latarka czołowa z kompletem dodatkowych baterii, która pozwoli Ci na marsz po zmroku. Latarka na głowie = ręce wolne.
  • Jeśli chodzisz z ciężkim plecakiem i chcesz odciążyć stawy, weź kijki trekkingowe. Rozłożysz ciężar na cztery punkty, odciążysz kolana i zapewnisz odpowiednią stabilność.
  • Nie zapomnij o telefonie komórkowym z naładowaną baterią. Jeśli wybierasz się na dłużej niż cały dzień, zainwestuj w powerbank, aby w krytycznym momencie móc zadzwonić np. po służby ratunkowe, czy nawet sprawdzić prognozy pogody. Bezpieczeństwo przede wszystkim – pamiętaj o zapisaniu numerów alarmowych w pamięci telefonu.
  • Nie zapominajmy jeszcze o jednej rzeczy – musisz wiedzieć, gdzie się wybierasz, gdzie zamierzasz chodzić. I mimo posiadania aplikacji mapowych w smartfonie miej ze sobą papierową mapę, a w skomplikowanym nawigacyjnie terenie również kompas.

co wziąć w góry

Najciekawsze produkty turystyczne w INTERSPORT

Plecak trekkingowy Lowe Alpine Airzone Trail to idealny towarzysz na krótkie wędrówki. Siatkowy system nośny zapewnia doskonałe odprowadzanie wilgoci pochodzącej z potu.

Kije trekkingowe Viking Meru dzięki innowacyjnemu systemowi składania zajmują bardzo mało miejsca, są również bardzo lekkie. Sprawdzą się zarówno w turystyce, jak i w biegach górskich.

Termos Mizu o pojemności 640 ml znakomicie sprawdzi się w chłodne dni, oferując ciepły, ulubiony napój. Został wykonany z podwójną ścianką ze stali nierdzewnej z miedzianą powłoką izolującą, dzięki czemu wykazuje wyjątkowe właściwości termiczne. Wyposażony w uchwyt ułatwia trzymanie w dłoni.

Latarka czołowa Petzl Actik to mała, lekka lampka, zapewniająca mocny snop światła. Niezbędna w górach.

Nieważne, czy wybierasz się na trekking w Himalaje, czy po prostu z rodziną w polskie góry – każdy wyjazd może stanowić nie lada wyzwanie. Wiele z wymienionych rzeczy będzie przydatnych niezależnie od długości i celu wyjazdu. Dbaj o swój sprzęt, czyść go i konserwuj odpowiednio po powrocie z wycieczki. Będzie Ci służył przez długi czas. Powodzenia! Góry czekają!

Udostępnij:

 Facebook

Komentarze

Dodaj komentarz

* wymagane pola