• Darmowa przesyłka od 100 zł
  • Darmowy odbiór i zwrot w salonie
  • Możliwość zapłaty w ratach

Jak Dobrać Narty - Dopasowanie Nart - Poradnik - INTERSPORT

Jak dobrać narty biegowe, zjazdowe by czerpać komfort z jazdy?

Czy zastanawiasz się jak dobrać narty? Najrozsądniej byłoby gdyby osoba zupełnie początkująca przemyślała zakupienie sprzętu turystycznego, służącemu do rekreacji. Musisz znać różnicę, aby wiedzieć jak dobrać narty biegowe, zjazdowe. Gdy poznasz podstawowe techniki jazdy, a będziesz chciał jeździć szybciej, sprawniej i znacznie dalej,wówczas przyjdzie czas na narty dla bardziej zaawansowanych.

jak dobrać narty

Nie wiesz jak dopasować narty? Zobacz dla kogo są odpowiednie dane modele nart biegowych:

Na nartach biegowych posiadających łuskę łatwiej jest nauczyć się poruszać. Narta taka ułatwia odbicie i zapobiega cofaniu się na podjazdach. Łuska najczęściej pokrywa środkową część ślizgu.

Narty do stylu klasyczno-sportowego to długie i wąskie narty. Długość ich zależy od wagi i wzrostu narciarza. Wąskie biegówki sprawdzą się na przygotowanych trasach, natomiast poza nimi będą zapadać się w śniegu. Dobór nart zależy od kilku czynników - dynamiki, jazdy i tempa w jakim robimy postępy, przygotowania fizycznego oraz od wspomnianego wcześniej naszego wzrostu i wagi.

Narty do stylu klasycznego - śladowe sprawdzą się na przygotowanych trasach ale również poza nimi. Dobre do turystyki i rekreacji narciarskiej. Posiadają wyżej uniesione dzioby i przeważnie łuskę w środkowej części ślizgu. Na początek zabawy w narciarza powinno się dobrać narty łatwe w prowadzeniu o mniejszej sztywności i promieniu skrętu.

Dla osób, które zrobiły postępy i zamierzają jeździć bardziej sportowo i dynamicznie należy wydłużać narty. Dla mężczyzn można dopasować narty na swój wzrost lub trochę większe. Natomiast dla kobiet narty o długości 155-160 cm są stabilniejsze podczas szybszej jazdy i dają poczucie bezpieczeństwa. jak dobrać dlugość nart Nie ma większych problemów ze skrętami.

W trudniejszym terenie sprawdzą się narty do stylu klasycznego - przełajowe, back country. Tutaj mamy dodatkowo metalowe krawędzie po bokach nart, które chronią narty przed uszkodzeniem. Z reguły wyposażone w łuskę. Dzięki większej szerokości mogą być krótsze niż sportowe modele i wówczas będzie łatwiej nimi manewrować w terenie.

Narty do stylu łyżwowego, przeznaczone dla zaawansowanych biegaczy narciarskich. Jest to styl wysiłkowy wymagający dużych umiejętności technicznych. Taki styl najlepiej uprawia się na ubitej nartostradzie. Narty do tego stylu są krótsze niż do stylu klasycznego o około 10 do 15 cm.

jaka długość nart

Zobacz dobór nart zjazdowych:

Przygodę należy rozpocząć na krótkich nartach carvingowych. Sprawniej wówczas wykonamy skręty na stoku. Na początku przygody większość narciarzy kupuje narty zjazdowe, wśród których można wyróżnić:

Allound - najpopularniejsze narty wśród narciarzy, które są przeznaczone do jazdy po przygotowanych trasach. Przeznaczone dla początkujących jak również dla średniozaawansowanych. Z łatwością utrzymują się w ciętym skręcie.

Freeride - narty proste, szerokie i długie, przeznaczone do jazdy ekstremalnej dla zaawansowanej grupy i do jazdy poza wyznaczonymi trasami. Charakteryzuje się większą szerokością niż inne modele.

All-mountain - tzw przejściówki pomiędzy allroudem a freeridem. Na nartach tych powinno się zjeżdżać po wcześniej przygotowanych trasach jak również po nieutwardzonym śniegu. Narta sprawdza się w każdych warunkach śniegowych.

jak dobrać narty do wzrostu

Freestyle - podgięte oba końce nart, głównie dla zaawansowanych, nadają się do trików, skoków i jazdy tyłem.

