• Darmowa przesyłka od 100 zł
  • Darmowy odbiór i zwrot w salonie
  • Możliwość zapłaty w ratach

Jak spakować plecak?


Wyjazd na wakacje, upragniony urlop, perspektywa wyprawy w góry – każde z tych wydarzeń wiążę się z koniecznością zabrania bagażu. Jeśli planujemy spędzić czas aktywnie, to nie ma lepszego rozwiązania, jak spakowanie rzeczy do plecaka. Dlaczego? Ponieważ plecak turystyczny nie krępuje ruchów, nie przeszkadza podczas wędrówek i pozwala na szybkie znalezienie potrzebnych przedmiotów. Jak spakować plecak? Już podpowiadamy.Dostosuj pojemność plecaka do typu wyprawy


Wybór odpowiedniej pojemności plecaka ma bardzo duże znaczenie. Najmniejsze, o pojemności około 20-30 litrów, będą odpowiednie na krótką wycieczkę. Idealny plecak w góry na jednodniową wycieczkę powinien mieć pojemność około 30-35 litrów. Taka wielkość pozwoli już zmieścić cieplejsze ubrania oraz prowiant. Nieco większy plecak o pojemności 40-50 litrów, będzie idealnym rozwiązaniem podczas dłuższych wypraw. Jeśli natomiast szukasz plecaka do długiej wędrówki, do którego zmieścisz ekwipunek potrzebny nawet na kilka tygodni, to zdecydowanie warto wybrać model o pojemności powyżej 60 litrów. Niektóre modele plecaków mają dodatkowo możliwość powiększenia pojemności poprzez podniesienie komina lub doczepienie dodatkowych elementów.

Podczas dokonywania wyboru, warto zwrócić uwagę na praktyczne rozwiązania zastosowane w danym modelu plecaka trekkingowego. Ważne elementy to:

  • płynna regulacja systemu nośnego oraz pasa biodrowego,

  • dodatkowy zamek ułatwiający dostanie się do komory głównej bez konieczności odpinania klapy,

  • ilość funkcjonalnych i łatwo dostępnych dodatkowych kieszonek.

Powyższe parametry spełniają plecaki marki McKinley. Szczególnym uznaniem cieszą się modele McKinley Yukon oraz McKinley Make.Jak spakować plecak w góry?


Każdy miłośnik wędrówek wie, że odpowiednie pakowanie jest kluczem do satysfakcji z wyprawy. Nie można przecież zabrać ze sobą całego domu. Warto przygotować listę niezbędnych rzeczy, a przed wkładaniem ich do plecaka odpowiednio pogrupować. Wówczas możemy mieć pewność, że niczego nie zapomnimy i że wszystko się zmieści. Podczas pakowania starajmy się jak najwięcej rzeczy zmieścić wewnątrz plecaka. Wszelkie dodatkowo doczepione elementy mogą wzbudzać poczucie dyskomfortu podczas marszu, a po drugie łatwo je zgubić.

Plecak należy pakować w odpowiedniej kolejności:

​​​​​​​

  1. Dół plecaka – przeznaczony jest do przechowywania rzeczy lekkich, których nie będziemy używać przez cały dzień (śpiwór) oraz tych, które wzięliśmy na zapas, czyli ubrania.

  2. Środek plecaka – tutaj najlepiej umieścić cięższe rzeczy – jedzenie i urządzenia do gotowania. Pamiętajmy także o odpowiednim ułożeniu ciężkich rzeczy. Umieśćmy je równomiernie na tylnej ścianie, bliżej pleców i okolic ramion. Właśnie w tej części powinien znajdować się środek ciężkości plecaka.

  3. Góra plecaka – przestrzeń pod górną klapą i w kominie to idealne miejsce na rzeczy podręczne, które podczas całej wyprawy muszą być łatwo dostępne. Schowajmy tam klucze, portfel, dokumenty, apteczkę, kompas czy mapę.

  4. Kieszenie boczne – do nich najlepiej włożyć przedmioty, z których będziemy korzystać podczas marszu. Warto mieć „pod ręką” butelkę z piciem, małe przekąski, okulary słoneczne czy czołówkę/latarkę. Dzięki temu wyeliminujemy zbędne postoje.

Jeśli spakujecie plecak poprawnie, to żaden dystans, który macie do pokonania nie będzie dla Was zbyt długi. Pamiętajcie także o odpowiednim rozłożeniu środka ciężkości oraz regulacji plecaka przed wyprawą. System nośny wyposażony jest w płynną regulację długości, podobnie jak pas biodrowy. Dostosowanie tych parametrów do własnej budowy ciała pozwala odciążyć ramiona i zapewnia komfort podczas wędrówki.


Zobacz ofertę plecaków turystycznych w sklepie internetowym >


Wybrane produkty