Nie istnieje coś takiego jak matematyczny wzór dopasowania idealnej długości narty indywidualnie dla każdej osoby. Dobrym punktem odniesienia może być wzrost i waga, zaawansowanie czy własne preferencje. Jednakże zawsze najlepiej udać się do sklepu i wraz z ekspertem wybrać odpowiednie narty.

.Jeden z najważniejszych parametrów - czyli jak dobrać długość nart?

Najczęściej zadajemy sobie pytanie jak dobrać długość nart? Jeśli chodzi o narty dla początkujących i średnio-zaawansowanych zaleca się narty allround i all-mountain, gdzie dobieramy 20 - 15 cm krótsze od naszego wzrostu. Znaczenie teraz ma mocne taliowanie nart oraz to, że na krótszych nartach jazda jest łatwiejsza.

Dobór nart dla kobiet i mężczyzn różni się tym, że kobiety powinny wybierać narty o długości do brody (20 cm krótsze od wysokości wzrostu). Natomiast mężczyźni powinni wybierać o długości do swojego nosa, średnio 15 cm krótsze od swojego wzrostu.

dobór nart
  • Dobór długości nart dla narciarza wykazującego się zaawansowanymi umiejętnościami, posiadającego większą masę lub preferującego szybką jazdę polega na dodaniu do wyżej wymienionych długości jeszcze 5 cm.
  • Kiedy narciarz nie wykazuje się większymi umiejętnościami, posiada niską wagę lub zjeżdża tylko po krótkich stokach - zamiast dodawać należy odjąć 5 cm.

Sprawdź jak dobrać narty do wzrostu!

W sklepie INTERSPORT otrzymasz porady, jak dobrać narty do wzrostu. Tutaj również staramy się się przybliżyć temat dotyczący jaka długość nart do wzrostu jest optymalnym rozwiązaniem. Są w tym temacie różne szkoły, jednak różnice podawanych wymiarów w zasadzie są nieznaczne. Narty powinny sięgać narciarzowi do odcinka między brodą, a nosem czyli być około 15 cm krótsze niż wzrost kupującego.

Zatem jakie narty do wzrostu 180 - w takim przypadku wybieramy narty o długości 165 cm.

Bardzo często pojawiają się pytania: jak dobrać narty do wzrostu kalkulator, czy jak dobrać narty zjazdowe do wzrostu tabela. Wiele sklepów i producentów opracowało szereg tabel, a nawet kalkulatorów, które ułatwią dobór optymalnego sprzętu narciarskiego. Pomoc taką znajdziesz w internecie oraz u obsługi sklepu INTERSPORT.

Jakie narty kupić podpowiedzą Ci również nasi eksperci w sklepach INTERSPORT!

Podstawa to dobry doradca i taka osoba w naszym sklepie szczegółowo wyjaśni arkana związane z tematem jak wybrać narty!

Podpowiemy jakie narty dla początkujących mężczyzn, kobiet sprawdzą się najlepiej.

Jakie narty dla początkujących mężczyzn, kobiet czy jakie narty biegowe dla początkujących najlepiej wybrać? - podpowiedzą przeszkoleni doradcy INTERSPORTU. Z chęcią obsługa doradzi jak dobrać narty dla początkujących narciarzy i pomoże w wyborze marki i modelu.

Wskażemy jakie narty kupić dla średnio zaawansowanych.

Pokażemy również jakie narty dla zaawansowanych będa dla Ciebie najlepsze. Narty dla średniozaawansowanych jak i narty dla zaawansowanych możesz zakupić w różnym przedziale cenowym, w zależności od zastosowanych materiałów jak i rozwiązań technologicznych!

DOBIERZ NARTY STWORZONE DLA CIEBIE


Klikając na nazwę narty zostaniesz przeniesiony do karty wybranej narty z sezonu 2017/2018.

    NARTY MĘSKIE        NARTY DAMSKIE        NARTY JUNIOR    
​​​​​​​

PRZEZNACZENIE
SportNa trasy przygotowane szerokość
w środkowej części 68-74mm
Na trasy zróżnicowane szerokość
w środkowej części 75-79mm
Na trasy zróżnicowane szerokość
w części środkowej powyżej 80mm
zawodnik amatorexpertexpertexpert
Rossignol Pursuit 800 (16/17)
expertzaawansowanyzaawansowanyzaawansowany
CTI
Salomon XDR 80 Ti
zaawansowanyśredniozaawansowanyśredniozaawansowany

Fischer Progressor F16
Salomon Luan
JUNIOR
sportśredniozaawansowanypoczątkujący
Atomic Redster Jr.2 

Udostępnij:

 Facebook

Komentarze

Dodaj komentarz

* wymagane pola